ДЕНЬ 1114-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1114 RUSSIAN AGRESSIO
13 березня в Україні і світі святкують Міжнародний день перемоги кожної дівчини (International Every Girls Wins Day) — це день, який відзначає розширення можливостей і досягнення дівчат і молодих жінок у всьому світі. Він відзначається щорічно 13 березня і має на меті підвищити обізнаність про виклики та нерівність, з якими стикаються багато дівчат, а також визнати їхній неймовірний потенціал і стійкість.
Це неофіційна ініціатива, що спрямована на святкування досягнень, подолання труднощів та самореалізацію дівчат у всьому світі. Виникнення Міжнародного дня перемоги кожної дівчини можна пов’язати з канадською організацією “Кожна дівчина перемагає”.
Рух прагне розширити можливості дівчат через освіту, наставництво та юридичну підтримку, а також допомогти їм реалізувати свій потенціал.
Цей день заохочує людей до дій, спрямованих на підтримку дівчат та молодих жінок у своїх громадах, а також на просування гендерної рівності та прав жінок у глобальному масштабі.
Цей день не має офіційного міжнародного статусу, як, наприклад, Міжнародний день дівчат (11 жовтня, заснований ООН). Однак він набирає популярності серед активістів, феміністичних рухів і організацій, що підтримують гендерну рівність та права дівчат.
Також 13 березня Міжнародний день шкільного харчування. Припадає на другий четвер березня. Свято покликане привернути увагу до важливості здорового харчування дітей у школах у всьому світі.
Воно було започатковане 2013 року за ініціативи Шотландії та США. Його активно підтримують уряди, освітні організації та благодійні фонди.
А ще 13 березня Всесвітній день обізнаності про ендометріоз. Символ боротьби з ендометріозом – жовта стрічка.
Це хронічне гінекологічне захворювання, за якого тканина, схожа на ендометрій (внутрішній шар матки), розростається за її межами – у яєчниках, маткових трубах, кишківнику та інших органах.
Ендометріоз є поширеним гінекологічним захворюванням, яке вражає приблизно 10-15% жінок репродуктивного віку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 190 мільйонів жінок і дівчат у всьому світі страждають на ендометріоз.
13 березня Всесвітній день нирки (World Kidney Day). Подію започаткували Міжнародна федерація ниркового фонду з Всесвітнім нефрологічним суспільством у 2006 році. Україна приєдналась до події у 2008 році.
Припадає на другий четвер березня. Це глобальна ініціатива, спрямована на підвищення обізнаності про важливість здоров’я нирок і профілактику захворювань сечовидільної системи.
Нирки відіграють ключову роль у нашому організмі, тому важливо стежити за їхнім станом.
Хвороби нирок мають серйозні наслідки й часто не проходять безслідно, тому важливо дотримуватись правил профілактики.
Перш за все, негативно впливають на здоров’я нирок шкідливі звички, а також неправильне харчування, інші захворювання, малорухливий спосіб життя тощо. Крім того, спеціалісти рекомендують слідкувати за тиском, регулярно здавати аналізи та пити достатню кількість води.
Як назвати дитину, яка народилася 13 березня
Іменини: Григорій, Михайло, Микола, Олександр, Христина.
Талісманом людини, народженої 13 березня, є олівін.
Камінь, який дарує впевненість і щастя. Олівін носили, щоб вберегти свою родину від сварок та розчарувань.
Цього дня народилися:
- 1941 рік — український етнограф, географ Архип Данилюк;
- 1950 рік — український історик Володимир Сергійчук;
- 1960 рік — український письменник, поет та есеїст Юрій Андрухович.
Пам’ятні дати і події 13 березня
13 березня — 140 років від дня народження Ольґерда Іпполіта [Ольгерда-Іполита] Бочковського [1885–1939], українського соціолога, політолога, етнолога, публіциста, педагога, громадсько-політичного діяча, одного з провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин І пол. ХХ ст. [Чехія];
135 років від дня народження Аркадія Животка [1890−1948], українського письменника, драматурга, публіциста, журналіста, книгознавця, літературознавця, редактора, видавця, педагога, громадсько-політичного діяча [Німеччина];
120 років від дня народження Миколи Станіславського [1905−1970], українського режисера;
115 років від дня народження Наталії Березинської-Шухевич [1910–2002], української громадсько-культурної діячки, учасниці національно-визвольної боротьби ОУН-УПА;
100 років від дня народження Марії Штепи [1925–2020], української літераторки, учасниці національно-визвольних змагань, членкині ОУН;
65 років від дня народження Юрія Андруховича, українського поета, прозаїка, перекладача, есеїста.
- 624 рік — Битва при Бадрі, перша велика битва Магомета з Курайшитами;
- 1325 рік — традиційна дата заснування столиці ацтекської імперії Теночтітлан (нині Мехіко);
- 1519 рік — іспанський конкістадор Ернан Кортес висаджується з загоном солдатів в Мексиці;
- 1639 рік — коледж у Кембриджі (Массачусетс, США) називають Гарвардським на честь свого першого великого спонсора Джона Гарварда;
- 1781 рік — англійський астроном Вільям Гершель відкриває Уран, сьому планету Сонячної системи;
- 1809 рік — сер Джордж Гордон займає місце в британській Палаті лордів як лорд Байрон;
- 1809 рік — переворотом у Швеції усувають від влади Густава IV Адольфа; країна остаточно відмовляється від абсолютизму;
- 1848 рік — повстанням віденських студентів розпочинається революція в Австрійській імперії та Німецькому союзі;
- 1888 рік — алмазні шахти південноафриканського Кімберлі об’єднуються в компанію De Beers;
- 1917 рік — до Києва із заслання повертається Михайло Грушевський;
- 1917 рік — над будівлею Центральної Ради ухвалено підняти синьо-жовтий прапор;
- 1921 рік — Монголія (до того Зовнішня Монголія) проголошує незалежність від Китаю;
- 1938 рік — відбувається аншлюс Австрії Німеччиною;
- 1943 рік — нацисти ліквідовують Краківське гетто;
- 1949 рік — у Канаді починає діяльність Українська Вільна Академія Наук;
- 1961 рік — у Києві стається «Куренівська трагедія», внаслідок техногенної катастрофи гине понад 1500 мешканців Куренівки, а також пасажирів міського транспорту, що потрапили у зону лиха;
- 1997 рік — Україна та НАСА підписують договір про політ у космос першого українського космонавта, ним стає Леонід Каденюк;
- 2013 рік — чинним Папою Римським стає Франциск (Хорхе Маріо Бергольйо);
- 2014 рік — в Донецьку під час мітингу проти російської агресії убивають місцевого мешканця Дмитра Чернявського;
- 2022 рік — в Херсоні люди виходять на мітинги проти референдуму про створення ХНР, владі Херсона запропонували провести референдум про створення ХНР.
Джерела:
daytoday.ua/13-bereznia
https://tsn.ua/other/yake-13-bereznya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2783487.html