До российского вторжения Украина входила в ТОП-5 стран-экспортеров зерновых. Только в прошлом году украинские аграрии собрали рекордный урожай зерновых и масличных культур – 107 млн. тонн.
Однако война многое изменила. По оценкам ProAgro Information Company, в нынешнем сезоне Украина лишилась возможности получить урожай с 3,7 млн гектаров. Это касается Донецкой, Луганской и Херсонской областей полностью и частично Харьковской, Николаевской и Запорожской.
Об актуальной ситуации в аграрном секторе нашей области «МИГу» рассказал заместитель директора департамента агропромышленного развития Запорожской областной военной администрации Александр Ясинецкий:
– Кількість зареєстрованих на території області сільгосптоваровиробників становить 3363 суб’єкти господарювання. Проте наразі на підконтрольних територіях маємо лише 824: 184 сільськогосподарських підприємств у Пологівському районі та 640 – у Запорізькому.
До війни в області оброблялось 1880 тисяч гектарів ріллі. У даний час проведення польових робіт є можливим на площі близько 268-ми тисяч гектарів. Це 14,2 відсотка від загальної площі ріллі.
За оперативними даними, в цей складний час сільгосптоваровиробники в 2,6 рази збільшили посів ярого ячменю та в 4,7 рази – площу посіву ярої пшениці.
У поточному році врожай озимих зернових культур повинен був би збиратись на площі 733 тисячі гектарів, з них пшениці – на 651-й тисячі. Крім того, озимий ріпак – на площі 125 тисяч гектарів.
На жаль, сьогодні ми можемо говорити про збирання врожаю тільки на підконтрольній території Запорізького та частині Пологівського районів.
У цих районах належить зібрати ранні зернові та зернобобові культури на площі 140 тисяч гектарів, з них пшениці – на 115,5 тисячі, озимий та ярий ріпак – на площі майже 28,6 тисячі гектарів.
Станом на 15 липня скошено озимої пшениці, ячменя та гороху на площі дев’ять тисяч гектарів, намолочено 21,3 тисячі тонн зерна із середньою урожайністю 23,5 центнера з гектара.
У тому числі скошено озимої пшениці – 4,3 тисячі гектарів, намолочено 12,6 тисячі тонн із середньою урожайністю 28,9 центнера з гектара; озимого ячменю – 2,2 тисячі гектарів, намолочено 6,3 тисячі тонн із середньою урожайністю 27,8 центнера з гектара; гороху – 1,4 тисячі гектарів, намолочено 1,4 тисячі тонн із середньою урожайністю десять центнерів з гектара.
Крім того, скошено 2,3 тисячі гектарів озимого та ярого ріпаку, намолочено майже 4,7 тисячі тонн з середньою урожайністю 20,4 центнера з гектара.
Валовий збір ранніх зернових культур на підконтрольній території області очікується на рівні 400 тисяч тонн, в тому числі продовольчого зерна пшениці – 245 тисяч тонн.
Ємність дев’яти елеваторів, які знаходяться на підконтрольній території області, – 325 тисяч тонн. У них на цей час залишається понад 170 тисяч тонн зернових та олійних культур [52 відсотки].
Слід також зазначити, що цього року врожайність тієї ж пшениці більш ніж на вісім центнерів із гектара нижча, ніж торік. Це пояснюється тим, що не всі технологічні процеси, які передбачалися, були виконані – менше внесено добрив, агрозахисних засобів та ін. Проте очікуваний обсяг зібраного врожаю продовольчої пшениці [не менше 245-ти тисяч тонн] покриває потреби усієї області [240 тисяч тонн].
У цілому, Запорізька область повністю буде забезпечена продовольчим зерном для виробництва хліба, борошна та круп.
ОДНАК, як зазначив Олександр Ясинецький, існує ще одна серйозна проблема – реалізація минулорічного та цьогорічного врожаю. Наразі дуже обмежена кількість покупців та неприпустимо низькі закупівельні ціни на збіжжя.
Через те, що росія заблокувала морські торгові шляхи, експорт зерна з території України вкрай ускладнений. У результаті виник дивний перекіс. З одного боку, на світовому ринку спостерігається дефіцит зерна, і ціни на нього піднялися; з другого – на внутрішньому ринку, навпаки, знизилися. Додайте сюди різко зростаючі витрати на виробництво зернових через значне подорожчання палива, добрив та ін. Фермери кажуть, що цього року собівартість зерна становить мінімум 6000 гривень за тонну [подекуди доходить до 8000], а закупівельна ціна тієї ж пшениці на території України складає у середньому 2000 гривень. Майже вдвічі впали на внутрішньому ринку і ціни на олійні культури – ріпак та соняшник. Тобто трейдери-експортери пропонують ціну, набагато нижчу за собівартість. Експерти радять не продавати зараз зерно: мовляв, згодом ціни зростуть. Але…
“Якщо не буде реалізації, – підкреслює Олександр Ясинецький, – виникне проблема погашення наданих аграріям на шість місяців кредитів. В області цим скористалися 590 суб’єктів – на суму 657 мільйонів гривень. Буде неможливо сплатити орендну плату пайщикам та провести посівну компанію під врожай 2023 року”.
Великі надії покладаються на досягнуті у Стамбулі домовленості щодо розблокування трьох українських портів у Чорному морі. Євросоюз розраховує на початок експорту зерна з України морським шляхом уже найближчим часом. Якщо росія, звісно, не порушить умов договору…
Важно!
Мэр Мелитополя Иван ФЕДОРОВ:
“Окупанти займаються не лише крадіжкою зерна, а й усієї сільгосппродукції — черешні, фруктів, зелені. Сьогодні ми можемо говорити, що вони вивезли продукції на сотні мільйонів гривень. Не вивезли, а вкрали у нас.
Зараз вони продовжують із Бердянського порту вивантажувати зерно, яке ми вирощували разом із нашими фермерами. Окупанти вивозять його не лише морем, також залізничним транспортом. Більше ста вагонів уже вивезено, і вони анонсують, що 150 вагонів вивезуть ще”.
Федоров додав, що фермери на тимчасово окупованій території навіть власноруч підпалюють поля, аби не віддавати врожай російським окупантам.