🟥Напередодні червневих виборів до у чеська контррозвідка викрила в Празі проросійську мережу впливу на євродепутатів, за якою стояв кум путіна Медведчук, пише видання «Voice of America».
➤Але, згідно з інформацією офіцерів української розвідспільноти, цю мережу вдалося викрити завдяки допомозі СБУ.
➤Мережа платила політикам гроші за вихваляння росії та путіна в європейських медіа, а також публікувала антиукраїнські та антиєвропейські матеріали на власному сайті «Голос Європи». Ціль — провести в Європарламент якнайбільше проросійських політиків.
➤Сайт «Голос Європи» Медведчук запустив разом із колишнім генпродюсером телеканалу «112 Україна» Артемом Марчевським.
➤Європейський політичний фан-клуб путіна зазнав серйозного удару, адже зараз багато євродепутатів вимагають ретельного розслідування російського впливу та покарання для «колег», які відпрацьовували гроші рф.
➤У коментарі для Politico заступниця прессекретаря Європейського парламенту Дельфін Колард сказала, що парламент зараз «вивчає висновки» розслідування, яке оприлюднила чеська влада.
🟥Чеська контррозвідка: розкрито мережу антиукраїнської дезінформації та підкупу
➤За даними чеської контррозвідки (BIS), що були оприлюднені 27-го березня, двоє українських бізнесменів, які мали вплив на інформаційне поле в Україні і тісно пов’язані з Росією, були основними гравцями в мережі впливу, яка базується в центрі Праги й керує проросійським новинним сайтом, що публікував антиєвропейські та антиукраїнські статті.
➤»Метою цієї групи впливу була діяльність проти територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України на території Європейського Союзу», – цитує BIS слова прем’єр-міністра Чехії Петра Фіали.
➤За словами чеської влади, у звіті на 300-х сторінках докладно описано діяльність мережі, на чолі якої стояли звинувачений у державній зраді проросійський олігарх і політик Віктор Медведчук та колишній генеральний продюсер каналу «112 Україна» Артем Марчевський.
➤Їх обох та зареєстровану в Чехії медіакомпанію Voice of Europe («Голос Європи»), через яку поширювали антиукраїнські історії та оплачували неназваних європейських політиків, було внесено у чеський санкційний список. Це означає, що їхні рахунки у цій країні були заморожені.
➤Як повідомило чеське видання Denik N, про Медведчука відомо, що він був переданий до Росії та позбавлений українського громадянства, а Марчевський, другий імовірний учасник мережі впливу, приїхав до Чехії з першою хвилею біженців з України ще навесні 2022 року і жив неподалік чеської столиці.
➤»Загроза нашій демократії, нашим вільним виборам, нашій свободі слова»
🟥Низка європейських політиків висловили занепокоєння результатами розслідування чеських спецслужб.
➤Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо під час дебатів у парламенті 29 березня заявив, що Росія платила деяким депутатам Європарламенту за просування російської пропаганди, і це вимагає розслідування всередині країни.
➤Також прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав, що повідомлення про політичну корупцію серед європейських політиків «викликає тривогу». За його словами, справою також займаються нідерландські спецслужби.
«Це показує, наскільки високий ризик іноземного втручання, – сказав Рютте перед засіданням уряду у четвер. – Це загроза нашій демократії, нашим вільним виборам, нашій свободі слова, всьому».
🟥Чеські ЗМІ з посиланням на джерела в розвідці повідомили, що політики з Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини отримували гроші від Voice of Europe, щоб вплинути на майбутні вибори до Європарламенту.
➤Німецька газета Der Spiegel повідомила, що гроші передавалися готівкою під час таємних зустрічей у Празі або через біржі криптовалют.
Мережа здійснювала вплив двома шляхами: дезінформацією та підкупом політиків
➤Вони починали із соцмереж і там мали багато послідовників, лише на Facebook у них було 352 тисячі фоловерів. Це насправді величезна кількість
🟥Антон Шеховцов
➤Як пояснює в коментарі «Голосу Америки» український дослідник європейських праворадикальних рухів Антон Шеховцов, портал Voice of Europe був помітним і впливовим серед ресурсів, що мали антимігрантське спрямування.
💬»Це був англомовний сайт, який люди Медведчука запустили у жовтні 2017 року з антимігрантським порядком денним. Але протягом останніх двох років вони перейшли й на антиукраїнську тематику. Вони починали із соцмереж і там мали багато послідовників, лише на Facebook у них було 352 тисяч фоловерів. 💬Це насправді величезна кількість», – каже Шеховцов.
➤Сайт «Голос Європи», який має 182 тисяч підписників у мережі Х, не відгукнувся на прохання численних ЗМІ про коментар.
➤Друга частина діяльності сайту була пов’язана з «підтримкою» праворадикальних політиків, яким платити за коментарі для сайту, каже Шеховцов.
➤Зокрема, чеські політики, які давали інтерв’ю сайту, обурюються діями влади. Одні кажуть, що уряд діє «гестапівськими методами». Інші кажуть, що «не перевіряли» сайт, який діяв на території країни легально і «не був під жодними санкціями».
➤За словами колишнього міністра закордонних справ Чехії Сиріла Свободи, який одним з останніх давав коментар Voice of Europe, жодних грошей йому ніхто не пропонував.
➤Серед коментаторів сайту були й німецькі політики з праворадикальної партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD). Часопис Der Spiegel називає також європейського депутата від німецької партії AfD Максиміліана Кра та Петра Бистроня, німецького політика чеського походження, який є другим номером у списку кандидатів на вибори до Європарламенту.
➤Обидва приязно висловлювалися щодо авторитарних режимів, зокрема, білоруського та російського. 2021 року обидва політики зустрічалися з Медведчуком у Києві, коли той перебував під домашнім арештом.
➤Давати гроші за коментарі чи інтерв’ю, це був напівлегальний спосіб «підгодовувати» антиєвропейських проросійських політиків
🟥Якщо правоохоронним органам цих країн вдасться довести факт того, що політики діяли в інтересах Росії за гроші, це буде значним ударом по позиціях крайньоправих. Навіть сам факт того, що мережу російського впливу було розкрито, вже б’є по їхній репутації, вважає аналітик.
💬»Давати гроші за коментарі чи інтерв’ю – це був напівлегальний спосіб «підгодовувати» антиєвропейських проросійських політиків. Враховуючи популярність цього ресурсу, я думаю, це досить серйозний крок з боку чеських спецслужб. Особливо, якщо в них є список людей, яким давалися гроші», – каже Шеховцов.
➤Як повідомляє агентство Reuters, польські спецслужби також заявили, що Польща як центр військових постачань з Заходу в Україну, стала основною мішенню для російських шпигунів. Варшава звинувачує Москву та Мінськ у спробах дестабілізувати ситуацію.
➤Агентство внутрішньої безпеки Польщі (ABW) повідомило 29 березня, що провело обшуки в рамках спільного розслідування з іншими європейськими службами безпеки щодо ймовірного російського шпигунства.
💬«Voice of America».