Бійці 65-ї окремої механізованої бригади ЗСУ воюють на Запоріжжі з літа минулого року. Захисники беруть активну участь у наступальних діях на Мелітопольському напрямку, які тривають вже майже пʼять місяців.
Про те, які зміни відбулися на полі бою та як війська рф намагаються стримувати просування ЗСУ, танкісти бригади розповіли у матеріалі Донбас. Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Танкісти уточнили, зокрема, що порівняно з минулим роком у армії рф на цьому напрямку стало значно більше безпілотників, які ворог використовує майже цілодобово. Але це не зупиняє українських бійців: «Ми знаємо, що там попереду є хлопці, яким набагато важче, яким треба допомогти будь-якої миті. Ми в готовності цілодобово, – вночі, вдень, щоб підскочити хлопцям допомогти, тому що на них теж виїжджають і ворожі танки, і БТР, і БМП, по яких треба відпрацювати», – відзначив танкіст на ім’я Євген.
Один танк бригади нещодавно приїхав з ремонту. Екіпаж через технічну несправність затримався на вогневій позиції і по ним одразу відпрацював російський дрон-камікадзе: «Буквально впорались із несправністю, залізли в танк, прикрили люки, і через секунд 10-15 – свист швиденький і – «бах». Екіпаж відбувся легкими контузіями, слух трошки в навідника пошкоджений. Танк поїхав на завод, але звідти я вивіз його своїм ходом, виїхали. Динаміка зробила свою справу, врятувала життя», – згадав танкіст.
Друга проблема для українських танкістів – міни. До того ж часто вони з’являються там, де, здавалося б, вже розміновано. Наприклад, «парашутики» російські війська скидають дистанційно. Це міна ПТМ-4, яка має неконтактний підривач із магнітним датчиком цілі. «Вона має магнітну дію. Коли порушується її магнітне поле, відбувається детонація», – розповів механік-водій з позивним Батюшка.
Він також заявив, що навіть для «Леопардів» міни – це найбільша проблема. Якщо танк підривається, екіпаж залишає машину, техніка стає просто точкою на карті, яку потім знищує артилерія військ рф. Щодо Т-72, то тут екіпаж набагато менш захищений, ніж у західних танках. «В них є така звичка: міна з сюрпризом, тобто дві міни (одна на одній) і тоді вириває все, що тільки можна», – пояснив Батюшка.
За час літньої і осінньої кампанії ЗСУ на Мелітопольському напрямку вдалося просунутися на 9 кілометрів вглиб російської оборони. До Токмака залишається близько 18 кілометрів. Після звільнення Роботиного бої йдуть в районі сіл Вербове і Новопрокопівка.
«Час, який їм (воякам рф) дали на те, щоб окопатися, зіграв важливу роль: вони замінувались, позаливались бетоном, освоїлись на території», – додав Євген.
За його словами, без переваги в повітрі штурмувати по мінних полях бетонні бліндажі військ рф дуже складно.