Фото – https://lieber.westpoint.edu
Форум лідерів Консультативної групи з питань жорстоких злочинів (Atrocity Crimes Advisory Group) відбувся у Варшаві (Польща), 11-12 травня 2023 року, через рік після свого запуску 25 травня 2022 року. Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.
Трьома директорами (представниками учасників) ACA є посол США Бет Ван Шаак, керуючий директор Служби зовнішніх дій ЄС Стефано Тома і глава департаменту зовнішньої політики, Співдружності та розвитку Великобританії Гейзел Кемерон.
Консультативна група з питань жорстоких злочинів Atrocity Crimes Advisory Group (ACA) є унікальним багатостороннім партнерством. ACA була створена Сполученими Штатами, Європейським Союзом і Сполученим Королівством для підтримки Генеральної прокуратури України у розслідуванні та судовому переслідуванні військових злочинів і порушень міжнародного гуманітарного права внаслідок неспровокованої та незаконної війни Росією. Мета ACA — сприяти досягненню справедливості та притягненню до відповідальності тих, хто винен у жорстоких злочинах.
Генеральний прокурор України Андрій Костін нещодавно заявив, що в Україні зареєстровано понад 82 тисячі справ про військові злочини.
Мета нинішнього форуму лідерів АСА — продемонструвати єдиний фронт у зусиллях притягнути Росію до відповідальності та обговорити багатонаціональну підтримку цих зусиль. ACA координує роботу партнерів, щоб забезпечити ефективне та швидке використання фінансових ресурсів і кваліфікованого персоналу для задоволення потреб відповідних підрозділів Генеральної прокуратури України.
Під егідою ACA виконавці розробили та надали прокуратурі керівництво щодо того, як опитувати вразливих жертв і свідків, у тому числі тих, хто утримується як ув’язнені, дітей, які піддалися фільтрації, та жертв насильства.
На форумі лідерів АСА свої думки висловили високопосадовці усіх сторін консультативної групи.
Зокрема, Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив:
«Підтримуючи справедливий, незалежний судовий процес, команда ACA демонструє одну з сильних сторін демократії: повагу до правди та справжньої відповідальності».
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель зауважив:
«В Україні не може бути безкарності тих, хто вчинив військові злочини. Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) є ключовим учасником ЄС для надання допомоги Консультативній групі Atrocity Crime Advisory Group, яка має мандат підтримувати роботу Офісу Генерального прокурора».
Державний секретар Великої Британії у справах закордонних справ, Співдружності та розвитку Джеймс Клеверлі сказав:
«Звірства, свідками яких ми стали в Україні після незаконного вторгнення Росії, викликають огиду. Винні мають бути притягнуті до відповідальності. Я пишаюся тим, що Велика Британія та наші міжнародні партнери взяли на себе провідну роль у підтримці розслідувань військових злочинів в Україні. Ми єдині з Україною і вітаємо роботу Генерального прокурора у забезпеченні справедливості для народу України».
У свою чергу, генеральний прокурор України Андрій Костін подякував партнерам і відзначив:
«Виклики, які виникають через величезну кількість військових злочинів, скоєних агресором на українській землі, є величезними. Від цих злочинів постраждали тисячі мирних жителів. Підтримка ACA є незамінним внеском у нашу відповідь на ці виклики. Це включає допомогу в розслідуванні та переслідуванні міжнародних злочинів Росії та сприяння нашим зусиллям із забезпечення допомоги та захисту постраждалих і свідків”.