Згадалась церква у селі Тернівка, що на півночі Запорізької області. Другого серпня мали день пам’яті пророка Іллі, який в цей день шанується Православною церквою України. Свято поєднує дохристиянське вшанування бога Перуна та старозавітного пророка Іллі.
Та нема серед збережених розписів церкви зображення цього святого. Не збереглося. Є у назві церкви ім’я поміщика Іллі Протопопова, за якого й була вона побудована та освячена у Тернівці в 1904 році.
Віднайдене ім’я художника, яке поєднує київську та запорізьку історію: випускник рисувальної школи Миколи Мурашка та Петербурзької Академії мистецтв Володимир Дмитрович Сонін залишив по собі виконаний у 1899-1904 роках розпис на фасадах Троїцької надбрамної церкви і на стінах біля Святих воріт Києво-Печерської Лаври. Нині частково відреставровані Людмилою та Владиславом Кравцовими вони блідим відлунням звучать на внутрішньому вбранні Тернівської церкви.
Авторство Соніна доведено краєзнавчими та архівними дослідженнями та багатьма публікаціями. То не треба зважати на необгрунтовані знаннями припущення, ніби у Тернівці працював Віктор Васнецов.
Художники були знайомі, а з Михайловим Нестеровим Володимир Сонін навіть мав спільне фото: їх об’єднала робота у київському Володимирському соборі, працювали поруч. До величезної за об’ємом роботи у київському храмі були залучені до 20-ти випускників рисувальної школи Мурашка. Серед них й Володимир Сонін.
У 1910-му, за документами Київського історичного архіву, Сонін звільнився з посади керівника іконописної школи Києво-Печерської Лаври, де викладав декілька років, саме щоб на запрошення нового власника Тернівки, Петра Головачова, виконати художні роботи і Іллінській церкві.
Працюючи над відновленням історичної канви створення та оздоблення церкви, не раз бували у Тернівці.
Зображення у куполі – янголи несуть Гефсиманський хрест – збереглось тільки в ескізах хужожника, що перебувають в архіві заповідника КПЛ.
Купол було повалено у 1930-ті, трактором тягнули та зірвали.
Згадаймо її на Іллю. Най він нам і дощ принесе, і приємні спогади.
У слов’ян пророк Ілля належить до найшанованіших святих, поряд із Миколаєм Чудотворцем.
Ілля вшановується за його невідступність від своєї віри, завдяки якій до Бога було повернено цілий ізраїльський народ, що став раніше поклонятися язичницьким божествам…
Інеса АТАМАНЧУК, фото Сергія ТОМКА та Миколи БАРИШЕВА