Твердження “Зі вступом до ЄС Україна втратить частину суверенітету” стане ядром російської пропаганди, яка намагатиметься розповсюджувати його через начебто українські канали і голоси.
Але що саме криється під цим?
Внутрішня політика
До вступу в ЄС Україна має привести своє законодавство у відповідність до права ЄС і ефективно його виконувати у всіх секторах – про це детально далі. Варто зазначити, що у багатьох сферах політики і норм права ЄС є передовими у світі. Відтак для України це означає лише одне – модернізацію держави, економіки та відносин у суспільстві на основі європейських цінностей – однакових і для ЄС, і для України. Це повага до гідності людини, свободи, демократії, рівності, верховенства права, прав людини та прав осіб, які належать до меншин.
Після вступу до ЄС Україна на рівних з усіма іншими державами-членами ЄС братиме участь у розробці і ухваленні всіх нових політик та норм права ЄС.
Забігаючи наперед, зазначимо, що є лише п’ять сфер, правила у яких вироблятимуться виключно на рівні всіх країн-членів ЄС і є обов’язковими до виконання всіма державами-членами. Це сфери, важливі для стабільності внутрішнього ринку ЄС:
- митний союз;
- правила конкуренції;
- монетарна політика;
- збереження морських біологічних ресурсів у рамках спільної політики у сфері рибальства;
- спільна торгівельна політика.
У всіх інших сферах діятимуть правила, які розробляються як на рівні ЄС, так і на національному рівні у різних пропорціях.
Зовнішня політика
Готуючись до вступу в ЄС, кожна країна-кандидат має поступово узгодити всю свою зовнішню політику із зовнішньою політикою ЄС щодо третіх країн та позицій у міжнародних організаціях, а також із Спільною безпековою та оборонною політикою ЄС. У випадку України зовнішня політика на 90 відсотків уже узгоджена з ЄС.
Понад те, Україна вже сьогодні фактично є учасником вироблення спільної зовнішньої політики ЄС у відповідь на російську агресію. Україна та ЄС мають спільні цілі – відновлення миру у Європі та притягнення росії до відповідальності за злочини.
Безпосередньо перед вступом країна-кандидат припиняє всі чинні двосторонні угоди з ЄС та всі інші міжнародні договори, які несумісні з членством у ЄС. Надалі Україна вироблятиме всю зовнішню політику спільно і на рівні з усіма державами-членами ЄС.
Зі вступом України до ЄС всі українці виїдуть? Брехня
Свобода пересування громадян усіх країн-членів ЄС є однією із чотирьох економічних свобод ЄС – фундаментом внутрішнього ринку ЄС. Іншими трьома свободами є вільний рух товарів, послуг та капіталу. І це буде працювати в повному обсязі на момент вступу України до ЄС.
Разом з тим, кейс України особливий і відрізняється від усіх інших країн-кандидатів. Адже у зв’язку з повномасштабною агресією рф проти України ЄС відкрив для громадян України, які рятуються від війни, механізм тимчасового захисту, який діє з 4 березня 2022 року і продовжений до 4 березня 2025 року. Відповідно до нього, українці тимчасово де-факто мають ті ж самі права, що і громадяни країн-членів ЄС, за винятком хіба що політичних прав, таких, як голосування. Це – доступ до ринку праці, можливість здобуття освіти чи професійної підготовки, визнання професійних дипломів, право на соціальне забезпечення і соціальну допомогу, медичну допомогу.
Директиву, яка активує такий механізм тимчасового захисту, ЄС ухвалив ще у 2001 році для використання у разі “масового напливу або неминучого масового припливу” людей, які потенційно могли прибути до ЄС з тодішньої Югославії через війну. Але вперше в історії ЄС механізм застосували саме для громадян України через тиждень після початку російської агресії – 4 березня 2022 року.
За даними Євростату, станом на кінець лютого 2024 року, в країнах ЄС та Європейської асоціації вільної торгівлі [Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн] 4,4 млн громадян України отримали тимчасовий захист. Отже, навіть зараз, в активній фазі війни, виїхали далеко не всі серед тих, хто має таку можливість.
Такі дані дозволяють робити припущення, що за умови покращення безпекової ситуації і, тим паче, початку активної фази відновлення, синхронізованого із підготовкою до вступу в ЄС, багато громадян України, навпаки, повернуться додому. Понад те, після вступу України до ЄС до нас зможуть приїжджати жити і працювати також і громадяни країн-членів ЄС, користуючись свободами внутрішнього ринку ЄС.
Джерело: Євроінтеграційний портал