Церковне свято 17 січня — день пам’яті мученика Зосима
Святого Зосиму вважають покровителем пасічників. Цього дня обов’язково потрібно з’їсти ложку меду, щоб бджоли багато меду давали та здоров’я було міцним.
Наші пращури готували різні страви з меду, такі як іриски або медові пряники. Дівчата цього дня ворожать на долю і нареченого. Святки вже добігають кінця.
Люди думали, що злі сили цієї дати приходять на землю, щоб наробити більше бід. Щоб прогнати біса, один із чоловіків у селі одягав вивернуту шубу. Потім у селі палили велике багаття і перестрибували через нього.
Зосим Кілікійський, якого ще називали Пустельником, був старцем, який жив у IV столітті. Якось правитель Дометіан помітив, як Зосим ласкаво розмовляє з дикими звірами, що зібралися навколо нього. Особа старця його так зацікавила, що він почав розпитувати про нього та його життя в пустелі.
Зосим йому розповів, що сповідує християнство, а тому намагається жити якомога далі від язичників.
Правителю було цікаво, чому Зосим так вправно розмовляє з дикими звірами і ті навіть не нападають на нього. Тому він наказав його заарештувати, а потім піддав страшним тортурам. Побиття старець не витримав і помер від ран.
Православне свято 17 січня – Собор 70 апостолів
17 січня православна церква святкує Собор 70 апостолів. Ідеться про 70 учнів, яких обрав Христос для пошрення християнства світом.
Після того, як Господь наш Ісус Христос перетворився, він вибрав собі послідовників з числа учнів. Спочатку 12, а потім – 70, наділив їх даром зцілення і благословив на проповідування християнства і вигнання бісів з людей.
Ким були 70 апостолів
За усіма Євангеліями сказано, що Ісус Христос обрав собі 12 учнів, яких назвав апостолами (посланцями Господніми):
- Симона (Петра)
- Андрія (Первозваного)
- Іакова Заведеєва
- Іоанна Заведеєва
- Пилипа
- Нафанаїла (Варфоломія)
- Фому
- Матвія (Левія)
- Іакова Алфеєва
- Симона (Зилота)
- Юду (Яковіва)
- Юду (Іскаріота)
…У Євангеліях ви не зустрінете повний перелік імен 70 апостолів. Усі їхні імена апостолів були зібрані та записані у церковних переданнях набагато пізніше – вже у 4 столітті.
Святі апостоли продовжували справу Христа, тому церква святкує пам’ять кожного з них в окремі дні в році. Але пам’ять всіх одночасно вшановується 17 січня.
Прикмети 17 січня
- зоряне небо без хмар – дні будуть ясними і морозними;
- на деревах лежить багато снігу – у бджолярів буде вдалий рік з хорошим урожаєм;
- чути крик лисиці в лісі – чекати негоди;
- якщо в цей день обійти навколо будинку кілька разів, тримаючи в руках ікону і вимовляючи молитву, нечиста сила покине житло.
Що сьогодні не можна робити
За народними повір’ями, тим, хто збирається в подорож, слід бути обережними в дорозі і ні в якому разі не брати з собою маленьких дітей.
Небажано займатися фінансовими справами або нерухомістю. Церква забороняє грати весілля.
Що можна робити 17 січня
Наші предки в цей день розводили багаття і стрибали через вогонь, щоб відлякати нечисту силу, а також очиститися.
17 січня недарма називається “Зосима-пчельник”– день вдалий для бджолярів, тому вони повинні молитися святому, щоб в наступному році зібрати хороший урожай меду.
Джерела:
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-17-sichnya-perelik-religiynih-svyat-11671366.html
tsn.ua/exclusive/cerkovne-svyato-17-sichnya-sobor-70-apostoliv-chomu-cey-den-vazhliviy-1954702.html