11 листопада у православній церкві день пам’яті преподобного Аврамія Затворника і Анастасії Римської.
Анастасія Римська народилася у багатій сім’ї. Осиротівши в 3 роки, дівчинка потрапила на виховання до жіночої християнської громади, що розташовувалася поблизу Риму. Її наставницею стала жінка на ім’я Софія.
Анастасія Римлянка з трьох років жила в монастирі і виховувалася у ігумені Софії, яка для багатьох служила прикладом благочестивого життя.
Дівчина була дуже красива, тому багато знатні чоловіки пропонували їй заміжжя. Анастасія твердо вирішила присвятити своє життя богу і відкидала будь-які пропозиції.
У той час, коли імператор Декій почав гоніння на християн, начальник міста зажадав до себе Анастасію. Там її переконували відректися від Христа, жити в своє задоволення, вийти заміж і поклонятися ідолам. Дівчина відповідала, що у неї один наречений – Ісус Христос. Її довго мучили, а потім відрубали голову.
Православне свято 11 листопада – день пам’яті преподобного Авраамія Затворника
Був ченцем у Києво-Печерському монастирі. Цікаво, що у ранг святих його було зведено ще за життя. Зараз мощі Аврамія знаходяться в Києво-Печерській лаврі.
На жаль, біографічних даних про життя Аврамія Затворника майже не збереглося. Відомо, що він жив в період друга половина XIII – початок XIV століття. Є припущення, що помер святий 29 жовтня 1360 року.
Преподобний Авраамій з малих років цікавився священними книгами і збирався піти в монастир після досягнення віку. Але батьки хотіли, щоб син одружився – Авраамій виконав прохання. Через тиждень після одруження він пішов в пустелю і оселився в келії – не виніс тягот сімейного життя.
Єпископ міста викликав святого до себе, щоб відправити його з місією звернення язичників в християнство. Авраамій довго відмовлявся, але єпископ сказав йому, що поки святий живе в пустелі, він рятує тільки себе. Якщо він поїде в місто з проповіддю – врятує інших.
Авраамій звернув в християнство багатьох язичників, місто стало повністю православним.
Пізніше він повернувся в свою келію і прихистив свою племінницю – сироту Марію.
Одного разу її спокусив якийсь парафіянин і Марія, соромлячись такого свого вчинку, поїхала з келії. Авраамій дізнався про це, знайшов її, змусив покаятися і повернув додому.
Незабаром Марія отримала дар зцілення хвороб.
Прикмети 11 листопада
- хмари рухаються низько – чекайте похолодання;
- вночі з’явився іній – вдень снігу не буде;
- скільки лелек в небі – стільки буде теплих днів;
- на небосхилі вночі багато зірок – до гарних новин.
Що сьогодні не можна робити
Як і в будь-яке інше церковне свято, сьогодні не можна лаятися і пліткувати.
Також наші предки вірили, що якщо 11 листопада подивитися на сонце, то можна осліпнути.
Небажано сьогодні виходити з дому – великі шанси накликати біду.
Що можна робити 11 листопада
З давніх-давен наші предки молилися святим за здоров’я худоби – вважалося, що Анастасія і Авраамій захищають овець від хвороб.
Люди читали молитви і за свою сім’ю, просили удачі і благополуччя.
Також господині пекли пироги зі свіжого борошна і робили козячий сир, яким пригощали родичів і сусідів.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-11-listopada-shcho-vidznachayut-hristiyani-sogodni-11604985.html