11 серпня в церкві згадують одного з найшанованіших святих – відзначають Різдво Миколая Чудотворця, архієпископа Мир Лікійських.
У народному календарі день називається Калинник.
колаж УНІАН
Святий Миколай жив у III-IV століттях у Малій Азії. Народився він у забезпеченій сім’ї і вже під час його народження сталося диво – він зцілив свою матір від важкої хвороби.
Ще у віці немовляти Миколай став постити: по середах і п’ятницях пив материнське молоко раз на день, увечері.
Коли виріс, то багато часу проводив у храмі й вивчав Божественне Писання та молився. Так він став читцем у храмі, а після священиком. Усе своє майно Миколай роздав бідним, а сам вів аскетичний спосіб життя.
Йому довелося пережити гоніння на християн за часів імператорів Діоклетіана і Максиміана – але Миколай продовжував проповідувати і боротися з єрессю, і незабаром став єпископом міста Міри.
Відомий один із випадків, як Миколай допоміг людям. Святитель дізнався про чоловіка, у якого не було грошей на посаг для трьох доньок, тож він наважився заробляти на їхній красі. Миколай вирішив таємно допомогти і закинув уночі в будинок мішок із золотом – старша дівчина вийшла заміж. Тоді Миколай повторив “фокус” – вийшла друга дівчина.
Третього разу глава сім’ї підстеріг Миколу і впав йому в ноги з подяками. Святий узяв із нього слово, що той його не видасть. Кажуть, що один із мішків, які закидав Миколай, потрапив у панчоху, яка сушилася. Відтоді повелося класти різдвяні подарунки в панчохи і шкарпетки, а святий став прообразом Санти.
Крім цього, святий Миколай вважається покровителем моряків – відомі випадки, коли він повернув до життя померлого мореплавця, а іншого, що тоне, врятував.
Помер Миколай у місті Міри близько 345 року в місті Міри. Його мощі наприкінці VIII століття намагалися викрасти араби, але їм це не вдалося. Але вдалося італійським купцям 1087 року – вони обманом вивезли їх до італійського міста Брі, там мощі перебувають досі. У саркофазі в Мирах залишилися фрагменти мощей, які перенесли до Венеції – на острів Лідо в церкву святого Миколи-покровителя моряків.
***
11 серпня згадують також святого мученика Каллиника Кілікійського, який жив у III-IV століттях.
afisha.bigmir.net/ua
За переказами, він був проповідником християнської віри, за що і постраждав – язичники спалили його живцем.
Пам’ять святих вшановують 11 серпня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року)згадувати їх будуть 29 липня.
Народні прикмети на 11 серпня
За прикметами дня судять, якою буде погода і видасться зима:
- зранку тепло – день буде гарний і сонячний;
- туманний день видався – буде багатий урожай зернових;
- дощі зарядили, але на вулиці тепло – буде багато грибів;
- у лісі багато грибів і ягід – зима буде довга і холодна.
У народі 11 серпня – свято Калинник, яке пов’язували не тільки зі святим мучеником, а й калиною.
pixabay.com
Цього дня за старих часів збирали калину і готували з нею пироги, якими потім годували всіх домочадців – щоб у домі завжди було щастя.
11 серпня – що сьогодні не можна робити
У цей день є кілька головних заборон:
- забороняється лаятися, лихословити, бажати зла;
- не можна працювати – ні по домашньому господарству, ні на городі – день потрібно присвятити молитві і подяці;
- забороняється також займатися рукоділлям – шити, взяти, вишивати, кроїти;
- не слід вживати алкоголь.
Також цього дня в жодному разі не можна відмовляти в допомозі – святий Миколай завжди допомагав нужденним.
Що можна робити 11 серпня
Цього дня добре піти в храм і помолитися. На Різдво Миколу Чудотворця просять про здоров’я, добробут, звершення дива – святий чує всі молитви, головне, щоб вони були щирими.
Чудодійна молитва до Святого Миколая про допомогу та захист у житті, яку промовляють саме 11 серпня
Молитва до Святого Миколая про допомогу у житті
«Великий угодник і Святитель Божий Миколай, помічник й вчитель всіх, хто з щирим молінням вдається до твоєї допомоги. Ти допомагав тим, які до тебе зверталися, допоможи і мені в усіх труднощах і потребах життя мого.
Коли прийде хвиля, де сила моя заслаба, труднощі, що стають на дорозі життя мого, завеликі для мене, ти, угоднику Божий, подай мені на поміч твою руку і стань мені на охорону, як ставав завжди тим, що в труднощах і небезпеках пам’ятали про тебе. Благослови мене святительською твоєю рукою, настав на стежку добру, запали в мені віру непохитну і моли Христа Бога, за спасіння душі моєї.
Амінь.»
Молитва до Святого Миколая про здоров’я
«Всеблагий отче Миколаю, великий і предивний чудотворець! Ти своїми молитвами лікував усяку недугу і хворобу, ти своїм заступництвом визволяв від смерті, ти своєю опікою відганяв біду. Щиро благаю тебе, помічника тих, що є в горі і нужді теперішнього життя: поспіши й до мене із своєю поміччю, захисти мене й усіх людей від вогню й води, від голоду й пошесті, від тяжкої хвороби і несподіваної смерті.
Оберігай мене через ціле моє життя, а особливо в страшну хвилину переходу з дочасного життя до вічності. Захисти мене тоді щитом твоєї молитви перед справедливим гнівом Христа Бога і допоможи мені, щоб я опинився навіки в небі, разом з тобою, де буду прославляти й величати Боже милосердя.
Амінь.»
Молитви до Святого Миколая для захисту
«О всеблагий отче наш Миколаю, пастирю й учителю всіх, хто з вірою звертається під захист твій і щирою молитвою благає тебе: поспіши й захисти отару Христову від вовків, що гублять її. Україну нашу і всяку країну християнську, і весь світ захисти і збережи святими твоїми молитвами від землетрусу, наступу чужинців і народних заколотів, міжусобиці; від голоду, пошесті, потопу, вогню, меча і наглої смерті всяку людину захисти.
І як помилував ти трьох мужів, що у в’язниці сиділи, та спас їх від гніву царського й кари смертної, так помилуй і нас, що розумом, словом і ділом у темряві гріхів перебуваємо. Спаси нас від гніву Божого й вічної кари: щоб твоїм заступництвом і поміччю та Своєю благодаттю й милосердям подав нам Христос Бог тихо і без гріха прожити на цім світі, і не засудив нас стояти ліворуч, а сподобив стати праворуч з усіма святими.
Амінь.»
Також чудотворець захищає від неприємностей у дорозі та вважається покровителем засуджених,допомагаючи їм стати на шлях істинний.
Святого Миколая шанують також як захисника звірів і домашньої худоби.
У день народження святого потрібно помиритися з тими, з ким посварилися, а ще зробити якусь добру справу – неважливо, якою буде ваша допомога, матеріальною чи просто порада, головне проявити участь і не відвернутися від тих, хто потребує вас.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-11-serpnya-2023-roku-golovni-zaboroni-na-rizdvo-mikoli-chudotvorcya-12356304.html