У Міжнародний день музеїв у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї, який у грудні нинішнього року відзначить 100-річчя, відкрилася «Художня галерея».
Власна музейна колекція творів образотворчого мистецтва почала формуватися 75 років тому і зараз налічує близько 530 одиниць. Широка громадськість цих творів практично не бачила.
Як розповіла завідувачка відділу історії краю Зоя Попандопуло, поодинокі екземпляри час від часу прикрашали різні зали та експозиції, і співробітники музею неодноразово зверталися до керівництва, аби виставити хоча б частину колекції, та можливість довго не знаходилася. А коли на початку минулого року директор установи Юрій Спіцин запропонував прилаштувати під галерею підсобне приміщення на цокольному поверсі, було чимало сумнівів, що з того вийде.
Проте коли коридор звільнили від зайвого, відремонтували й «озброїли» сучасним освітленням, музей отримав простір, у якому може демонструвати не тільки власні експонати, а й влаштовувати виставки інших художників, скульпторів, народних майстрів.
До речі, при ремонті залишили відкритими фрагменти старовинної цегляної кладки [нагадаємо, що краєзнавчий музей розташований у будівлі Олександрівської земської управи, зведеній у 1915 році], а в експозицію включили мозаїку з кахлів, якими 100 років тому була вистелена підлога, і вигнуту дугою [у відповідності з кривизною стіни] чавунну батарею центрального опалення, кожна секція якої оздоблена квітковим литим візерунком.
Перша виставка у «Художній галереї» краєзнавчого музею має ймення «Живописне Запоріжжя». На ній представлені 33 картини з власної колекції.
Демонструються роботи як невідомих, так і знаних майстрів – Миколи Глущенка, Георгія Колосовського, Євгена Чуйкова, Володимира Коробова, Михайла Чепика, Сергія Шишка, Павла Редіна, Василя Непийпива, Павла Добрєва. На полотнах можна побачити старий Олександрівськ, промислове Запоріжжя, післявоєнну відбудову міста; помилуватися величчю Дніпра, чарівністю Азовського моря, а також краєвидами Хортиці, Кам’яної могили, інших привабливих куточків нашого краю.
На відкритті «Художньої галереї» мистецька колекція музею поповнилася ще двома творами: удова запорізького митця Вадима Пелешка пані Ольга подарувала скарбниці дві картини свого чоловіка – «Завод» та «Голуби». “Чоловік ніколи не піарився, усе життя вчився чомусь новому, викладав і писав. У нього було багато улюблених куточків, які він переніс на полотна… Я вирішила поділитися його творчістю. Нехай люди дивляться”, – сказала пані Ольга.
Директор краєзнавчого музею Юрій Спіцин запевнив присутніх, що «Художня галерея» налаштована на співпрацю з усіма зацікавленими митцями, а музей продовжить політику вивільнення колекцій із запасників і креативної їх демонстрації ширшому колу відвідувачів.
Ганна ЧУПРИНА, фото Сергія ТОМКА