9 листопада святкують День вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця.
Преподобний київський літописець та письменник-агіограф. Автор Житій святих князів Бориса і Гліба та Феодосія Печерського.
Вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті врем’яних літ».
Народився в Києві, у віці сімнадцяти років прийняв чернечий постриг у Печерській обителі.
Після смерті Феодосія прийшов до монастиря, ігуменом якого був Стефан, що прийняв Нестора, постриг його (1074—1075) й вивів на диякона.
Нестор славив і возвеличував Бога «в тілі своїм і в душі своїй». З роками чесноти його зростали, але ченцеві хотілося звільнитися тілесної плоті і досягти абсолютної духовності, аби стати істинним достойником Божим.
Справою життя Нестора стала книжна справа, складання літописів. «Велика буває користь від учення книжного, – говорив він, – книги наказують і вчать нас шляху до розкаяння, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості… Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами».
Преподобний Нестор мав знання з історії, літератури, грецької мови та богослов’я. Окрім богословських знань, мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало володів грецькою мовою. Збереглися його життєписи святих князів Бориса і Гліба, преподобного Феодосія, перших преподобних Печерських.
Найвизначніший твір Нестора Літописця – «Повість врем’яних (минулих) літ». Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.
Нестор Літописець у 1107 р. вирушає до Володимир-Волинського та у Зимненський і Святогірський монастирі на пошуки першоджерел. Унаслідок чого Волинський літопис було включено до «Повісті врем’яних літ» майже в повному обсязі. «Повість врем’яних літ» було завершено близько 1113 року.
Помер преподобний Нестор Літописець близько 1114 року. Житіє Нестора вперше з’явилося у друкованому Києво-Печерському патерику від 1661.
Православне свято 9 листопада – день пам’яті мучениці Капітоліни
Капітоліна народилася в Каппадокії, походила з заможної родини. Увірувала в Христа, роздала весь свій маєток бідним і стала служити Господу.
Начальник Каппадокії дізнався про це, ув’язнив Капітоліну в темницю, а потім вимагав відректися від віри і принести жертву язичницьким богам. За це її стратили.
Вбивство своєї господині бачила рабиня Еротііда. Усвідомивши, що тільки справжня віра допомогла Капітоліні не боятися страти заради Ісуса, рабиня також прийняла християнство і кинула камінь в ката. Незабаром стратили і її.
Прикмети 9 листопада
- випав сніг сьогодні – до холодної та сніжної зими;
- ворони каркають – до негоди;
- ластівки прилетіли 9 листопада – до теплого зимового періоду;
- дощ пішов – погода буде хорошою.
Що сьогодні не можна робити
У цей день категорично заборонено конфліктувати, ображатися і пліткувати.
Якщо порушити заборону, то можна розгнівати Нестора, якого згадують в цю дату.
Реагувати на уїдливі зауваження оточуючих людей також не рекомендується.
Що можна робити 9 листопада
Наші предки називали цю дату “Нестор” або “Обітний день”. Це означає, що сьогодні необхідно давати обіцянки, які не можна порушувати протягом року.
Багаті люди, наприклад, обіцяли будувати монастирі або жертвувати на благо храму.
Бідні люди з народу відправлялися в паломництво або давали обітницю безшлюбності.
Молоді дівчата сьогодні ходили в храм і ставили свічки Пресвятій Богородиці, просячи захисту від бід.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-9-listopada-vazhlivi-podiji-v-pravoslav-ji-11602594.html