До 24-го лютого 2022 року назва цього села на півдні України за десяток кілометрів від Херсона була відома хіба що місцевим жителям та археологам – дослідникам курганів доби бронзи та скіфського часу.
Сьогодні на запит “Чорнобаївка” лише українською мовою Google видає пів мільйона посилань – у 50 разів більше, ніж мешканців 11-тисячного села.
Російські офіційні джерела за весь час війни згадали Чорнобаївку лише один раз, щоб повідомити: населений пункт “взято під контроль”.
В Україні Чорнобаївку згадують постійно. Цей топонім став символом опору російській агресії та недолугості військового командування рашистів.
Здається, в інформаційному просторі сьогодні існує щонайменше три Чорнобаївки.
Перша – у фольклорі. Чорнобаївка – український Бермудський трикутник, де безслідно зникають російські генерали та гвинтокрили.
У міфології цієї війни село посіло місце поряд з українським “київським привидом”, що відправив за маршрутом російського військового корабля десятки літаків, киянки, що збила ворожий дрон банкою консервованих помідорів, і ромами, що вкрали російський танк.
В історії про те, як ЗСУ станом на 2 квітня 14 разів знищували техніку на військовому аеродромі в районі Чорнобаївки, є всі необхідні фольклорні елементи: переможне добро, покаране зло, кмітливість одних, ідіотизм інших.
Читайте також: “Побачити Чорнобаївку і померти”: реакція українців на поразки окупантів
Сліди другої Чорнобаївки можна знайти в історичних джерелах та легендах. Тут також чимало цікавого.
У III столітті на місці сучасної Чорнобаївки стояло поселення готів-землеробів. Наприкінці IV століття вони були змушені відступити звідси під ударами завойовників зі Сходу – гунів.
Існує легенда про козака Чорнобая та його побратима Гусака, які заснували під Херсоном два хутори – Чорнобаївський та Гусаківський, що згодом стали одним селом. За легендою Чорнобай та Гусак відчайдушно воювали проти польської шляхти та турецьких яничарів.
У 1917–1920 роках чорнобаївці дізналися, що таке безвладдя. У ці роки тут послідовно правили більшовики, УНР, англо-франко-грецькі війська, війська отамана Григор’єва, денікінці, і знову більшовики.
Третя Чорнобаївка – окупована сьогодні російською армією. Про неї пишуть і говорять менше, ніж про “фольклорне” село. Її жителі ховаються від вибухів у підвалах своїх будинків неподалік військового аеродрому, де під обстрілами ЗСУ вертольоти та інша російська військова техніка перетворюються на металобрухт.
www.pravda.com.ua/articles/2022/04/3/7335942/