Церковне свято 18 травня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини
18 травня православні віряни за новим церковним календарем згадують святих отців сімох Вселенських соборів, а також мученика Феодота Анкірського і сімох святих дів.
У народі день отримав назву Федот Вівсяник.
18 травня за новим стилем (31 травня – за старим) – день пам’яті святих отців сімох Вселенських соборів.
Нікейський собор. Фреска у Сикстинській капелі, Рим. www.wikiwand.com/uk/Вселенські_собори
Вселенські собори – це зібрання переважно єпископату християнської церкви, на яких обговорюють питання та ухвалюють рішення доктринального, церковно-політичного та судово-дисциплінарного характерів.
Вселенські собори церкви зазвичай збирали, коли наставали складні часи в церкві й потрібно було зробити якийсь серйозний вибір.
Святі 7-ми Вселенських соборів – http://blyzhchedoboga.com.ua/sim-vselenskih-soboriv/
Загалом православна церква визнає сім Вселенських соборів, які називають “стовпами Церкви” – на них було встановлено головні догмати та основи християнського віровчення.
Перший і другий Вселенські собори відбулися в IV столітті, ще два – у V столітті, і два – у VI-му.
Сьомий Вселенський собор пройшов 787 року.На перших двох соборах сформулювали “Символ віри” – основні положення християнської віри.
Учителі церкви, Василь Великий, Іоан Златоуст, Григорій Богослов, Афанасій Великий та інші протистояли єретичним вченням і сформували богословську думку.
Також на соборах було встановлено багато церковних свят. Загалом у цих семи соборах взяли участь понад 2 тисячі єпископів і священиків – усіх їх молитовно згадують 18 травня.
***
18 травня за новим стилем (31 травня – за старим) – день пам’яті мученика Феодота і семи святих дів, які постраждали за віру в Ісуса Христа.
Феодот, Текуса, Фаїна, Клавдія, Матрона, Іулія, Олександра і Євфрасія жили в Анкірі (нині Туреччина) в III столітті. Всі вони були християнами і проповідували християнську віру.
Феодот утримував готель. Коли римська влада почала гоніння проти перших християн, то він приймав у себе гнаних віруючих – у готелі вони жили, потай проводили там літургії.
Водночас на суд до правителя Анкіри привели сімох немолодих християнок – Текусу, Фаїну, Клавдію, Матрону, Іулію, Олександру та Євфрасію. Їх намагалися змусити зректися віри, але не змогли зламати їхню волю навіть після тортур. І тоді всіх сімох засудили до страти.
Феодот, побачивши уві сні старшу Текусу, поховав мучениць, але сам був схоплений і також страчений.
Церковне свято 18 травня застарим стилем
18 травня за старим календарним стилем згадують мученицю Ірину, а також преподобного Никифора, ігумена Мідійського.
Про що говорять прикмети на 18 травня
За прикметами дня судять, яким буде літо і чи врожайним буде рік:
- місяць у хмарах – до дощу;
- захід сонця в серпанку – літо буде дощовим;
- з дуба опадає листя – рік буде неврожайним;
- голосно ворони каркають – бути дощу.
У народному календарі 18 травня – свято Федот Вівсяник.
У цей час наші предки сіяли овес і льон і спостерігали за дубом: якщо листя у дерева встигло розвернутися – буде гарний урожай вівса.
Що не можна робити 18 травня
Серед заборон, що сьогодні не можна робити – лихословити, скандалити, відмовляти в милостині.
Народні прикмети не радять цього дня шити, а також розпочинати нові справи, звільнятися і переходити на нову роботу – все не заладиться.
Що можна робити 18 травня
Святого Феодота шанують як помічника весни і просять у нього багатого врожаю.
На Феодота в народі традиційно готують вівсяну кашу і випічку, наприклад, можна спекти вівсяне печиво.
За повір’ями,якщо сьогодні закохані, взявшись за руки, тричі обійдуть дуб, то проживуть разом довго і щасливо.
18 травня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Давид, Матрона, Павло, Семен, Фаїна, Федот, Христина, Юлія, Андрій, Денис, Петро, Олександра, Клавдія, а також Ірина, Яків.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-18-travnya-2024-roku-golovni-zaboroni-dnya-12258765.html