Стали відомі лауреати Шевченківської премії-2020

Прохасько, ДахаБраха, опера “Йов”. Стали відомі лауреати Шевченківської премії-2020.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/1020x2.5/e0f4bd7d1cc1ee7b.jpg

 

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка визначив лауреатів премії 2020 року.

Як стало відомо Суспільному, у номінації “Література” – два переможці: Маріанна Кіяновська з книгою поезій “Бабин Яр. Голосами” і Тараса Прохасько зі збіркою есеїв “Так, але…”.

Вірші Маріанни Кіяновської — це своєрідні монологи жертв трагедії в Бабиному Яру або її свідків, глибоко психологічні та складні змістовно. До сприйняття цих творів потрібно бути готовими — емоційно та інформаційно. У книзі використані, зокрема, ескізи Ади Рибачук і Володимира Мельниченка для проекту пам’ятника жертвам Бабиного Яру.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/135c23b57e92dac2.jpg

Збірка есеїв “Так, але…” Тараса Прохасько стала книгою року-2019 BBC (номінація “Есеїстика”).

Це історії, які з перших сторінок формують цілісну тему – як важливо відчувати і чути, це оповіді про родину та спогади. Письменник з любов’ю і трепетом описує Карпати і Західну Україну.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/c1dc858c98938dba.jpg

У номінації “Публіцистика, журналістика” лауреаткою стала воєнна кореспондентка Євгенія Подобна з книгою “Дівчата зрізають коси”.

Це спогади 25 жінок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 роках.

Йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/e76c03846b03c624.jpg

Відомий український етно-хаос гурт “ДахаБраха” (Марко Галаневич, Ніна Гаренецька, Олена Цибульська, Ірина Коваленко) з альбомом “Шлях” (2016) здобув перемогу в номінації “Музичне мистецтво”.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/6990075ef88f8d43.jpg

Самі автори зазначили, що альбом створювався в дуже складний час для України. “Ми хочемо присвятити його тим, хто віддав своє життя за нашу свободу, тим, хто продовжує стояти на її сторожі і тим, хто йде непростим шляхом вільної людини, не втрачаючи надії”, – йдеться в анотації.

***

У номінації “Візуальні мистецтва” переміг мистецький проєкт “Карусель” Олександра Глядєлова.

 

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/1d83c6e428318283.jpg

Автор поєднує світлини, зроблені в різний час і за різних обставин – у дитячих інтернатах, місцях позбавлення волі, в’язничних лікарнях, включно з кадрами воєнної української реальності, в єдине полотно (коло). Візуальна послідовність перетворюється на цілісне нерозривне полотно колективної біографії.

Художник виявляє основи людського в складності історичності як головної умови існування людини серед інших представників біологічного світу.

***

Опера-реквієм “Йов” (“Iyov”, створена в 2015 році) Влада Троїцького, Романа Григоріва та Іллі Разумейка — лауреатка в номінації “Театральне мистецтво”.

“Йов” поєднує риси античної грецької драми, барокової опери, ораторії, реквієму та риси постмодерного театру. Музика опери поєднує мінімалізм і авангард, неокласицизм і рок.

https://d2bivpxs8ong2u.cloudfront.net/images/resize/900x1.78/7b6d4188839d7b46.jpg

Прохасько, ДахаБраха, опера “Йов”.

Голова комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка Юрій Макаров у коментарі Суспільному пояснив, що цього року не вручатимуть премію в номінації “Кіномистецтво”, оскільки, на думку членів комітету, представлені номінанти — фільм “Какофонія Донбасу” Ігоря Мінаєва та документальний фільм “Будинок “Слово” Тараса Томенка — не відповідають за масштабом суті премії.

Стосовно двох лауреатів у номінації “Література” він зазначив, що такий прецедент уже був минулого року.

“Ми намагаємося зробити премію такою, яка б визначала перспективні тренди. Всі цьогорічні лауреати — енергетичні та сучасні, новаторські, відповідають баченню Тараса Шевченка як брендоутворюючого фактора”, – сказав Юрій Макаров.

За його словами, роботи-переможці мають бути цікаві насамперед молодим українцям. “Це своєрідний компас, як має розвиватися культура”, – вважає голова комітету.

Як відомо, шефредактор Суспільного Юрій Макаров очолив комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка, згідно із указом президента від 19 грудня 2019 року.

suspilne.media/16539-prohasko-dahabraha-opera-jov-stali-vidomi-laureati-sevcenkivskoi-premii-2020/?fbclid=IwAR0eAhh54XEdUYOyhuMuOpOyrf6Nrc1J_9_BosAP-strsLl8ZAFg7T9XPJs

(Visited 8 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *