17 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобного Антонія Великого.
У народному календарі – Антонів день.
17 січня (30 січня за старим стилем) – день пам’яті преподобного Антонія Великого, якого вважають одним із найвідоміших ранньохристиянських святих.
колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Традиції, прикмети та що відзначають у церкві 17 січня
Антоній народився в Єгипті, біля Фіваїдської пустелі, 251 року. В юності він слухав Святе Письмо, і за переказами, запам’ятовував напам’ять. У 20 років залишився без батьків, продав маєток, гроші роздав жебракам і пішов із рідного краю. Антоній оселився в скромній хатині і став заробляти на життя власною працею.
За переказами, відлюдник багато молився і просив позбавити його від спокус. Тоді йому було видіння: нібито якийсь пустельник молився і працював. Антоній вирішив, що так чинитиме і він.
У пості, молитві та важкій праці він провів 85 років, залишаючи свою гору лише 2 рази – щоб підтримати й утішити ув’язнених імператором Максиміаном християн і щоб захистити православну віру від єресей маніхеїв та аріан.
Помер преподобний у 105 років. Гора, на якій він жив, згодом обросла монастирями і печерами інших пустельників і праведників. Мощі святого зберігаються у Франції в церкві містечка Сент-Антуан поблизу В’єнна і в місті Арле.
Церква шанує Антонія Великого як одного з отців чернецтва і великого християнського подвижника.
До нас дійшли 20 промов святого, кілька послань монастирям, правила для ченців.
Відомі вислови Антонія: “Нікому не пропонуй того, нікого не вчи того, чого раніше сам не виконав на ділі”, “Про добру справу, яку бажаєш зробити, аж ніяк не кажи, – виконай її, не розголосивши про неї заздалегідь”.
Свято 17 січня за старим стилем – Собор 70-ти апостолів.
pixabay.com
Про що говорять прикмети на 17 січня
За прикметами дня дивляться, якою будуть погода і врожай:
- хмари низько пливуть – чекай холодів;
- схід яскраво-червоний – вдень підніметься вітер;
- яскраві зірки вночі – завтра буде сонце і мороз;
- снігові “шапки” лежать на деревах – буде врожай меду.
У народному календарі 17 січня – свято Антонів день, Антон Перезимник. Кажуть, що в цей час половина зими залишилася позаду.
Що не можна робити 17 січня
- лаятися, лихословити;
- лінуватися – святий Антоній був великим трудівником;
- відмовляти в допомозі та милостині.
Народні прикмети не радять цього дня розповідати про свої плани – не здійсняться, а також шити і в’язати – щоб не “зашити” і не “зав’язати” дорогу до дому грошам. Також слід особливо ретельно стежити за словами – вони в цей час наділені магічною силою, тому не варто базікати зайвого.
Що можна робити 17 січня
До преподобного Антонія звертаються з проханнями захистити від хвороб, життєвих труднощів і сімейних проблем.
Цей день потрібно присвятити повсякденним клопотам і справам – прибиранню в будинку, прибудовах, пранню. Жінки в Антонів день пекли невеликий круглий хліб із толокна з пшеничним борошном, замішаний на молоці. Такі колобки символізували сонце, а наші предки вірили, що вони мають цілющу силу. Ними пригощали діток, родичів, сусідів.
17 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем у Антона, Антоніни, Віктора, Георгія, Івана, Павла, Савелія.
Православний календар на січень 2024 зі святами за новим стилем.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-17-sichnya-2024-roku-golovni-zaboroni-dnya-12512571.html