ДЕНЬ 1234-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1234 RUSSIAN AGRESSIO
11 липня Всесвітній день народонаселення (World Population Day). Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 1989 році.
Дата святкування обрана на честь дати перевищення кількості населення планети відмітки 5 мільярдів осіб, що відбулось саме цього дня у 1987 році.
Свято започаткували, щоб звернути увагу на проблеми, пов’язані зі зростанням населення планети, демографічними тенденціями, репродуктивними правами та сталим розвитком.
- ООН прогнозує збільшення кількості людей на Землі до 10 мільярдів (приблизно до 2050 року).
На відміну від Китаю, США та Індії, в Україні чисельність населення протягом всього періоду незалежності стрімко спадала. Через війну втрати демографічного капіталу в Україні шалені за обсягом та болем, не лише з погляду демографічної статистики.
11 липня в Україні і світі святкують Міжнародний день ефірних олій. Свято, яке покликане шанувати цілющу силу природних ароматів.
Ефірними оліями називають концентровані природні витяжки з листя, квітів, кори, коренів та плодів рослин. Дату святкування обрали на честь Д. Ґарі Янга, який вважається піонером сучасної ароматерапії та засновником компанії Young Living, який зробив величезний внесок у популяризацію та дослідження ефірних олій. Він народився 11 липня 1949 року.
Всесвітній день коня (World Horse Day) відзначається щороку 11 липня — це нове офіційне свято, встановлене ООН, щоб вшанувати внесок коней у життя людства та сприяти захисту цих тварин.
Від давніх часів до сьогодення кінь супроводжує людство в усіх його перетвореннях: він тягнув плуги, вів у бій, надихав поетів і нині — працює в терапії, спорті та на фермах. І хоча світ змінився до невпізнаваності, кінь залишається нашим незамінним партнером, як у сільському господарстві, так і в місті.
Визнати цю глибоку і тривалу співпрацю взялась Генеральна Асамблея ООН, яка 3 червня 2025 року ухвалила резолюцію 79/291, проголосивши 11 липня Всесвітнім днем коня — це заклик до дій: захистити коней, підтримати їхній добробут і гідно оцінити їхній внесок у наше життя.
11 липня святкують Всесвітній день шашлику (World Kebab Day) або Всесвітній день смаженого м’яса, який відзначають в різних куточках землі щороку другої п’ятниці липня, це «смачне» свято про літо та про літнє дозвілля.
Неофіційне, проте дуже популярне літнє свято, яке щороку припадає на другу п’ятницю липня. Цього дня вшановують традицію приготування страв на вогні.
Походження терміну «шашлик». На думку деяких істориків, цей термін має скіфське походження. І ця думка теж має право на життя, оскільки на мові скіфів «Ша» перекладається як плоть чи м’ясо, а «Лиг» – різати, різаний. Тобто «шалиг» – це порізане м’ясо.
В Туреччині та Болгарії шашлик має назву «шиш-кебаб», іранці називають його «шиликом» чи «кебабом». Слово «кебаб» походить з перської мови і перекладається як «спалювати, обвуглювати».
Народи Закавказзя вважають шашлик своєю національною стравою, хоча називають його по-різному. Так, азербайджанці називають шашлик вже знайомим для нас словом «кебаб».
В грузинській кухні – це «мцваді», вірмени полюбляють вживати смажене на рожні м’ясо, яке називають «хоровац».
Окрім того, що кожна країна має свою особливу назву для шашлику, відрізняються і способи його приготування.
Як назвати дитину, яка народилася 11 липня
Іменини: Аркадій, Іларіон, Лев, Олена, Ольга, Ілона.
Талісманом людини, народженої 11 липня, є опал. Із сивої давнини опал вважали каменем із потужною містичною силою.
Люди вірили, що він оберігає невидимі, але найцінніші скарби душі — натхнення, мрії, інтуїцію та духовне багатство.
Цього дня народилися:
- 1934 рік — Джорджо Армані, італійський дизайнер модного одягу і аксесуарів, чільник дому моди свого імені;
- 1939 рік — Борис Нечерда, український поет-шістдисятник;
- 1969 пік — Олег Гуцуляк, український письменник, філософ, автор геокультурної концепції “Мезогея (МезоЄвразія)”, автор книжки “Пошуки заповітного царства”.
Пам’ятні дати і події 11 липня
1195 рік — у вирішальному зіткненні поблизу містечка Аларкос війська кастильського короля Альфонса VIII зазнають нищівної поразки від армії Альмохадського халіфату під проводом Якуба аль-Мансура;
1302 рік — на околицях бельгійського міста Кортрейк фламандське ополчення несподівано громить елітну кінноту французького короля;
1533 рік — Папа Климент VII оголошує, що шлюб англійського монарха Генріха VIII з Катериною Арагонською залишається чинним, попри те, що король уже уклав новий шлюб із Анною Болейн;
1576 рік — у межах пошуків Північно-Західного проходу англійська експедиція на чолі з мореплавцем Мартіном Фробішером досягає берегів Ґренландії, відкривши нову сторінку в арктичній географії;
1657 рік — під час воєнних дій на території сучасної України відбувається криваве протистояння між силами Речі Посполитої та козацько-московським військом.
1700 рік — у Пруссії за ініціативи короля Фрідріха I створюють наукову установу, що стає важливим осередком інтелектуального життя Європи;
1888 рік — у столиці України, на Софійській площі, урочисто відкривають монумент гетьману Хмельницькому в рамках відзначення 900-річчя хрещення Русі;
1944 рік — у період Другої світової війни виникає об’єднання українських національно-визвольних сил, яке ставить за мету координацію боротьби за незалежність України;
2008 рік — компанія Apple запускає цифрову платформу App Store, яка революціонізувала спосіб доступу до мобільних застосунків і змінила хід розвитку індустрії смартфонів;
2014 рік — під час збройної агресії росії проти України в районі Зеленопілля від ракетного обстрілу з території рф гине 36 українських військовослужбовців;
2021 рік — на стадіоні “Вемблі” в Лондоні відбувається фінальний матч чемпіонату Європи з футболу, перемогу здобуває збірна Італії.
Джерела:
https://tsn.ua/other/iake-11-lypnia-sviato-vse-pro-tsey-den-iake-tserkovne-sviato-shcho-ne-mozna-robyty-2866163.html
daytoday.ua/11-lypnia
www.dilovamova.com