9 грудня – День Георгія Побідоносця / Фото: commons.wikimedia.org
9 грудня святкують День Георгія Переможця. Також цей день називають Юріївим. Віряни моляться святому, щоб той захистив сімейне вогнище і домашніх тварин.
Народився він в III столітті в Кападокії, яка на той час належала до Римської імперії. Був сином простого хлібороба. Його ім’я Георгій у перекладі з грецької навіть означає “хлібороб”. В українській мові частіше використовують варіант “Юрій”. Виріс він в християнській родині.
Його батько помер мученицькою смертю за свою віру, а мати виховувала сина в шані до Бога. Молодий Георгій вступив на службу до римського війська і навіть був відзначений в боях самим імператором Діоклетіаном.
Потім Юрій став радником, максимально наближеним до імператора. Діоклетіан був хорошим правителем, але залишився вірним язичницьким богам. Він хотів відродити язичництво в Римській імперії, а тому жорстоко поводився з християнами.
Коли Георгій про це довідався, то сам почав готуватися до смерті. Він роздав все своє майно біднякам, відпустив на волю рабів. Потім пішов до імператора і заявив, що він християнин.
Така поведінка сильно вразила імператора і він просив юнака не руйнувати своє життя. Проте Юрій відмовився присягнути язичницьким богам.
Від цього моменту починаються страшні випробування святого. Юрій все стерпів. Навіть дружина Діоклетіана, побачивши страждання юнака, стала докоряти чоловікові за жорстокість і прийняла християнство. Імператор розізлився і вирішив засудити її також. Але жінка не дожила до страти і сама віддала Богові душу.
На вимогу жерців імператор наказав відтяти Юрію голову. Святий прийняв смерть спокійно і був страчений 6 травня 303 року, коли йому не виповнилося ще й 30 років.
За подвиг в ім’я віри Церква нарекла Юрія Переможцем.
Православне свято 9 грудня – день пам’яті преподобного Якова
Історія знає Якова, як відлюдника, основним місцем подвигів якого була одна з гір в Сирії. У нього не було ні даху, ні ліжка, Яків жив на відкритому повітрі. Багато людей приходили до нього за наставництвом, а Господь обдарував його даром чудотворення за віддану віру і стійкість духу. Помер святий близько 460 року.
Прикмети 9 грудня
- мало снігу на вулицях – до травня рано з’явиться зелена трава;
- чути виття вовків – зима буде холодною;
- заморозки 9 грудня – готуйтеся до лютих морозів;
- сильні хуртовини в цей день – весна настане рано.
Що сьогодні не можна робити
Наші предки вірили, що до цього дня потрібно роздати всі борги і не позичати нічого самому. 9 грудня краще не вирушати в поїздки, а якщо уникнути цього не вдається, то замовте молебень в церкві про вдалий шлях.
Що можна робити 9 грудня
Слов’яни відзначали народне свято на пам’ять Георгія Побідоносця, який вважався покровителем домашньої худоби. Вони проводили обряд: діставали вугілля з печі, кидали їх в ополонку, а потім підкидали в поїлку для тварин – вірили, що тоді худоба буде здоровою.
Господині 9 грудня пекли печиво у формі коня, чоловіки з частуванням обходили свій двір, а потім там його і залишали.
Джерела:
www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-9-grudnya-shcho-vidznachayut-hristiyani-11630992.html
tsn.ua/ukrayina/yake-zavtra-svyato-vse-pro-9-grudnya-cerkovne-svyato