За офіційною інформацією ЗОДА, наразі в Запоріжжі діє п’ять постів спостереження за станом атмосферного повітря, розташовані у трьох районах: Вознесенівському, Олександрівському та Дніпровському. Вони відбирають проби чотири рази на добу, шість днів на тиждень. Усі зразки аналізуються в хімічній лабораторії.
Як підкреслила під час брифінгу заступниця начальника Запорізького обласного центру гідрометеорології Тетяна Сорокіна, прогнози забруднення розробляються у два етапи. Спершу враховуються метеорологічні умови, такі як тиск, хмарність, опади і швидкість вітру.
– Якщо над містом антициклон, повітряні потоки рухаються вниз, накопичуючи шкідливі речовини. Циклон і висхідні потоки навпаки сприяють розсіюванню забруднення, – пояснила фахівчиня.
Другий етап передбачає прогнозування концентрації шкідливих речовин, серед яких пил, діоксид азоту, фенол та формальдегід. Саме ці речовини найчастіше перевищують гранично допустимі норми у Запоріжжі.
За словами заступниці гендиректора Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ольги Гаврікової, за 2024 рік у житлових районах Запоріжжя відібрано близько тисячі проб повітря, майже 20 відсотків з них не відповідали нормативам.
– Проте, порівняно з довоєнними роками, ситуація трохи стабілізувалася. Ми спостерігаємо зниження концентрації оксиду вуглецю та діоксиду азоту, хоча показники аміаку дещо зросли, – каже Ольга Гаврікова. – Найвищий рівень забруднення зафіксовано у Заводському районі – 56% проб перевищують норми.
Як зазначає лікар відділу моніторингу та реагування на небезпеки Центру Євген Тулушев, стан атмосферного повітря в Запоріжжі загалом можна оцінити як незадовільний. Лабораторні дослідження показують перевищення забруднюючих речовин, таких як пил, сірководень, формальдегід, фенол та багато інших.
Фахівець підкреслив, що така ситуація існує вже давно. Зокрема 2024 року найбільше забруднення фіксували влітку, пік стався у серпні та вересні.
В Запоріжжі найбільш забрудненими виявились Дніпровський, Вознесенівський, Заводський та Шевченківський райони, а найчистішим – Хортицький район.
Ситуацію з викидами погіршують і бойові дії. Внаслідок обстрілів виникають пожежі, а перебої з електроенергією змушують населення користуватися генераторами.
– Лише один генератор створює викидів у сто разів більше, ніж автомобіль. Все це через відсутність фільтрів, які є, наприклад, в автівках, – пояснив лікар.
Голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова відмічає, що особливо шкідливі викиди генераторів, які працюють у місцях загального користування: біля кафе, магазинів, аптек, тому що викиди забруднюючих речовин відбуваються якраз на рівні органів дихання перехожих. По суті, люди вдихають дим працюючого генератора – це як дихати біля вихлопної труби автомобіля.
– Відпрацьовані гази містять висококонцентровані токсичні компоненти, такі як чадний газ, оксиди вуглецю, оксиди азоту, сірки, сажі, окиси свинцю – усього біля 200 хімічних сполук. Деякі з них мають канцерогенний вплив. Вдихання цих речовин є однією з причин серцево-судинних та респіраторних захворювань, – каже експертка.
Також минулої осені на стан атмосферного повітря в Запоріжжі значно вплинула пилова буря. Вона призвела до перевищення рівня дрібнодисперсного пилу в повітрі. Максимальне перевищення, у п’ять разів, було зафіксоване 1 жовтня.
– Як і будь-яке забруднення повітря, пилова буря впливає на стан людини. МОЗ створив рекомендації щодо захисту від несприятливих умов. Перш за все, негативний вплив відчули люди з хронічними захворюваннями. Здорові люди відчувають дискомфорт, – зазначає Євген Тулушев.
Дрібнодисперсний пил має властивість проникати в легені. Як застерігають фахівці, він не тільки потрапляє в організм, але й залишається в легенях назавжди. Це також призводить до загострення хронічних хвороб. Таке загострення спричиняє тривогу, безсоння та втому. Щоб зарадити цьому, лікарі рекомендують пити більше води, проводити вологе прибирання в домівках та максимально зменшити час перебування на вулиці.
Додаткові ризики повноцінному та якісному моніторингу повітря у Запоріжжі створює те, що мобільна лабораторія моніторингу довкілля, яка працює на базі Запорізького обласного Центру контролю та профілактики хвороб, майже не фінансується владою.
– Фінансування з 2022 року відсутнє повністю. І, на жаль, якщо так і буде далі, то лабораторія вийде з ладу. Якщо у 2019 році на рік нам необхідно було 800 тисяч гривень, то тепер через те, що витрати накопичуються, сума зросла. За нашими попередніми підрахунками для обслуговування лабораторії необхідно зараз близько трьох мільйонів гривень. Ми шукаємо фінансування, де тільки можемо. Навіть американський актор Шон Пен взяв участь у частковому фінансуванні нашої лабораторії, за що ми йому дуже вдячні, – каже Євген Тулушев.
Попри складну ситуацію, спеціалісти відділу моніторингу продовжують свою щоденну роботу щодо спостереження за станом атмосферного повітря у Запоріжжі.
Які заходи вживаються для покращення ситуації у місті?
За словами в. о. директора Департаменту захисту довкілля ЗОДА Олександра Казанцева, перш за все попередження про високий рівень забруднення надсилають підприємствам, які зобов’язані вживати заходів для зменшення викидів. Перелік підприємств, що мають виконувати ці заходи, визначено рішенням Запорізької міської ради від 6 серпня 2021 року «Про схему дій при несприятливих метеорологічних умовах».
– Мета цих заходів – мінімізація впливу на здоров’я мешканців. Крім того, розробляється порядок інформування населення про якість повітря. Він базуватиметься на реальних даних кожного поста спостереження за станом атмосферного повітря у місті, – пояснив посадовець.
В разі ймовірності настання метеорологічних умов високого рівня забруднення повітря відповідне повідомлення розміщується на сайті ЗОДА. У цей період МОЗ рекомендує дотримуватися правил гігієнічної безпеки, а саме: уникати тривалого перебування на вулиці, тримати вікна закритими, пити більше рідини.
Фото з відкритих джерел