ДЕНЬ 650-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ — DAY 650 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року — 26 днів.
1985 року Генеральна Асамблея ООН запропонувала щорічно 5 грудня відзначати Міжнародний день добровольців заради економічного і соціального розвитку або — Міжнародний день волонтерів.
Добровольці (волонтери) — це люди, які витрачають свій вільний час на благо суспільства. Сфери діяльності, в яких можна побачити безоплатну роботу добровольців, численні та різноманітні.
Головна мета дня волонтерів полягає в тому, щоб спонукати суспільство до безоплатної добровільної праці в найрізноманітніших сферах життя.
synod.ugcc.ua
Як офіційний рух, волонтерство з’явилося ще в 20-х роках минулого століття. Наприклад, 1920 року у Франції молодь створила волонтерський проєкт, який полягав у відновленні ферми, що постраждала під час Першої світової війни. Головна мета дня волонтерів полягає в тому, щоб спонукати суспільство до безоплатної добровільної праці в найрізноманітніших сферах життя.
Щороку 5 грудня в Україні відзначають День працівників статистики — професійне свято, встановлене Указом Президента в грудні 2002 року, на підтримку ініціативи Державного комітету статистики України та з огляду на значний внесок працівників цієї галузі в розвиток економіки держави.
Ця дата пов’язана з проведенням у 2001 році першого Всеукраїнського перепису населення, найбільш масштабної статистичної роботи. Але перепис — це лише частина статистики.
Згідно із Законом України «Про державну статистику», органи статистики здійснюють державну статистичну діяльність, спрямовану на збирання та опрацювання «статистичної інформації про масові економічні, соціальні, демографічні, екологічні явища і процеси, що відбуваються в Україні та її регіонах».
Усі підсумки статистичних розробок у тому чи іншому вигляді надаються органам управління та засобам масової інформації. Статистичні дані регулярно оприлюднюються в газетах, на радіо і телебаченні. Якщо ж статистика про щось і замовчує, то багато в чому через те, що усвідомлює важливість точної інформації.
Перший перепис населення на території сучасної України провів гетьман Богдан Хмельницький. Це був так званий перепис козацького стану.
Також 5 грудня Всесвітній день ґрунтів.
Офіційно свято було створене 2013 року за ініціативи Організації Об’єднаних Націй, проте сама ідея була відома ще від 2002 року. Її тоді подав Міжнародний союз ґрунтознавства. Головна мета святкування полягає в тому, щоб об’єднати фахівців із ґрунтознавства в усьому світі.
Як назвати дитину, яка народилася 5 грудня
Іменини: Геннадій, Захар, Ілля, Сава, Сергій
Талісманом людини, народженої 5 грудня, є гранат. Загадковий і дуже яскравий камінь, який часто використовують для створення прикрас. Здавна вірили, що гранат приносить талан лише сміливим та цілеспрямованим людям. Самотнім він допомагає відшукати свою долю.
Цього дня народилися:
- 1878 рік — український поет Олександр Олесь (Кандиба);
- 1931 рік — український письменник Григір Тютюнник;
- 1999 рік — лейтенант Збройних Сил України, учасник російсько-української війни, Герой України Українець Владислав Петрович.
Пам’ятні дати 5 грудня
- 63 рік до н. е. — змова Катиліни у Римі;
- 1484 рік — папа Римський Інокентій VIII своєю буллою надає інквізиторам широкі повноваження в справі полювання на відьом;
- 1492 рік — під час своєї першої експедиції Христофор Колумб відкриває острів Санто-Домінго (тепер Гаїті);
- 1496 рік — король Португалії Мануел I наказує вигнати євреїв із країни;
- 1683 рік — відбувається битва під Кіцканами між козацькими силами і татарськими;
- 1766 рік — Джеймс Крісті-старший, колишній морський офіцер, проводить свій перший аукціон у Лондоні;
- 1848 рік — президент США Джеймс Полк підтверджує факт відкриття золота в Каліфорнії, чим провокує золоту лихоманку 1849 року;
- 1879 рік — у США отримали патент на першу автоматичну телефонну станцію (АТС);
- 1904 рік — під час російсько-японської війни японці громлять російський імператорський флот у Порт-Артурі;
- 1908 рік — у Пітсбурзі проводять перший матч з американського футболу;
- 1917 рік — відкривають Українську академію мистецтв;
- 1918 рік — підписують Договір про дружбу та співпрацю між Українською Державою та Грузинською Демократичною Республікою;
- 1918 рік — починаються бої за Хирів між військами УГА та польськими частинами;
- 1919 рік — під тиском ворожих армій головний отаман військ Української Народної Республіки Симон Петлюра виїжджає з України до Польщі;
- 1929 рік — у США створюють першу у світі організацію нудистів;
- 1933 рік — у США скасовують «сухий закон», який ввели ще 1919 року;
- 1944 рік — у Німеччині оголошують призов в армію жінок, старших 18 років;
- 1949 рік — Єрусалим стає столицею Ізраїлю;
- 1971 рік — у Буенос-Айресі (Аргентина) відкривають пам’ятник Тарасові Шевченку;
- 1976 рік — на Південному гірничо-збагачувальному комбінаті (Кривий Ріг) монтують найбільший у світі магнітний сепаратор;
- 1989 рік — у Києві відбувається перший фестиваль «Музичні прем’єри сезону»;1991 — Головою Верховної Ради України обрано Івана Плюща (замість Леоніда Кравчука, який став Президентом України);
1991 — Незалежність України визнали Аргентина, Болгарія, Болівія, Росія та Хорватія;
- 1994 рік — в обмін на відмову України від ядерної зброї у Будапешті підписують меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав — США, Великої Британії та Росії;
- 2001 рік — розпочинається перший Всеукраїнський перепис населення;
- 2017 — Міжнародний Олімпійський комітет відсторонив від участі в Олімпійських іграх 2018 року збірну Росії за зловживання допінгом.
Церковне свято — Преподобного і богоносного Сави Освяченого
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/952067.html
https://tsn.ua/other/yake-5-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2462908.html