ДЕНЬ 1237-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1237 RUSSIAN AGRESSIO
14 липня в Україні і світі святкують Міжнародний день міських дзвонарів або глашатаїв. Маловідоме, але дуже колоритне свято, яке вшановує старовинну професію дзвонарів.
Ці люди били у дзвони на міській площі, подаючи сигнал до молитви, сповіщаючи про небезпеку або координуючи життя громади. Глашатаями називали осіб, які оголошували новини, укази, накази, рішення влади тощо.
Перший Міжнародний день міських глашатаїв (International Town Criers Day) був відзначений у 80-х роках у Ватерлоо, Онтаріо. З того часу цей день святкується щороку в другий понеділок липня. Цей день відзначає важливу традицію, яка відіграла ключову роль у розповсюдженні інформації ще до того, як з’явилися сучасні засоби масової інформації.
До появи газет, члени королівського двору передавали офіційні оголошення через міських глашатаїв, яких також називали дзвонарями. Вони ходили вулицями, вигукуючи «Ойє, ойє!», що означало «Послухайте!» або «Слухайте уважно!»—і таким чином привертали увагу перехожих, аби повідомити їм найважливіші новини, як, наприклад, королівські укази, нові закони або важливі події.
Цей процес нагадував вуличну театралізацію, де кожне оголошення було подано як важлива частина життя громади.
З розвитком друкованих ЗМІ, радіо, телевізійних каналів і Інтернету, роль міських глашатаїв значно зменшилася. Проте, незважаючи на це, деякі міста вважають за необхідне зберігати цю традицію як частину культурної спадщини. В Англії, наприклад, у деяких містах досі проводять святкові глашатайські конкурси, де учасники змагаються за звання найкращого глашатая.
14 липня кожного року світ відзначає доволі молоду, проте важливу подію – Міжнародний день небінарних людей (International Non-Binary People`s Day). Така дата почала відзначатись з 2012 році.
Дату обрали символічно, адже вона розташована посередині між 26 червня (День прав людини) і 17 липня (День трансгендерних людей).
Небінарні люди — особи, чия гендерна ідентичність не обмежується традиційною системою “чоловік-жінка”.
Небінарна гендерна ідентичність – це усвідомлення себе поза межею гендерного бінаризму, тобто традиційного розділення статей на чоловічу та жіночу.
Небінарні особистості можуть мати декілька статей чи не мати статевої приналежності зовсім (агендерність). Необхідно зауважити, що гендер не пов’язаний із сексуальною орієнтацією та андроґінністю. Головна мета свята полягає у підтримці видимості небінарних людей в суспільстві.
А ще 14 липня День обізнаності про акул. Міжнародна ініціатива, яка покликана змінити негативне ставлення до акул, підвищити поінформованість про їхнє важливе значення в екосистемах і привернути увагу до проблеми масового їх винищення.
День обізнаності про акул має за мету привернення уваги людства до цих тварин, покращення поінформованості щодо вагомої ролі риб для нашої планети, спростування міфів про акул як морських монстрів, наголошення на необхідності збереження природних творінь.
- Лише декілька з більш ніж 500 видів акул становлять загрозу для людей.
- Самка вміє виробляти потомство без спарювання.
- Ця тварина здатна відчути краплю крові аж на відстані кілометра.
- Акули мають надпотужний зір та неймовірно точно визначають температуру води.
Як назвати дитину, яка народилася 14 липня
Іменини: Іван, Костянтин, Микола, Петро, Степан, Федір.
Талісманом людини, народженої 14 липня є топаз. Його здавна шанували як символ відданості й щирої дружби.
У давніх культурах його вважали не лише оберегом для вірних сердець, а й надійним помічником у боротьбі з тривалими хворобами — вірили, що він має цілющу силу, здатну полегшувати хронічні недуги.
Цього дня народилися:
- 1976 рік — Ірина Янович, українська велосипедистка, призер Олімпійських ігор;
- 1983 рік — Віталій Шумбарець, український стрибун на лижах з трампліна;
- 1993 рік — Валерій Маркус, український письменник, блогер, мандрівник, ветеран російсько-української війни.
Пам’ятні дати і події 14 липня
- 1021 рік — митрополит Київський Іоанн І урочисто відкриває мощі святих страстотерпців князів Бориса і Гліба та запроваджує день їхнього церковного вшанування;
- 1099 рік — війська хрестоносців, завершуючи Перший хрестовий похід, штурмом захоплюють Єрусалим;
- 1789 рік — у Парижі відбувається знакове повстання — містяни штурмом здобувають королівську фортецю-в’язницю Бастилію;
- 1894 рік — у Львові відбувається перший задокументований футбольний матч в історії України — між командами Львова та Кракова;
- 1933 рік — відбувається прем’єра першого анімаційного фільму Макса Флейшера про знаменитого моряка Попая;
- 1945 рік — уряд Королівства Італія офіційно оголошує війну Японській імперії, приєднавшись до останнього етапу Другої світової війни на боці Антигітлерівської коаліції;
- 1969 рік — між Сальвадором і Гондурасом розпочинається збройний конфлікт, що входить в історію як “футбольна війна”;
- 2000 рік — український журналіст Георгій Ґонґадзе звертається до Генерального прокурора України Михайла Потебенька з офіційною заявою, у якій повідомляє про систематичне стеження з боку представників правоохоронних органів та невстановлених осіб;
- 2017 рік — в угорській столиці Будапешті розпочинається 17-й Чемпіонат світу з водних видів спорту;
- 2023 рік — у японському місті Фукуока стартує 20-й чемпіонат світу з водних видів спорту.
Джерела:
https://tsn.ua/other/iake-zavtra-14-lypnia-sviato-vse-pro-tsey-den-iake-tserkovne-sviato-shcho-ne-mozna-robyty-2867729.html
/daytoday.ua/14-lypnia
www.dilovamova.com