20 січня в церковному календарі – Собор Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна.
Слово «собор» означає, що у храмах збираються віряни, які проводять богослужіння на честь згаданого святого.
Пророк Іоанн останнім перед народженням Ісуса проголосив пришестя на землю Сина Божого, хрестив його в водах Йордану і засвідчив таємниче явище Пресвятої Трійці в день Хрещення.
У народі це свято назвали Бражником через традицію влаштовувати цього дня застілля з алкогольними напоями, вважаючи, що «запивають» зло.
Православне свято 20 січня – Собор Іоанна Предтечі
Іоанн Хреститель був сином священика Захарії і праведної Єлисавети. Святий народився на півроку раніше Ісуса. Мати з ним сховалася в пустелі під час побиття немовлят – так він вижив.
Відомо, що Іоан Предтеча з юності присвятив своє життя служінню Богові. До 30 років він жив у юдейській пустелі пустельником. Святий носив простий одяг, дотримувався посту й молився.
Він ріс, не знаючи людей, людських гріхів і слабкостей. Носив простий грубий одяг з верблюжої вовни, харчувався диким медом і акридами (сараною або плодами ріжкового дерева).
У 28-30 років почав проповідувати – розповідав про швидке пришестя Месії та закликав людей покаятися шляхом хрещення.
Іоанн хрестив у водах річки Йордан Ісуса Христа. Фото unian.ua
У річці Йордан Предтеча хрестив іудеїв, а потім і самого Ісуса. Побачивши його, Іоанн сказав: “Ось Агнець Божий, який бере (на себе) гріх світу. Це є Той, про якого я сказав: за мною йде Чоловік, який став попереду мене, тому що Він був перш мене”.
Під час хрещення на Христа зійшов Святий дух у вигляді голуба – так за участю Хрестителя було засвідчено справжнє призначення Ісуса.
Після цього Іоанн Хреститель продовжив проповідувати, поки його не ув’язнили за наказом правителя Ірода Антипа. Іоанн викривав Ірода в тому, що той відняв у брата його дружину Іродіаду та одружився на ній, порушивши закони. У темниці Іоанна Предтечу стратили.
Іоанна прозвали Предтечею за те, що він народився раніше Христа, тобто передував йому, а найважливішою частиною служіння святого була проповідь про швидке пришестя Месії.
Прикмети на 20 січня
У народі вірили, що Іоанн Предтеча несе першу звісточку про весну, тому багато прикмет 20 січня пророкують майбутню весну і літо:
- якщо погода буде ясною і холодною – це до посушливого літа;
- якщо сьогодні піде сніг – йтиме до самої Масляної;
- якщо мороз після 20 січня протримається після тиждень – відразу після цього буде відлига;
- яскраве сонце опівдні сьогодні – до ранньої весни.
Що сьогодні не можна робити
У цей день не можна вживати м’ясо – їжа на столі повинна бути скромною і пісною.
Також за давніх часів в цей день заборонялося приймати подарунки від незнайомців: вони можуть передати свої хвороби і неприємності.
Категорично сьогодні не можна давати гроші в борг. Але потрібно допомогти рідним людям, якщо вони про це попросять.
Що можна робити 20 січня
За традицією у перший день після Водохрещі потрібно “запивати зло” освяченою водохресною водою – вважається, що це зарядить здоров’ям на цілий рік.
Також у цей період масово святкували весілля й доброю прикметою вважалося укласти шлюб саме на Іоанна Хрестителя.
У народі сьогодні годували худобу обрядовою їжею – давали тваринам хліб з сіллю й млинці. Вірили, що це може підвищити плодючість худоби.
Джерела:
www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-20-sichnya-2023-roku-vazhlivi-podiji-v-pravoslav-ji-12114900.html