“Не доживши кілька днів до свого 90-річчя, пішов у засвіти український режисер Олександр Муратов”, – повsдомив Довженко-Центр : Dovzhenko Centre
Серед його фільмів одне з найкращих українських кінематографічних перевідкриттів останніх років – міська поетична мелодрама «Чи вмієте ви жити» (1970); кілька фільмів у співавторстві з Кірою Муратовою, зокрема, «Наш чесний хліб» (1964), трилогія екранізацій Миколи Хвильового і ще з кількадесят зовсім різних робіт. У 1990-х роках Муратов екранізував твори Миколи Хвильового, створивши кінотрилогію: «Танго смерті», «Геть сором!» і «Вальдшнепи». За цей проєкт його відзначено премією Фонду Тараса Шевченка за внесок у культурне та національне відродження України.
Незадовго до свого відходу, у 2024 році, Олександр Муратов подбав про збереження своєї колекції: масштабне надходження в Довженко-Центр поповнило колекції Кіноархіву, Музею кіно та Фільмофонду.
Серед скарбів – фотографії, диски з фільмами, асамбляжі, афіші, сценарії, книги, листи, монтажні листи. Є в Довженко-Центрі й матеріали, передані режисером в 2000 та 2003 роках.
Олександр Муратов – багатогранно обдарована особистість. Одразу згадалася виставка колажів, побачена у Києві, в «Музеї однієї вулиці», куди мене завів мистецтвознавчий пошук витоків створення запорізької колекції бойчукістів.
Невеличка кімната була наповнена сенсами, створеними здебільшого із газетних та журнальних вирізок, рарітетних за часом предметів…
Народжений у Харкові 21 квітня 1935 року, Олександр Муратов зробив «портрет» тогочасного міста.
Фото Інеси АТАМАНЧУК та з колекції Кіноархіву Довженко-Центру