Експерти Інституту масової інформації проаналізували, як плететься павутина тікток-фейків, зросійщений простір Молдови та навіть скабєєвщину. Про це повідомляє ІМІ, який, в найкращих традиціях Шерлока Холмса, розплітає павутину медіапростору.
Тікток, а слідом і фейсбук з інстаграмом наповнили фейкові ролики, які імітують новинні сюжети та паразитують на брендах відомих медіа. У них голоси нібито телеведучих розповідають сенсації на будь-який смак — від нібито виплат українцям, які від початку повномасштабного вторгнення не полишали території України, до списання боргів за комунальні послуги чи “путівок в державні санаторії Карпат”.
Відео змонтовані з нарізок програм популярних українських телеканалів та озвучені голосами відомих ведучих, підробленими за допомогою електронних сервісів. Вони пропонують перейти за посиланням і підписатися на анонімні телеграми, наповнені новинним флудом, рекламою інших телеграм-каналів, сигарет і неліцензійних онлайн-казино.
На думку дослідників ІМІ, кожен канал новинних фейків у тіктоці має власного адміністратора, але вони об’єднані в єдину мережу з поширення фейків зі спільним центром керування.
Як через культурні щілини просочується зросійщення Молдови?
Керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ Катерина Дячук поділилася особистими враженнями про життя в Молдові й тамтешній інформаційний простір після прибуття з регіонального форуму від Ради Європи.
Про зросійщення інформаційного простору Молдови через музику і художні фільми, агресивну російську пропаганду як спільну проблему багатьох присутніх на заході країн та що говорять про Україну в Молдові — читайте в її невеличкому інтерв’ю.
Російська пропагандистка Ольга Скабєєва настільки успішна у своїй людожерській риториці, що навіть має окремий термін на її позначення — скабєєвщина.
Написали про те, як Скабєєва створює потрібну Кремлю картинку про Україну, які методики вона використовує, як перекручує факти й чому її діяльність не має нічого спільного з журналістикою. У цьому тексті зібрано багато фактів, які доводять, що дописи та ефіри Скабєєвої мають на меті виправдати російську агресію та геноцид проти українців.
“Барометр свободи слова” Інституту масової інформації зафіксував 19 випадків порушень свободи слова в Україні в грудні. З них 10 випадків, які вчинила Росія проти медіа і журналістів та 9 порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України. Це випадки перешкоджання, погроз, обмеження доступу до публічної інформації, непрямий тиск та кіберзлочини.
Із таким станом справ не дивно, що 41,1% опитаних ІМІ журналістів вважає, що стан свободи слова в Україні у 2023 році погіршився.