За новим церковним календарем 24 травня церква вшановує преподобного Симеона Стовпника на Дивній горі;
мучеників Мелетія Стратилата, Стефана, Іоана, Серапіона єгиптянина, Калиника волхва, Федора і Фавста та з ними 1218 воїнів із дружинами та дітьми.
24 травня за новоюліанським календарем Церква вшановує пам’ять преподобного стовпника Симона на Дивній горі.
Його слід відрізняти від преподобного Симеона Стовпника († 459 р.; пам’ять 1/14 вересня), який подвизався також в околицях Антіохії Сирійської.
Народився святий в 521 році в Антіохії Сирійській, випрошений матір’ю через молитву до святого Іоанна Предтечі з обітницею присвятити сина Богові. З дитинства він вирізнявся суворим посництвом. Уже в дитинстві преподобному Симеону кілька разів являвся Господь, пророкуючи йому майбутні подвиги і нагороду за них.
У шість років святий пішов на одну пустельну гору, а потім оселився в обителі преподобного Іоанна Стовпника поблизу Селевкії Сирійської, де зійшов на стовп.
Ця гора, яку люди прозвали Дивною, стала його домом і духовною обителлю. Там, у суворих умовах, Симеон подвизався, ведучи життя, сповнене посту, молитви і глибокої внутрішньої боротьби.
Він не просто уникав світу — він трансформував свою самотність у місце живої зустрічі з Богом, даруючи через свою святість людям надію і допомогу.
За найсуворіші і надприродні подвиги посту і пильнування він удостоївся особливої благодаті Божої і дару зцілення недуг.
На двадцять другому році життя за одкровенням з неба перейшов на Дивну гору, де заснував монастир. Досягнувши високого ступеня чернечої досконалості, подвижник звершив безліч чудес, прозрівав таємне, удостоївся бачення Господа і бесіди з Ним.
Так, він передбачив взяття Антіохії Хозроєм I і землетрус у ній, зцілював різні недуги і навіть воскрешав мертвих; прикликанням його імені полонені персами антіохійці одержували звільнення; по молитві преподобного протягом трьох років не бракувало пшениці в монастирській житниці, незважаючи на те, що її брали у великій кількості для харчування багатьох прибульців.
Ця гора, яку люди прозвали Дивною, стала його домом і духовною обителю. Він не просто уникав світу — він трансформував свою самотність у місце живої зустрічі з Богом, даруючи через свою святість людям надію і допомогу.
Після восьми літ стояння на стовпі, святий, за промислом Божим, пішов на Дивну гору, що над рікою Оронтом, між Селевкією та Антіохією, і став мешкати на високому камені, де побудував собі маленьку комірчину.
Преподобний Симеон помер у 596 році.
Святий преподобний Симеон Дивногорець — це одна з найяскравіших постатей у пантеоні православних святих, людина, чиє життя стало символом духовного подвигу і непохитної віри. Його ім’я пов’язане з горами, у тиші і самотності яких він шукав Бога і знайшов справжню святість.
Після смерті Симеон Дивногорець був проголошений святим, а його пам’ять шанується у православній церкві з особливою любов’ю. Його образ і досі надихає вірян, а святі мощі привертають численних паломників, які прагнуть доторкнутися до його благодаті.
***
24 травня Церква згадує святих мучеників Мелетія Стратилата, Іоана, Стефана і тих воїнів з родинами, що з ними постраждали.
Про мучеництво святого Мелетія Стратилата ми знаємо лише те, що страждання він прийняв від мучителя Антоніна близько 154 р. Після довгих мук, його розп’яли на дереві, а святих мучеників Феодора, Фавста, Стефана і всіх вірних воїнів що разом з ним постраждали (Церква говорить загалом про 1218 людей разом з дружинами і дітьми), , було вбито мечем.
Прикмети 24 травня
В народі до 24 травня ходять такі прикмети:
- Багряний схід сонця 24 травня може передвіщати грозове літо.
- Якщо цього дня з’являється веселка, це може вказувати на вітряний червень, а подвійна веселка — на спекотний червень.
- 24 травня йде дощ, то літо буде дощовим.
- цвіт шипшини прогнозує потепління;
- якщо мало роси зранку, то варто чекати дощу;
- багато роси віщує прихід сильних вітрів;
- якщо квіти закриваються удень, то ввечері піде дощ;
- дощ цього дня передбачає багато грибів у лісі.
Що не можна робити 24 травня
Не можна сперечатися, лаятися та ображати когось. Церква не схвалює заздрість, злість та плітки. Оскільки великих церковних свят у цей день немає, то і заборон на фізичну роботу теж. В цей час триває нерест, тому не варто йти на риболовлю.
Субота – день злагоди та духовного очищення.
Віряни в Україні дотримуються певних заборон у неділю, оскільки це «день Божий», тому в суботу прибирають і роблять важливі справи вдома.
Проте за народними віруваннями субота – несприятливий день для нового початку, тож не радили починати щось нове.
Цього дня суворо заборонено піддаватися гніву і розпалювати сварки, розпускати плітки чи говорити недобре про інших.
Не варто впадати у смуток або нарікати на долю — душа має залишатися світлою і спокійною. Також не слід відмовляти у допомозі тим, хто її потребує, уникати образ і вживати грубі слова, бо це може притягнути біду.
Також, за народними повір’ями, цього дня заборонено зривати або ламати гілки шипшини — вважається, що це може призвести до втрати коханої людини.
У фінансових справах слід бути особливо обережними: не брати і не давати гроші в борг, адже повернення може виявитися надто складним, а матеріальні втрати — непоправними.
Що можна робити сьогодні
У молитвах до святого Симеона віряни звертаються з щирими проханнями про зцілення від недуг і зміцнення здоров’я, сподіваючись на його благодатну допомогу.
У давнину цей день був тісно пов’язаний із шипшиною — рослиною, яку вважали носієм магічної сили та символом нового етапу в природному циклі життя.
Проте збирати квіти шипшини дозволялося лише досвідченим травознавцям, адже їх використовували виключно в лікувальних цілях.
Народна мудрість нагадує: саме цього дня слід розрахуватися з боргами, бо ті, хто зробить це вчасно, можуть розраховувати на прихильність долі, добробут і матеріальний достаток.
За новоюліанським календарем 24 травня день ангела відзначають Стефан, Іван, Федор та Семен.
- Стефан — ім’я грецького походження, що трактується як «діадема» або «вінок».
- Іван походить з івриту й означає «милість Божа» або «помилуваний Богом».
- Федір із давньогрецької перекладається як «Божий дар».
- Семен має біблійне походження, з давньоєврейської перекладається як «почутий Богом».
Джерела:
https://tsn.ua/other/24-travnia-iake-tserkovne-sviato-chomu-zaboroniayetsia-lamaty-hilky-shypshyny-2832245.html
https://www.bogoslov.kharkov.ua/news/7941
blagovist.info/zhytiia-sviatykh/prepodobnyy-symeon-stovpnyk-na-dyvniy-hori