На 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО 5 грудня в Парагваї було оголошено, що номінація від України «Програма охорони кобзарсько-лірницької традиції» включена до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Представляв українську кобзарсько-лірницьку традицію на сесії ЮНЕСКО відомий кобзар, військовослужбовець та народний артист України – Тарас Компаніченко, який після визнання кобзарської номінації зазначив: «Це визнання – велика Перемога! Це тріумф української культури, українського духу!» Пана Тараса запоріжці знають по концерту на сцені нашої філармонії.
Спершу кобзаро-лірницьку традицію визнали національною нематеріальною спадщиною і внесли до відповідного реєстру у 2022 році. Подання про включення до списку нематеріальної світової спадщини ЮНЕСКО як писанки, так і решетилівської вишивки та збереження кобзаро-лірницької традиції подали у 2023 році.
Врешті писанку внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, а кобзаро-лірницьку традицію – до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
«Включення «програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції» є знаковим. Адже ідея і підготовка номінації цілковито належить носіям-практикам. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України підтримали цю ініціативу. Щиро вітаю всіх причетних до підготовки номінації, всіх носіїв-практиків, всіх українців», зазначив Микола Точицький, Міністр культури та стратегічних комунікацій України.
«Визнання ЮНЕСКО для нас – це, перш за все, можливість розповісти сьогодні на весь світ про Україну, про нашу незнищенну пісню, культуру, спадщину, про нашу боротьбу за власну державу, про наше споконвічне прагнення волі. Бо кожна дума – це оспівування лицарського козацького чину, кожна кобзарська псальма – це історія про силу віри і духу! », зазначає Олесь Санін, братчик Кобзарського цеху, лірник, кінорежисер.
До ініціативи долучилися кобзарські цехи Києва, Львова Харкова, Асоціація «Дивись українське!», ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру»», НАМУ.
За матеріалами відкритих Інтернет-джерел