ДЕНЬ 1020-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1020 RUSSIAN AGRESSIO
9 грудня Міжнародний день боротьби з корупцією. Цей день був заснований за ініціативою ООН 2003 року після прийняття Конвенції ООН проти корупції, щоб привернути увагу до масштабної проблеми корупції на глобальному рівні та закликати уряди, організації і громадян до активної боротьби з цим явищем.
Подію заснувала ООН 31 жовтня 2003 року, а дата святкування обрана на честь дня підписання Конвенції проти корупції, яке відбулося на конференції в місті Меріда у 2003 році. Конвенція набула чинності у 2005 році, коли її ратифікувало понад 30 країн.
Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію 18 жовтня 2006 року. Вже у 2009 році ратифікувало Конвенцію 80 країн, а підписало – 140.
Конвенція Організації Об’єднаних Націй щодо боротьби з корупцією як і Міжнародний день боротьби з корупцією закликає країни до заходів з уникнення корупції, до встановлення кримінальної відповідальності за зловживання владою, привласнення коштів незаконним шляхом та за інші форми корупції.
Треба пам’ятати, що корупційні дії заважають побудові демократичного суспільства.
Кожна держава повинна піклуватися про політику протидії корупції, а також ухвалювати необхідні закони та відповідні антикорупційні органи.
9 грудня в Україні починається Всеукраїнський тиждень права. Це щорічна подія в Україні, метою якої є підвищення правової обізнаності громадян та сприяння розвитку правової культури в суспільстві.
Цього року Всеукраїнський тиждень права пройде вдесяте. У нього навіть буде свій символ – парасолька, яка захищає та об’єднує зусилля усіх задля утвердження прав людини в Україні.
У 2024 році Всеукраїнський тиждень права відзначається з 9 по 15 грудня. Для цього заздалегідь планується проведення масштабних заходів, у яких працівники органів влади, юридичних установ, закладів освіти та громадського сектору проводять роз’яснювальну роботу.
В Україні, починаючи з 2008 року тиждень, який містить у собі 10 грудня – День прав людини, офіційно вважається тижнем права. Саме у цей день Генеральною Асамблеєю ООН було прийнято у 1948 році Загальну декларацію прав людини.
Очільник Редакційного комітету Елеонора Рузвельт демонструє англомовну версію документа в листопаді 1949 року — uk.wikipedia.org/wiki/Загальна_декларація_прав_людини
Метою свята є підвищення рівня освіченості громадян у своїх правах та виховання поважного ставлення до прав інших громадян.
Також 9 грудня Міжнародний день пам’яті жертв злочинів геноциду. Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 2015 року з метою привернення уваги до страшних наслідків геноциду, вшанування пам’яті його жертв і підвищення обізнаності щодо важливості запобігання таким злочинам у майбутньому.
Ця дата обрана тому, що саме 9 грудня 1948 року була прийнята Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Відзначення започатковане з метою підвищення обізнаності суспільства про положення Конвенції, вшанування пам’яті людей, які стали жертвами геноциду та недопущення подібних злочинів у майбутньому.
Українці знають, що таке геноцид. Стосовно української нації політика геноциду й етноциду активно здійснювалася у ХХ ст. Ознаки геноциду мають дії урядів різних країн стосовно кримських татар, українських німців, українських поляків, українських циган, українських греків, українських болгар, іудеїв, що проживали на території України.
Геноцид, незалежно від того, відбувається він у мирний або воєнний час, є злочином, який порушує норми міжнародного права. Головна відповідальність за попередження і припинення геноциду покладається на державу, в якій цей злочин вчиняється. Міжнародна спільнота має об’єднатися задля припинення свавілля тих, хто фізично винищує цілі народи.
Також 9 грудня Міжнародний день ветеринарної медицини. Є святом, встановленим на честь професії ветеринара та важливості ветеринарної медицини для здоров’я тварин і людей.
Цей день не є універсальним святом у всіх країнах, проте в деяких країнах, зокрема в Україні, він визнаний і активно святкується.
Дата 9 грудня була обрана через те, що саме цього дня 1828 року була заснована перша ветеринарна школа в Україні — Київська ветеринарна академія, що стало важливим етапом у розвитку ветеринарної науки.
А ще 9 грудня Всесвітній день техно-музики. Це свято було засноване для того, щоб віддати належне техно-музиці, одному з найбільш популярних жанрів електронної музики, який виник на початку 1980-х років у Детройті, США, і швидко здобув популярність у світі.
Історія заснування цього свята бере початок від невеликого гурту під назвою «Бельвільська трійця», що складався із трьох друзів, які захоплювалися незвичайною музикою. Саме Бельвіль, невелике містечко у штаті Мічиган, стало всесвітньо відомим місцем народження техн
Як назвати дитину, яка народилася 9 грудня
Іменини: Василь, Володимир, Олександр, Степан, Ганна.
Талісманом людини, народженої 9 грудня є олександрит.
Різновид хризоберилу, який відомий з давніх часів. Здавна олександрит є символом процвітання та багатства.
Цього дня народилися:
- 1955 рік — українська філологиня і політологиня, докторка політичних наук Українського вільного університету, завідувачка кафедри мови засобів масової інформації Львівського університету імені Івана Франка Марія Яцимирська;
- 1974 рік — військовослужбовець Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно) Олександр Федорченко;
- 1987 рік — військовослужбовиця Збройних сил України, учасниця російсько-української війни, очільниця Жіночого ветеранського руху Андріана Сусак-Арехта.
Пам’ятні дати і події 9 грудня
- 1879 рік — Томас Едісон отримує патент на вугільний мікрофон;
- 1905 рік — у Франції приймають закон про відокремлення церкви і держави;
- 1909 рік — створюють футбольний клуб «Боруссія» (Дортмунд);
- 1917 рік — у Криму створюють курултай, вищий орган кримських татар;
- 1948 рік — Генеральна Асамблея ООН ухвалює Міжнародну конвенцію про попередження злочину геноциду й покарання за нього;
- 1953 рік — американська компанія «Дженерал Електрик» оголошує про звільнення всіх комуністів;
- 1968 рік — у Сан-Франциско на професійній конференції Дуглас Карл Енгельбарт вперше публічно демонструє винайдені ним або в його лабораторії комп’ютерну мишу і гіпертекст;
- 1994 рік — у Північній Атлантиці біля Канади зазнає аварії і тоне суховантажне судно Чорноморського пароплавства «Сальвадор Альєнде»;
- 1997 рік — зроблено перший телефонний дзвінок у мережі мобільного зв’язку «Київстар»;
- 2004 рік — набирають чинності ухвалені Верховною Радою України закони про зміни до Конституції та особливості проведення голосування 26 грудня на виборах президента України;
- 2011 рік — українська студія GSC Game World, яка розробила відомі ігри S.T.A.L.K.E.R. i Козаки. S.T.A.L.K.E.R. 2 заявляє про закриття , проєкти компанії заморожені.
Джерела:
daytoday.ua/9-hrudnia
https://tsn.ua/other/yake-9-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2717418.html