ДЕНЬ 705-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ — DAY 705 RUSSIAN AGRESSION
29 січня в Україні вшановується День пам’яті Героїв Крут. Це були студенти, які відчайдушно стримували більшовицький натиск біля залізничної станції, внаслідок чого майже всі більшовицькі війська втратили можливість атакувати на декілька днів.
Юнаки, які вчилися в Українській юнацькій військовій школі імені Богдана Хмельницького разом зі Студентським куренем та куренем «Смерті» стримали чотирьох тисячну армію більшовиків. Найменшим Героям Крут було 16 років.
Бій між армією УНР і Червоною армією, що відбувся біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина, був успішним для захисників української державності — наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога наші зупинили, а здійснюючи організований відступ, зруйнували за собою колії та мости.
/uinp.gov.ua/storage/app/public/images
Більшовики втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мав підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й зруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, але вже не залізницею, а реквізованими селянськими возами, запряженими кіньми, розмоклою дорогою.
Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Брестський мир, який врятував молоду українську державність.
У березні 1918 року, після підписання Брестського миру, з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій Могилі в Києві.
Засновано вищу військову нагороду Великої Британії — «Хрест Вікторії»
Найпочеснішу військову нагороду Сполученого Королівства запровадила 29 січня 1856 року королева Великої Британії Вікторія. Виготовляється нагорода з бронзи незмінно на ювелірній фірмі «Ханкокс».
За формою це простий хрест, у центрі розташовані корона і лев на ній. Слова «За відвагу» визначають ступінь героїзму воїна, який отримав почесний орден. Право отримати «Хрест Вікторії» є у будь-якого солдата або офіцера, який служить у британській армії, з одним застереженням: подвиг повинен бути здійснений під ворожим вогнем.
29 січня День винаходу автомобіля (бензинового).
Саме цього дня 1886 року був створений перший бензиновий автомобіль. Карл Бенц з Німеччини оформив патент на свій винахід. Перші його креслення показували триколісний екіпаж, в якому могло їхати двоє пасажирів. Таке авто обладнувалося бензиновим двигуном і могло розвивати швидкість до 16 км/год.
День мобілізації проти загрози ядерної війни
/bolekhiv-rada.gov.ua/
День мобілізації проти загрози ядерної війни відзначається в усьому світі в річницю ухвалення Делійської декларації, основною метою якої є заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення і подальшої поступової ліквідації ядерних арсеналів країн світу та усунення самої загрози ядерної війни.
Делійську декларацію було ухвалено 29 січня 1985 року в столиці Індії Нью-Делі на нараді глав держав і урядів кількох країн — Індії, Греції, Мексики, Аргентини, Танзанії та Швеції, які стали першими країнами, що підписали цей документ.
Як назвати дитину, яка народилася 29 січня
Іменини: Герасим, Дмитро, Іван, Ігнатій, Костянтин, Лаврентій, Леонтій, Лука, Роман, Федір, Яків.
Талісманом людини, народженої 29 січня є сапфір. Протягом століть цей коштовний камінь прикрашав одяг королів і вельмож. Здавна вірили, що завдяки сапфіру можна досягнути поставленої мети, привнести гармонію в своє життя.
В цей день народилися:
- 1872 рік — український письменник, публіцист Антін Шабленко;
- 1929 рік — українська режисерка Ірина Молостова;
- 1939 рік — український вчений у галузі механіки, дійсний член НАНУ Олександр Гузь.
Пам’ятні дати 29 січня
- 1616 рік — голландські мореплавці Якоб Лемер і Віллем Схаутен відкривають крайню південну точку Південної Америки мис Горн;
- 1635 рік — кардинал Рішельє засновує Французьку академію наук;
- 1805 рік — підписують указ про відкриття у Харкові Імператорського університету, другого за віком (після Львівського університету) університету сучасної України;
- 1850 рік — сенатор Генрі Клей представляє план «Компромісу 1850 року», що мав примирити Північні та Південні штати Америки;
- 1856 рік — королева Великої Британії Вікторія засновує найвищу військову нагороду країни — «Хрест Вікторії»;
- 1886 рік — німецький конструктор Карл Бенц отримує патент на автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння;
- 1896 рік — американський фізик Еміль Груббе вперше використовує радіоактивне випромінювання для лікування раку;
- 1896 рік — відбуваються перші випробування англійського танка;
- 1907 рік — Лі де Форест отримує патент на аудіон, або тріод — перший практичний електронний підсилювач;
- 1918 рік — відбувається бій під Крутами;
- 1918 рік — у Києві о третій годині ночі починається більшовицьке повстання, яке мало на меті завдати удару по владі й війську Центральної Ради незалежної УНР напередодні вступу до столиці червоної російської армії під командуванням Муравйова;
- 1921 рік — на конференції в Парижі країни-переможці в 1-й Світовій війні визначають суму воєнних репарацій для Німеччини — 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років;
- 1922 рік — під масою снігу завалюється кінотеатр у Нью-Йорку, внаслідок чого загинуло 120 осіб;
- 1927 рік — у Лондоні відкривають «Park Lane Hotel» — перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната;
- 1929 рік — у Нешвіллі (Теннессі, США) організовують першу у світі школу тренування собак-поводирів;
- 1947 рік — у Великій Британії реєструють рекордно низьку температуру повітря — 26,7 градуса морозу;
- 1978 рік — Швеція першою у світі офіційно забороняє використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі;
- 1996 рік — президент Франції Жак Ширак оголошує про цілковите припинення його країною ядерних випробувань;
- 2002 рік — президент США Джордж Вокер Буш називає Ірак, Іран та Північну Корею «Віссю зла».
Церковне свято — День пам’яті святого Лаврентія
Лаврентій Печерський був православним святим і подвижником, який жив у 13 столітті. Служив у Києво-Печерському монастирі та все своє життя присвятив молитві, посту та усамітненню.