У місті Сент-Джонс (Ньюфаундленд і Лабрадор, Канада) 23-24 листопада відбувся саміт ЄС-Канада 2023. За підсумками лідери Канади та Євросоюзу прийняли спільну заяву, у якій йдеться і про співпрацю щодо підтримки України.
Зокрема, у розділі “Глобальні пріоритети” сказано:
-
- Наша підтримка України є непохитною. Ми поділяємо однозначне засудження триваючої агресивної війни Росії та нашу непохитну відданість Україні, включаючи справедливий і сталий мир, заснований на міжнародному праві, суверенітеті й територіальній цілісності України в межах її
міжнародно визнаних кордонів. Ми продовжимо наші інтенсивні дипломатичні зусилля та співпрацю з Україною та іншими країнами для забезпечення якомога ширшої міжнародної підтримки всеосяжного, справедливого і тривалого миру та ключових принципів і цілей Української формули миру з метою проведення Глобального мирного саміту.Ми будемо підтримувати Україну стільки часу, скільки буде потрібно, працюватимемо над вирішенням нагальних військових і оборонних потреб України і забезпечимо виконання довгострокових зобов’язань у сфері безпеки України, які необхідні для її євроатлантичної інтеграції. Ми будемо робити це з повною повагою до політики безпеки і оборони окремих держав-членів ЄС та беручи до уваги безпекові та оборонні інтереси всіх держав-членів ЄС, ЄС та Канади. Ми спільно працюватимемо над підтримкою сталої безпеки України, продовжимо надавати військову, гуманітарну, економічну та фінансову підтримку, а також сприятимемо торгівлі, приватним інвестиціям, а також надаватимемо пріоритет відновленню та реконструкції. Ми вітаємо неформальну координацію між Канадою та тренувальними місіями ЄС, операціями UNIFIER та Місією ЄС з надання військової допомоги (EUMAM), які проводять критично важливу підготовку українських військовослужбовців. Канада та ЄС разом з іншими членами “Великої сімки” продовжуватимуть працювати в рамках Міжвідомчої донорської координаційної платформи над забезпеченням потужного реагування на потреби України у відновленні. З метою подальшого зміцнення цієї співпраці Канада має намір відрядити свого співробітника до Секретаріату Платформи найближчим часом. Ми визнаємо відданість України та її значні зусилля, спрямовані на України до виконання необхідних умов у процесі вступу до ЄС. Ми закликаємо Україну продовжувати шлях реформ. Ми продовжимо працювати разом для підтримки безпеки, оборони та стійкості України, з одного боку, та реконструкції і реформ, з іншого, створюючи таким чином умови для мобілізації приватних інвестицій.
ЄС та Канада продовжуватимуть співпрацювати задля досягнення конкретних рішень на підтримку сільського господарства та агропродовольчого сектору України, які можуть включати сприяння експорту зерна та сільськогосподарської продукції з України до третіх країн, у тому числі до тих, які найбільше цього потребують.
- Наша підтримка України є непохитною. Ми поділяємо однозначне засудження триваючої агресивної війни Росії та нашу непохитну відданість Україні, включаючи справедливий і сталий мир, заснований на міжнародному праві, суверенітеті й територіальній цілісності України в межах її
-
- Росія повинна припинити свою агресію і повинна понести правові наслідки всіх своїх міжнародно-протиправних дій, включно з відшкодуванням збитків, завданих Україні. Ми єдині в нашій рішучості забезпечити повну відповідальність. ЄС та Канада закликають продовжувати роботу над зусиллями зі створення трибуналу для судового переслідування злочину агресії проти України, який користувався б найширшою міжрегіональною підтримкою та легітимністю, а також у напрямку створення майбутнього механізму компенсації. Канада та ЄС визнають, що необхідний рішучий прогрес у координації з партнерами щодо того, як будь-які надзвичайні доходи, отримані безпосередньо від знерухомлених російських активів, можна було б спрямувати на підтримку України та її відновлення і реконструкцію, відповідно до контрактних зобов’язань, а також відповідно до законодавства ЄС та міжнародного права.
- Ми визнаємо цінність і зростаючу важливість нашої співпраці щодо обмежувальних заходів.
Зокрема, ми продовжимо запроваджувати широкі санкції проти Росії, а також суворий контроль дотримання обмежень та заборон. Крім того, ми віддані подальшому зміцненню нашої співпраці та координації щодо ширших санкційних заходів, включно з протидією їх обходу, на підтримку наших політичних цілей.
Джерело: Європейська Рада