2 червня православні віряни за новим церковним календарем згадують Києво-Братську ікону Божої Матері та святителя Никифора сповідника, патріарха Константинопольського.
У народі день прозвали Никифор Дубодер.
2 червня за новим календарним стилем (14 червня — за старим) — день пам’яті Києво-Братської ікони Божої Матері, святителя Никифора сповідника, патріарха Константинопольського.
Києво-Братська ікона Божої Матері перебувала в Борисоглібській церкві в місті Вишгороді (Київська область). У 1654 році відбулося чудесне явлення цієї ікони, але 1662-го храм було зруйновано.
Ікону і святі мощі вдалося врятувати — святиню пустили Дніпром, а мощі Бориса і Гліба приховали під спудом. Річка винесла образ до берега Подолу в Києві, де її з почестями занесли в Братський монастир. Там вона залишалася довгий час, поки 1919 року монастир не закрили — ікону вважали загубленою.
Києво-Братська ікона Божої Матері (1654)
Пізніше співробітники Національного художнього музею України виявили, що 1926 року список образу (початку XVIII століття) передали в музей на території Києво-Печерської лаври. Зараз цей список перебуває в Національному художньому музеї України.
***
Святитель Никифор був родом із Константинополя, жив у другій половині VIII століття. Виховували його в християнській вірі, він вивчав Святе Письмо і читав духовні книги.
Коли до влади прийшов імператор Лев IV, Никифор отримав звання царського радника. Проте продовжував вести суворе і доброчесне життя і ревно захищав шанування ікон. У період царювання наступного імператора — Костянтина VI — скликали Сьомий Вселенський Собор, який засудив іконоборчу єресь. Никифор виступив на Соборі з промовою від імені імператора на захист ікон. Потім він залишив посаду й оселився біля Босфору на самоті, де заснував монастир і сам прийняв чернечий постриг.
Незабаром Никифора обрали патріархом Константинопольським. Але наступний імператор, Лев Вірменин, також був іконоборцем — він заслав патріарха на віддалений острів Проконніс у Мармуровому морі, там святитель і помер. Його нетлінні мощі зараз перебувають у соборній церкві Святої Софії в Константинополі.
/uapc.te.ua/pamyat-svyatyh-muchenykiv
2 червня за старим календарним стилем згадують мучеників Фалалея, Олександра та Астерія.
Про що говорять прикмети на 2 червня
Прикмети цього дня говорять про погоду і яким буде врожай:
- душно зранку — чекай на негоду;
- вночі чути спів солов’я — до сонячної погоди;
- дощ пішов — до поганого врожаю зернових;
- ворони шумлять — буде похолодання або дощ.
У народному календарі 2 червня — свято Никифор Дубодер, Никофорів день.
Наші предки в цей час заготовляли дубову кору.
Що не можна робити 2 червня
Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти сварок, сварки, лайки, наклепу, жадібності, заздрості, зневіри.
Народні прикмети цього дня не радять укладати угоди, а також домовлятися про що-небудь на майбутнє — можна втратити велику суму грошей.
Також не слід йти на кладовище — є ризик принести із собою звідти негатив.
Що можна робити 2 червня
Вважається, що Богородиця до Бога ближче, ніж інші святі, тому до неї дуже часто звертаються з різними проханнями і за благословенням.
Тернопільська Єпархія
Києво-Братській іконі Божої Матері моляться в разі нападу ворогів, просять про захист Батьківщини, дарувати добро і любов. Ікона вважається чудотворною.
2 червня немає прямої заборони на роботу.
За народними повір’ями незаміжнім дівчатам цього дня потрібно сплести вінок і носити його цілий день — щоб наречені навколо вилися.
2 червня — іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Дмитро, Іван, Костянтин, Марія, Никифор, Уляна, а також Олександр, Олексій, Микита, Іван і Тимофій.
Церковний календар на червень 2024 зі святами за новим і старим стилем.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-2-chervnya-2024-roku-golovni-zaboroni-dnya-12277515.html