Нова передача циклу програм «Місто_Україна» каналу МТМ недодавно представила тележурналістка Мар’яна Сарапій: “Сьогодні говорили про давню історію… Обговорили багато цікавих питань. А саме: коли на території нашої області з’явились перші люди; таємниці Кам’яної Могили; а також намагались з’ясувати де ж на справді загинув князь Святослав”.
Співбесіднецею ведучої передачі стала Анна Татарко, молодша наукова співробітниця Запорізького обласного краєзнавчого музею.
Вона розповіла, що на території нашої області перші поселення датуються добою раннього палеоліту, зауваживши, що й Україна займає передові позиції по поселенню давніх людей на своїй території…
Перші люди – представники Ашельської доби*, і це підтверджене археологічними знахідками. В ЗОКМ зберігається кам’яне рубило, яке було передано до фондів у 1988 році. Це універсальне легке кремневе знаряддя праці, яким можна, за словами Анни, “різати-колоти-рубати”, – практично як сучасна сокира.
Давні люди трималися здебільшого біля русел річок – Дніпра, Молочної, Терси… І саме там робили невелички оселі (схожі на яранги), полювали, ловили рибу та готували у первісному посуді, шматочки якого знаходяться нині, пролежавши в землі тисячі років.
Біля інсталяції Кам’яна могила в експозиції ЗОКМ пані Анна розповіла про ставлення людей минулого до цього природного об’єкту – як до дива. Тож, і стало воно святим місцем з XXIV-XXII тис. до н. е. до до X-XII ст. І малюнки петрогліфи, що на думку археолога А. Г. Кифішина нагадують давні письмена, які датують дошумерським періодом, досі залишаються таємничими.
Підготувала Інеса АТАМАНЧУК
*Ашельська культура – археологічна культура ранньої стадії палеоліту. Назва походить від Сент-Ашель, передмістя Ам’єна на р. Соммі у північній Франції, де були виявлені кам’яні рубила овальної, круглої та витягнутої форм, а також дрібні знаряддя з крем’яних відщепів.