15 лютого за новим церковним календарем православні згадують святого апостола Онисима, одного з 70-ти апостолів Христа.
У народі – свято Онисим Овчарник.
15 лютого (28 лютого за старим стилем) – день пам’яті святого Онисима, який жив у Візантії в 54-68 роках і входить до числа 70-ти апостолів, учнів Спасителя, і послідовників перших дванадцяти апостолів.
Онисим жив у місті Колосси. Він був рабом заможного християнина Филимона. Якось Онисим завинив і, щоб його не покарали, втік до Риму.
Там, з волі долі, він потрапив до в’язниці і там же зустрів апостола Павла. Апостол, почувши історію Онисима, написав листа його господареві з проханням пробачити.
У результаті рабу не тільки відпустили образу, а й дарували свободу.
Коли Онисим вийшов із в’язниці, то прийняв хрещення і пішов у помічники до апостола. Усе своє подальше життя святий Онисим проповідував Слово Боже в різних країнах.
Коли він постарів, то його поставили єпископом в Ефесі.
Загинув святий через віру: за наказом імператора
religions.unian.net/holidays
Траяна його кинули в темницю, а потім стратили.
Свято 15 лютого за старим стилем – Стрітення Господнє, одне з найбільших свят у християн.
15 лютого — день Віленської ікони Божої Матері
Віленська ікона Божої Матері, також відома як Остробрамська ікона, є однією з найцінніших святинь образотворчого мистецтва.
Давні традиції Православної Церкви пов’язують її зі святим містом Вільно (сучасний Вільнюс, Литва). Ікона отримала свою назву за місцем розташування – Гостра брама, міські ворота Вільнюса.
За переказами, це одна з найдавніших ікон, написаних євангелістом Лукою за життя Божої Матері. Вона була перенесена до Константинополя з Палестини, а звідси отримала найменування”Єрусалимська”.
Віленська ікона відома своїми чудотворними властивостями. Віряни з різних міст і народів Південної і Східної Європи приходять до неї з молитвами та проханнями. Ікона продовжує бути об’єктом поклоніння як католиками, так і православними у всьому світі. Вона є символом єднання і віри.
Що не можна робити 15 лютого
Серед заборон, що сьогодні не можна робити – відмовляти в допомозі іншим, сваритися, ображати кого-небудь, особливо тварин.
У народі вважають, що цього дня не слід давати обіцянок і вірити обіцянкам інших, а також давати в борг – ці гроші вам ніколи не повернуть.
Що можна робити 15 лютого
Святий Онисим вважається покровителем вівчарства, вівчарі просять у апостола здорового і великого приплоду овець.
Одна з традицій дня: потрібно зібрати насіння для посіву і винести його на три ранкові зорі на мороз, а потім відкласти до посіву.
На Онисима за старих часів накривали стіл і кликали в гості родичів або друзів, які були в скрутному матеріальному становищі.
Їх потрібно було від душі пригостити і дати гостинців із собою – вважається, що тоді в домі буде достаток.
15 лютого – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Іван, Михайло, Микола, Онисим, Петро, Софія.
Церковний календар на лютий 2024 зі святами на кожен день за новим стилем.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-15-lyutogo-2023-roku-vazhlivi-podiji-v-pravoslav-ji-12145296.html