З 19 липня абітурієнти почали подавати заяви до закладів вищої освіти (ЗВО).
Розповідаємо про особливості нинішньої вступної компанії в умовах війни.
Для вступу на бакалавра потрібно було скласти національний мультипредметний тест (НМТ).
Однак випускники шкіл минулих років можуть подати для вступу результати тестів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) 2020-2021 років або результати НМТ 2022 року.
Перелік конкурсних предметів, з яких вступники можуть подавати сертифікати ЗНО 2020-2021 років, зазначається у правилах прийому кожного закладу освіти.
Результати ЗНО 2020–2021 року з української мови та літератури/української мови, математики, історії України, іноземної мови, фізики, хімії, біології, географії, за бажанням вступника, можуть бути зараховані замість відповідних основних предметів НМТ чи додаткового блоку НМТ 2023 року, якщо різниця балів НМТ та ЗНО з відповідного предмета не перевищує 15 балів.
Заяви на вступ та пріорітетність
Як зазначається на сайті osvita.ua, абітурієнти можуть подавати у сукупності до 20 заяв: з них на бюджет – не більше 5 та до 15-ти заяв на контракт.
Реєстрація заяв на вступ буде тривати з 19 по 31 липня.
Кожній заяві на бюджетні місця вступник має надати (присвоїти) певну пріоритетність.
Усього вступник може визначити 5 пріоритетів.
Що таке пріоритетність
Пріоритетність – це черговість заяв (від 1 до 5, де 1 є показником найбільш пріоритетної заяви), за якою визначається черговість розгляду заяви при вступі на бюджетні місця.
! Зазначена вступником пріоритетність заяв не може бути змінена після подання заяви.
Заклад вищої освіти у правилах прийому може передбачати встановлення локальних пріоритетностей, що визначається
Правилами прийому відповідного закладу вищої освіти з обов’язковим оприлюдненням порядку їх застосування.
Послідовність розгляду заяв
Кожній заяві вступник присвоює пріоритет від одного до п’яти. При цьому заява на вступ до вишу, у якому вступник хоче навчатись найбільше, повинна мати пріоритет 1, а найменш бажаному варіанту, відповідно, має бути присвоєний 5-й пріоритет.
Заяви вступників розглядаються відповідно до пріоритетностей. Першою буде розглянута заява з найвищою пріоритетністю.
Попри те, що в ній може бути найнижчий конкурсний бал та вона подана найпізніше.
Якщо вступник за рейтинговим балом не потрапляє на бюджетні місця за своєю найвищою пріоритетністю, наступною буде розглядатись його заява з нижчою пріоритетністю, і так далі до заяви з пріоритетом «5».
Якщо вступник анулював заяви з першими пріоритетностями, то найвищою в нього буде наступна пріоритетність. Наприклад, заяви з пріоритетностями «1» та «2» скасовані, отже, найвища в даному випадку буде заява з пріоритетом «3». Саме з неї почнеться розгляд заяв вступника, і ця заява розглядатиметься одночасно на рівні з першою пріоритетністю інших вступників.
У цьому разі відсутність заяв з «1» та «2» пріоритетністю жодним чином не робить заяву з пріоритетністю «3» такою, що розглядається пізніше.
Якою не була б пріоритетність заяви – до неї дійде черга. Безпосередньо під час розгляду заяв має значення тільки конкурсний бал, що встановлений у відповідній заяві на відповідну конкурсну пропозицію.
Втрата пріоритета
Якщо вступник помилково подав заяву і зазначив пріоритет, при скасуванні заяви він може втратити зазначений пріоритет.
При скасуванні заяви в електронному кабінеті вступника необхідно звернути увагу на статус заяви.
Якщо заява ще не оброблена закладом освіти (статус «Заява надійшла з сайту»), вступник може скасувати заяву без втрати спроби та втрати пріоритету. Для цього в електронному кабінеті необхідно обрати заяву та натиснути «Активні дії» – «Скасувати».
Якщо вступник скасовує заяву, яка вже оброблена закладом освіти (статус «Зареєстровано», «Допущено» та ін.) – пріоритет втрачається, і абітурієнт не зможе подати заяву з тим самим пріоритетом.
При цьому вступник зможе подавати заяви з іншими пріоритетами або заяви без пріоритета на контракт.
Вступ з тимчасово окупованих територій
Абітурієнти, які завершили здобуття базової середньої чи повної загальної середньої освіти в закладі на тимчасово окупованій території, можуть вступати до українських вишів дистанційно.
Подати документи у ЗВО можна й особисто. Абітурієнтів з ТОТ зараховуватимуть на навчання за результатами співбесід і без складання НМТ.
Для тих, хто вступає дистанційно, необхідно прибути до вишу особисто, подати оригінали документів для вступу та укласти договір про здобуття освіти протягом 3 місяців після початку навчання.
У разі неподання цих документів або неукладання договору про навчання у встановлений строк, наказ про зарахування скасовується.
Підтвердити вибір навчального закладу можна буде в електронному кабінеті після оголошення списків.
Підставою для зарахування абітурієнта на навчання є підтвердження вибору місця навчання, виконання вимог до зарахування та укладення договору про навчання в закладі вищої освіти.
Договір про навчання може бути укладений дистанційно з використанням кваліфікованих електронних підписів (КЕП).
Приймання документів у військові навчальні заклади відбувається за власними правилами прийому.
Пільги для вступників
У 2023 році МОН зберегло усі пільги та пільгові категорії для вступників, передбачені законодавством, зокрема, для мешканців тимчасово окупованих територій, учасників бойових дій та їхніх дітей, а саме:
Хто може отримати пільги:
Якщо абітурієнт має пільги, потрібно звернутися до закладу вищої освіти та надати документи, які підтверджують спеціальні умови для вступу.
А саме: посвідчення учасника бойових дій; посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни; посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку – довідка, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну); свідоцтво про народження дитини; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідка про реєстрацію місця проживання.
Абітурієнти з тимчасово окупованих територій зможуть пройти процедури вступу дистанційно та укласти угоду про навчання впродовж трьох місяців після початку навчального процесу.
Як будуть розраховувати конкурсний бал
Для вступу або переведення на бюджет необхідно набрати не менше 130 балів на НМТ.
До результатів кожного блоку (в НМТ їх два: основний та додатковий) застосовуватимуть ваговий коефіцієнт відповідно до спеціальності, на яку абітурієнт буде вступати.
Для медичних спеціальностей мінімальна кількість балів складає 150 (медицина, стоматологія, педіатрія, охорона здоров’я).
Для правових (право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини) та фармації – 140 для подачі документів на бюджет та 120 – на контракт.
Проте, загальний прохідний бал визначається щороку за результатами конкурсу, тому буде відомий після оголошення його результатів.
У конкурсі за бюджетні місця будуть змагатися вступники з більшою кількістю балів.
Конкурсний бал для вступу на контракт заклад вищої освіти визначає самостійно.
При розрахунку конкурсного балу будуть враховувати оцінки з першого, другого та третього предметів НМТ, результати творчого конкурсу та бал за успішне закінчення підготовчих курсів закладу вищої освіти у рік вступу до нього.
Цьогоріч середній бал атестата при вступі враховуватися не буде, попри те, що закон України про вищу освіту передбачає врахування цих балів.
Також при вступі до закладів вищої освіти не буде застосовуватися сільський коефіцієнт (це коефіцієнт, на який остаточно множиться конкурсний бал тих вступників, які зареєстровані у селах та в рік вступу отримали там повну загальну середню освіту).
Крім того, до заяви на вступ можна додати рекомендацію від навчального закладу щодо зарахування на бюджетне або контрактне місце для здобуття бакалавра.
Результати НМТ у Запорізькій області: який предмет у лідерах високих балів
Директорка Департаменту освіти та науки ЗОДА Людмила Бухаріна повідомила, що в Запорізькій області для участі в основній сесії національного мультипредметного тесту були зареєстровані 6143 особи, з них реальна кількість учасників, які з’явились у пунктах тестування для складання вступних випробувань, – 5141.
Більшість з них – цьогорічні випускники шкільних закладів, а також фахових коледжів та професійних ліцеїв.
За даними Українського центру оцінювання якості освіти, за результатами НМТ в Запорізькій області 81 випускник отримав найвищий бал.
Серед них – 71 учасник тестування отримав максимальний бал з одного предмету, 7 учасників – з двох та 3 учасниці – відразу з трьох предметів.
Як повідомив на своїй сторінці у фейсбук завідувач обласного науково-методичного центру моніторингових досліджень якості освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Роман Шумада, лідером серед предметів цьогорічних високих балів не лише в Україні, а й у Запорізькій області стала математика (39).
Далі йдуть українська (24) та англійська (19) мови й історія України (6).
Замикають цей ряд біологія (3), хімія (2) та фізика (1).
З інших предметів, а це німецька, французька та іспанська мови у Запорізькій області «двохсотбальників» немає.
Гарна новина: збільшено держзамовлення на ряд спеціальностей
Кабмін у 2023 році на 3 500 місць збільшив державне замовлення на підготовку фахівців медичних спеціальностей, соціальних працівників та робітничих кадрів.
Державне замовлення на підготовку робітничих кадрів збільшено на 1821 особу, соціальних працівників – на 200 осіб, психологів та медичних психологів – на 140 осіб, фахівців за спеціальністю «Терапія та реабілітація» — на 1305 осіб.
Також збільшені обсяги державного замовлення за спеціальностями: автоматизація, комп᾽ютерно-інтегровані технології та робототехніка; інформаційно-вимірювальні технології; соціальна робота; озброєння та військова техніка; міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії; психологія; безпека державного кордону.
Умови вступу до вишів України — тут
Фото з відкритих джерел та соцмереж
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”