ТВЕРДЖЕННЯ “Зі вступом в ЄС Україна втратить частину суверенітету”, стане ядром російської пропаганди, яка намагатиметься розповсюджувати його через начебто українські канали і голоси.
Тож Комунікаційна команда Офісу віце-прем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції зібрала основні популярні міфи про вступ України до ЄС та навели аргументи, чому ці твердження – лише міфи.
Пропонуємо познайомитися з 3-ю підбіркою міфів. Перші дві можна побачити тут і тут.
МІФ 1. Країни співдружності насправді не підтримують вступ України до ЄС, бо Україна настільки бідна, що обвалить всю економіку ЄС
Це не так. За розрахунками одного з провідних європейських аналітичних центрів Bruegel, загальна щорічна вартість інтеграції України до бюджету ЄС становитиме близько 0,13 відсотка ВВП ЄС. Це навряд чи змінить поточні позиції країн-членів ЄС – як отримувачів коштів, так і платників.
Навпаки, вступ України до ЄС сприятиме збільшенню загального ВВП через торгівлю, прямі іноземні інвестиції, збільшення рівня зайнятості, виробництва та податкових надходжень в ЄС. Також вступ України до ЄС сприятиме збільшенню рівня енергетичної безпеки та досягненню цілей Європейського Зеленого Курсу [економічної політики ЄС, спрямованої на подолання світової кліматичної кризи].
МІФ 2. Вступ України до ЄС обвалить українську економіку
Знову – ні. Українську економіку обвалила повномасштабна агресія росії. Згідно «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення [RDNA3]» Уряду України, Групи Світового банку, Європейської Комісії та ООН, оцінка реального ВВП України за 2023 рік складає 73 відсотки від реального ВВП України 2021 року.
Простими словами, українська економіка впала на третину через агресію рф. Станом на 31 грудня 2023 року загальна вартість відбудови та відновлення в Україні оцінювалась на рівні 486 млрд доларів США впродовж наступного десятиліття – цифра, яка приблизно в 2,8 рази перевищувала прогнозований номінальний ВВП України на 2023 рік.
І навпаки, підготовка до вступу в ЄС стане суттєвим сигналом для іноземних інвесторів для вкладання інвестицій в українську економіку. В останньому інфляційному звіті НБУ за січень 2024 року зазначається, що за повільних євроінтеграційних реформ економіка України може зростати приблизно на чотири відсотки упродовж десятиліття, водночас швидка трансформація забезпечить економічне зростання на рівні близько семи відсотків.
Україна мусить зробити євро національною валютою, тому всі ціни різко виростуть
Україна братиме участь у економічному та грошовому союзі з моменту вступу до ЄС – країна має ухвалити все відповідне право ЄС до моменту вступу і вже застосовувати його на час приєднання. Але євро може стати національною валютою тільки за умови виконання необхідних умов щодо валюти [відомих як Маастрихтські критерії] і відповідної подальшої процедури ухвалення такого рішення з боку ЄС.
Не всі країни-члени ЄС запровадили євро як свою національну валюту: євро використовують 20 із 27-ми держав-членів ЄС. Шість країн все ще користується національною валютою до моменту досягнення необхідних критеріїв: Болгарія, Чехія, Угорщина, Польща, Румунія і Швеція. Сьома країна, Данія, вирішила не приєднуватись до зони євро взагалі, зберігши свою національну валюту.
Більше того, Чорногорія і Косово, які поки не є членами ЄС, використовують євро як свою національну валюту. Таке рішення є одностороннім, і вони не є членами єврозони.
Джерело: Євроінтеграційний портал