Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель закликав Європу нарощувати потенціал її оборонної промисловості, щоб поповнити виснажені запаси зброї, що надсилається до України.
У своїй заяві Жозеп Боррель зазначив: «Необхідно нарощувати нашу оборонно-промислову й технологічну базу. До російської загарбницької війни проти України ні для кого це не було очевидним, однак зараз це розумно. Це необхідно, якщо ми хочемо зміцнити нашу обороноздатність у напруженій геополітичній обстановці».
Жозеп Боррель зауважив, що після двох років запеклої війни, впродовж яких Україні надавалася зброя від союзників ЄС переважно з існуючих запасів, ці запаси наразі виснажилися й «конфлікт із війни арсеналів перетворився на війну виробництв».
Верховний представник ЄС зазначив, що необхідно продовжувати нарощувати виробництво боєприпасів. Він також додав, що стримуючим фактором є «не так нестача виробничих потужностей, як нестача замовлень і фінансування». Жозеп Боррель зауважив, що лідери галузі чітко говорять: «розміщуйте замовлення, і ми будемо виробляти більше».
Жозеп Боррель також закликав країни-члени ЄС співпрацювати та зазначив, що вони «все ще недостатньо узгоджують та об’єднують свої оборонні й закупівельні плани».
Верховний представник ЄС додав, що Європейський Союз повинен посилювати свою співпрацю з партнерами, зокрема з Україною та її потужною і новаторською оборонно-промисловою базою. «Нещодавній візит на український завод із виробництва безпілотників мене дуже вразив, – зазначив він. – Зміцнення української оборонної промисловості та сприяння її тісній співпраці з європейською промисловістю стане частиною безпекових гарантій, які ЄС надасть Україні. Для стимулювання цієї співпраці цього року ми проведемо Форум оборонної промисловості ЄС-Україна та відкриємо Офіс оборонних інновацій ЄС у Києві».
Жозеп Боррель додав: «Якщо країни-члени ЄС погодяться, ми зможемо спрямувати незапланований прибуток від заморожених російських активів на закупівлю зброї для України та/або зміцнення її оборонної промисловості». Він зазначив, що поки що дискусії ЄС фокусувалися на спрямуванні цього прибутку на реконструкцію України. «Однак зараз основним питанням для України є не так реконструкція, як запобігання подальшим руйнуванням. Якщо країни-члени ЄС погодяться, використання цих коштів для додаткової військової підтримки України через Європейський фонд миру має сенс. А у перспективі ми також можемо їх використати для підтримки української оборонної промисловості».
Джерело: портал Східного партнерства