У Запорізькому обласному художньому музеї відкрилася колективна виставка живопису і графіки «Майбутнє починається сьогодні». На ній представлені 76 робіт 23 авторів.
Знаменно, що виставка відкрилася у День Конституції України. На цьому акцентувала увагу присутніх кураторка виставки Ольга Дворна. “Основний закон України гарантує суверенність нашої держави, наші кордони, демократію, свободу волевиявлення. Тож ця виставка присвячена і нашій державі”.
5-й «Запорізький пейзаж»: мета поставлена – до праці
«Майбутнє починається сьогодні» – це підсумкова виставка цьогорічного пленеру «Запорізький пейзаж». Пленер проводиться з 2016 року, мав перерву (спочатку країною ходив COVID-19, потім почалося повномасштабне вторгнення). Традицію відновили минулого року, дещо в іншому форматі, до участі у четвертому пленері «Запорізький пейзаж» запросили лише тих митців, хто залишився жити і працювати у Запоріжжі. Торішня виставка мала назву «Незламана кульбаба».
Цього року пленер «Запорізький пейзаж» відбувся уп’яте.
“На Міжнародний день музеїв ми зібралися, поїли плову, помилувалися природою, поспілкувалися, – розповідає Ольга Дворна. – Мета була поставлена, назва озвучена, і всі почали працювати. Стиль був вільний. Ми не обмежували митців у жанрах чи техніках. І результат вийшов вдалим. Ми побачили, що художники трохи оговталися, бо минулого року багато хто через стреси не міг навіть пензля у руках тримати. Зараз вони зібралися з думками, і вийшла потужна виставка, – зовсім не така, як «Незламна кульбаба». Тут емоція інша, настрій інший”.
Художники оговталися, зібрали думки до купи
Музеологи запросили до участі у виставці і митців, які давно не брали участь у пленерах, але мають гарні твори, які ще жодного разу не були представлені в музеї. Зокрема, у соцмережах пані Ольга побачила роботу Анатолія Тарабанова «Палаючий час» і запропонувала йому представити її в експозиції.
Епохальним Ольга Дворна вважає і твір Тетяни Височиної «Дзвони Хортиці». Це полотно мисткиня розпочала писати ще на крайньому (до пандемії) пленері «Хортиця крізь віки», але воно якось «не йшло». Проте минулого року художниця повернулася до цього сюжету, і він заграв новими інтонаціями, що відбивають сьогодення.
Багато робіт написано саме цього року. Лариса Єрмак представила свіжу картину, присвячену зруйнованому Дніпрогесу. Цікаво, що веселку над греблею художниця не домислила, а справді побачила в натурі. А в іншій своїй роботі мисткиня використала незвичну фарбу – сік від шовковиці.
“Мені сподобався як пошук виразних засобів, так і сам підхід: ось молодий хлопець в окулярах на фоні старого нашого млина, займається бойовими мистецтвами… Зображено людей, які не військові, але готові брати до рук зброю і захищати свою домівку і землю”, – каже Ольга Дворна.
Важкі часи, та художники вже мріють про майбутнє
На виставці багато пейзажів – запорізьких, карпатських, кримських (останні – з довоєнного буття). Їх у живопису, акварелі, графіці натхненно творять Олександр Звєрєв, Тетяна Височина, Микола Боровик, Микола Шиверський, Вадим Мітков, Ольга Харьякова, Інна Алещенко-Березняк, Світлана Бойко, Анжела та Євген Прокоф’єви, Владислав Баранник.
Захоплюють чудові зразки природних краєвидів та урбаністичних пейзажів Наталії Луценко, яка майстерно володіє як складною акватипією, так і цифровою графікою.
А Олена Сауріна представила наше місто у привабливих ніжних фарбах віражного розпису.
Портретний жанр представлений незламними і волелюбними образами жінок у виконанні Олександра Жолудя та Анатолія Івченка.
І хіба буває забагато квітів? Ольга Дворна згадує рядки поетеси Людмили Муриної:
“А ти сій квіти жовті, сині – різні,
Щоби вони встелили всі шляхи,
Якими повертатимуться грізні,
Найкращі в світі наші вояки
Додому, до родини і до щастя…
Сій хліб і квіти – всупереч напастям.
Багато сій…”
Яке їх тут різноманіття! Весняні біля власної домівки, польові у літніх букетах, паркові, садові, лісові… Пишні, вишикувані, тендітні, тривожні і заспокійливі – їх треба просто побачити! Ольга і Оксана Кіргеєви, Наталія Коробова, Віталій Марченко, Олександр Звєрєв, Світлана Бойко, Антон Шеретов, Ольга Харьякова дарують нам цю можливість.
“Важкі часи, але душа у художників знову квітне. Майбутнє – ось воно: закладається воїнами, нацією, суспільством, всіма і кожним. Сподіваюся, що воно в цій виставці присутнє. Ми маємо показувати, – і показуємо, що ми сильні, вільно мислимо і можемо творити – у тому числі і такі культурні події. Дякуємо Збройним Силам України за цю можливість і чекаємо, коли українці виженуть ворога з нашої землі”.
«Майбутнє починається сьогодні» – справжній подарунок містянам і новим мешканцям громади. Завітайте на виставку! Вона буде демонструватися до 4 серпня.
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки