З кінця листопада 2023 року суттєво збільшилася кількість випадків страт українських військовополонених на полі бою. Це може свідчити про зміни в політиці РФ щодо ведення війни з Україною. Ба більше, накази про позасудові страти полонених, ймовірно, віддає безпосередньо вище військове керівництво Росії.
Зростання кількості подібних злочинів може свідчити про систематичність таких дій з боку російської армії, що є елементом злочину проти людяності. Тож нині українські правоохоронці збирають доказову базу, яка б могла довести саме цей тип міжнародного злочину.
Про це повідомив керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов в ефірі “Суспільне. Спротив”.
Кількість страт полонених бійців на полі бою зростає протягом останніх трьох місяців, однак від початку 2024 року це відбувається масово, наголосив Юрій Бєлоусов. Переважну більшість убивств росіяни чинять у Запорізькій та Донецькій областях.
І збільшення самих випадків страти, і кількість жертв у них свідчать про зміну в російській політиці.
“Це відбувається не просто за підтримки, а, ймовірно, з ініціативи вищого керівництва збройних сил РФ”, – наголосив представник Офісу генерального прокурора.
Окремим інструментом залякування та тиску на українців є відео страт українських військових, які публікують росіяни.
“Це лягає в загальну канву політики РФ щодо підкорення українського народу. Коли росіяни намагаються через насильство, страти та депортації українських громадян примусити їх здатися”, – підкреслив Бєлоусов.
Кожне подібне відео опрацьовує прокуратура. Та окрім роликів, які поширюють росіяни, слідчі працюють з іншими джерелами інформації: опитують звільнених українських військовополонених і полонених армії РФ, наприклад. Крім того, правоохоронці мають джерела інформації на території Росії, додав Бєлоусов.
Після підтвердження випадку вбивства полонених прокуратура починає розслідування за фактом скоєння воєнного злочину. Наразі в Україні відкрито 19 кримінальних проваджень, за якими досліджують позасудові страти 45 полонених бійців ЗСУ, зазначив представник ОГП. Він додав, що таких випадків та жертв насправді набагато більше, однак правоохоронні органи не мають про них достатньої інформації для відкриття проваджень.
Водночас систематичність і поширеність практики подібних позасудових страт на полі бою може свідчити про злочин проти людяності, що вчиняють сили РФ в Україні. Нині українські правоохоронці працюють над доказуванням цього комплексного порушення, підкреслив Бєлоусов.
Як відомо, деякі кримінальні провадження за фактами вбивств полонених уже перейшли до судів. Так, на початку цього року довічний вирок отримав майор російської армії Даніл Коблік. За даними слідства, він захопив українського військового в селі Лукашівка на Чернігівщині та застрелив беззбройного полоненого під час допиту.
Текст та ілюстративне фото: ZMINA