Попри всі війни та кризи, що тривають у світі, 14 грудня 2023 року увійде в історію як добрий день, що принесе таку необхідну надію людям не лише в Україні та Молдові, а й у Європі загалом. Причина: лідери ЄС вирішили розпочати заслужені переговори про вступ з обома цими країнами Східного партнерства. Крім того, Європейська Рада надала статус кандидата Грузії. Про це у черговому огляді Everybody else to blame (Винні всі інші) повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Пропонуємо ознайомитися з перекладом матеріалу (з незначними скороченнями).
Голоси з Кремля та московські аналітики не проґавили цю можливість. До прийняття рішення більшість прокремлівських ЗМІ зосередилися на загостренні відчуття розколу всередині ЄС і намагалися зобразити Євросоюз слабким, неефективним, недемократичним і готовим відмовитися від підтримки України.
Після того, як Європейська Рада ухвалила рішення про початок переговорів про вступ, прокремлівські дезінформатори змістили фокус своєї уваги на Україну, намагаючись зобразити її як шкідливу і непридатну для ЄС і, зрештою, як причину остаточного розпаду Євросоюзу.
Звалити все на Польщу
У той час як Україна несе на собі основний тягар прокремлівських інформаційних маніпуляцій, Польща є ще одним давнім улюбленцем російських дезінформаторів. Серед усіх атак, спрямованих проти Польщі, виділяється один цинічний наратив, який з’являється знову і знову. А саме, безпідставне твердження про те, що Польща має колоніальні амбіції в Україні.
Минулого тижня в «Правді» знову з’явилося твердження про те, що російські спецслужби продовжують отримувати інформацію про плани польських еліт встановити контроль над західними територіями України. Підконтрольне Кремлю видання наполягало на тому, що президент Польщі Анджей Дуда наказав провести референдуми на відповідних українських територіях, щоб забезпечити легітимність запланованих придбань.
В іншому матеріалі «Правда» намагалася перекрутити підтримку України з боку Польщі таким чином, щоб створити враження, ніби Польща має законне право відправити війська в Західну Україну, натякаючи в заплутаній формі на можливість використання цього права для окупації частин України замість того, щоб підтримувати Україну. Насправді між Польщею та Україною не існує жодних угод, які б давали Польщі законні підстави для анексії Західної України.
Наче це було недостатньо смішно, те ж саме видання пішло ще далі і стверджувало, що Угорщина і Румунія також причетні до цього, оскільки мають подібні експансіоністські амбіції, як і Польща, і нібито готують свої війська для розділу України.
Усі ці історії є частиною великого набору підступних прокремлівських дезінформаційних наративів, що кидають виклик українській державності. Окрім очорнення цих трьох членів ЄС, вони також мають на меті відвернути увагу від війни Росії проти України.
Якщо ці твердження здаються вам знайомими, то так воно і є. Прокремлівські актори намагаються повторювати їх знову і знову. У базі даних EUvsDisinfo ми виявили випадки, коли стверджувалося: що Польща вважає Західну Україну, Західну Білорусь і південно-західну Литву своїми; що Польща хоче розчленувати Україну і відновити польську імперію; що Україна є західною колонією, яка належить Польщі, Угорщині, Румунії та Росії; що Польща намагатиметься отримати повний військовий контроль на українських територіях під виглядом захисту польського населення від Росії; або що Польща планує встановити контроль над своїми історичними землями в Україні.
Фальшивки тут, фальшивки там, фальшивки всюди
Не минає й тижня, щоб прокремлівські актори не використовували підроблені білборди для просування своїх дезінформаційних наративів на світову аудиторію. 9 грудня на телеканалі CNN з’явилося відео, на якому нібито показано білборд у Нью-Йорку з написом «Київ — це кінець. Чи зупиняться росіяни на цьому, чи підуть далі? Дізнайтеся про це та інше на політичному брифінгу» було поширено в Telegram, отримавши понад 131 000 переглядів.
Як швидко довів Український центр протидії дезінформації, відео є сфабрикованим. На подкаст-платформі CNN «Політичний брифінг» не знайдено жодних слідів такого подкасту.
Незважаючи на це, протягом наступних кількох днів після публікації відео в Telegram ним поділилися щонайменше 25 інших Telegram-каналів, а також кілька сторінок «ВКонтакте», одна з яких пов’язана з державним виданням «Известия», що принесло близько мільйона додаткових переглядів. Крім того, цей контент активно просували кілька відомих гвинтиків кремлівської машини інформаційних маніпуляцій, зокрема заснований Костянтином Малофєєвим «Царьград». Загалом відео набрало понад 1,6 мільйона переглядів на різних платформах.
Джерело та ілюстрація: EUvsDisinfo
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.