Під час заходу Німецько-українського енергетичного партнерства в межах конференції з питань зміни клімату COP28 Федеральне міністерство економіки й захисту клімату Німеччини (BMWK), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Міністерство відновлення України домовилися про підписання гранту на суму 20 млн євро для програми “Renewable Energy Solution Programme (RES)” («Програма рішень для відновлюваної енергетики»). Цей грант сприятиме впровадженню технологій відновлюваної енергетики в українських муніципалітетах та підвищенню енергетичної незалежності громадських установ.
Ця ініціатива допомагатиме муніципалітетам у синергії з іншими чинними рамковими кредитними угодами ЄІБ, що дасть змогу залучити додаткові кошти на кліматичні заходи, як-от
- програма «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE) — рамкова кредитна угода ЄІБ у 300 млн євро на термомодернізацію в українських громадах,
- Надзвичайна кредитна програма для відновлення України (UERP)
- Програма з відновлення України (URP) — загальною вартістю 540 млн євро, спрямовані на нещодавно звільнені території України.
Крім того, передбачається, що програма RES підтримуватиме майбутні аналогічні рамкові кредитні угоди ЄІБ.
Програма RES покликана забезпечити впровадження технологій відновлюваної енергетики в громадських будівлях, як-от школи, лікарні та дитячі садки. Це, зокрема, включатиме інтеграцію сонячних енергетичних систем, рішення з використанням біомаси та геотермальні теплові насоси. Також будуть встановлені акумуляторні батареї, що підвищать стійкість будівель у місцях із нестабільною електромережею.
У такий спосіб програма RES покращить енергетичну автономію критично важливих громадських будівель та забезпечить стабільну роботу навіть в умовах перебоїв електропостачання через російські атаки на енергетичну інфраструктуру.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) надаватиме технічну допомогу та консультаційні послуги, необхідні для успішного впровадження програми, — адже багато муніципалітетів в Україні не мають ресурсів, необхідних для розробки проєктів та відповідної документації. GIZ співпрацює з Україною вже майже 30 років, зокрема, у сфері відновлюваної енергетики та зеленої реконструкції.
Джерело: Представництво ЄС в Україні