Запорізька торгово-промислова палата надає послуги з фіксації та оцінки збитків підприємств, установ та організацій, завданих внаслідок збройної агресії рф, з перших тижнів повномасштабного вторгнення. Ця важлива робота продовжується і сьогодні. Завдяки нашим міжнародним партнерам вже можемо говорити про реалізовані ініціативи у цій сфері, про досвід компаній, які отримали необхідну експертну підтримку безкоштовно.
Проєкт за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України»
Протягом шести місяців — за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» — тривала реалізація проєкту Запорізької ТПП з оцінки збитків підприємств, завданих внаслідок збройної агресії рф.
Цільова аудиторія — малий та середній бізнес, який постраждав внаслідок воєнної агресії росії.
«Запорізька торгово-промислова палата традиційно надає комплекс експертних, консалтингових послуг для бізнесу. Сьогодні наш досвід, експертиза, сертифікаційні документи дозволяють здійснювати оцінку збитків внаслідок збройної агресії рф. Роботи проводяться ліцензованими фахівцями відповідно до національного законодавства і затвердженої Методики*.
Дякуємо нашим партнерам — Програмі USAID «Конкурентоспроможна економіка України» — за підтримку запорізького бізнесу, що прагне працювати і наближати Перемогу України», — зазначає Володимир Шамілов, президент Запорізької торгово-промислової палати.
“Завдяки процедурі фіксації та оцінки збитків, завданих війною, компанії отримують можливість документально підтвердити свої втрати та у подальшому звертатись за відповідними компенсаціями, а також вже зараз почати відновлення виробничих потужностей, що є критично важливим для їх виживання та подальшої роботи, відновлення продажів та налагодження експорту”, — розповідає Олеся Залуська, керівниця Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України».
Хто бере участь у Проєкті?
Учасниками стали підприємства машинобудівної, енергетичної галузей, харчової промисловості, сфери послуг, які зазнали пошкоджень промислової інфраструктури, офісних будівель, сервісних об’єктів, обладнання.
Відповідно до критеріїв Програми, для 40 компаній проведена фіксація та оцінка збитків. Понад 150 компаній отримали консультаційну підтримку з питань підготовки підприємства до експертизи, методики оцінки, визначення упущеної вигоди.
Учасники Проєкту – це без перебільшення приклад стійкого та мужнього українського бізнесу. Адже навіть після ворожих обстрілів переважна більшість компаній змогли відновити виробництво і продовжують працювати та поповнювати державний бюджет.
У їх числі – запорізький виробник металоконструкцій, що працює у Запоріжжі з 60-х років минулого сторіччя.
Цехи підприємства пошкоджені вже двічі: під час ворожих ударів восени 2022 року і навесні 2023 року. Проте компанія власними силами провела тимчасові ремонтні роботи і продовжує працювати, хоч і не на повну силу. Виготовляють металоконструкції для компаній будівельної, металургійної галузей, виконують ремонт котельного обладнання.
«Запорізька торгово-промислова палата і Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» роблять дуже потрібну сьогодні справу. Дякуємо за фахову підтримку!», — говорить директор підприємства пан Вадим*.
Експертна оцінка проведена і для приватного підприємства, що вже більше 20 років працює у Запорізькому і сусідніх регіонах, виконуючи важливі для промисловості, інфраструктурних об’єктів роботи – проектування електромереж, монтаж, ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування.
Після 24 лютого 2022 року компанія була вимушена призупинити роботу, але вже восени поновила діяльність. Також – під час масованих обстрілів енергетичних об’єктів — фахівці підприємства на волонтерських засадах займались підключенням генераторів у лікарнях та інших об’єктах критичної інфраструктури обласного центру.
Внаслідок ракетного обстрілу російськими військами міста Запоріжжя пошкоджена будівля цеху, обладнання, склопакети, освітлювальна арматура, покрівля даху.
Дізнавшись про проєкт Запорізької торгово-промислової палати, компанія подала заявку, пройшла попередній відбір і почала роботу з експертами.
«Не дивлячись на всі перешкоди, ми продовжуємо працювати і допомагати наближати Перемогу України. Експертна допомога Запорізької торгово-промислової палати і Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України” дуже важлива для нас», — зазначає керівник компанії пан Олександр*.
Які роботи проведені для бізнесу?
Комплекс експертних послуг включає первинне фіксування та фотофіксацію стану майна, експертизу ушкодженого майна, оцінку збитків. Роботи охоплюють огляд об’єкта оцінки, збір та аналіз необхідних даних, технічних характеристик, нормативних документів замовника, розрахунок вартості об’єкта оцінку і на завершення — підготовку звіту.
Експерти Запорізької торгово-промислової палати рекомендують підприємцям, які зазнали пошкоджень майна внаслідок збройної агресії рф, за можливості, оперативно робити фіксацію та оцінку збитків.
Документальні матеріали можуть бути подані як доказова база для звернень у міжнародні арбітражі, отримання компенсацій і відшкодувань.
Продовжуємо допомагати запорізькому бізнесу в умовах війни. Сподіваємось на реалізацію й інших експертних проєктів, спрямованих на відновлення вже після Перемоги України!
За консультаціями звертайтесь до Управління експертиз Запорізької ТПП:
тел. (067) 109-72-55, e-mail: ean@cci.zp.ua
ДОВІДКОВО
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (Програма USAID КЕУ) підтримує український бізнес з метою підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.
* З міркувань безпеки ми не зазначаємо у публікації назву підприємств та представників компаній.
● *«Методика визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією росії, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності» набула чинності 16 січня 2023 року.
● Механізми оцінки (визначення розміру) реальних збитків, упущеної вигоди та оцінки потреб у відновленні, що наведені в цій Методиці, розроблено на підставі національних та міжнародних стандартів оцінки, а також керівних принципів Світового банку щодо оцінки збитків та інших матеріалів, що розроблені організаціями, визнаними у світовому співтоваристві.