В рамках системної роботи НСЖУ по підтримці друкованих видань у воєнний час в Запорізькому Центрі журналістської солідарності відбулася зустріч з групою спеціалістів Запорізької дирекції АТ «Укрпошта», які відповідають за передплату та розповсюдження періодичних видань і, зокрема, місцевої преси.
З керівниками місцевих медіа та журналістами спілкувалися начальник відділу періодичних видань Запорізького регіону Надія Жилінська, директор з розвитку мережі Оксана Скачкова, та територіальний менеджер Вікторія Сандакова. Мова йшла про умови передплатної кампанії на 2024 рік, якісне і своєчасне її проведення та організацію чіткої доставки газет до передплатника.
Принагідно нагадаємо, що за результатами проведеної НСЖУ протягом кількох місяців всеукраїнської «гарячої телефонної лінії», присвяченої питанням передплати та доставки населенню України газет та журналів, виявлено ряд серйозних недоліків. Їх обговоренню була присвячена нарада керівництва Національної спілки журналістів України та АТ «Укрпошта». Тож, зустріч в Запорізькому центрі журналістської солідарності – своєрідне продовження цієї серйозної розмови вже на місцевому рівні.
Надія Жилінська розповіла про умови та тарифи передплати на 2024 рік (нагадаємо, на всеукраїнській зустрічі сторони домовилися, що тарифи на передплату не будуть змінюватися протягом року, щоб редакції могли планувати стабільну роботу видань), про систему розповсюдження та доставки преси. Вона також повідомила, що з наступного року всі питання передплати редактори будуть вирішувати з головною дирекцією «Укрпошти» у Києві, принагідно зазначивши, що частка роботи по передплаті в загальному обсягу завдань, які вирішує «Укрпошта», становить всього 3%.
– Місцевих друкованих видань в нашому регіоні залишилось небагато, – підкреслила Надія Жилінська. – В обласному центрі це «Горожанін інформ», «Запорізький пенсіонер» та газета «МИГ», яка поки що не заявила про передплату на наступний рік, і в районах області «Наше життя» (Новомиколаївка), «Дніпровські вогні» (Вільнянськ), «Голос Гуляйпілля» (Гуляйполе) і «Трудова слава» (Оріхів). Однак, ми розуміємо, наскільки важливо зараз населенню вчасно отримувати інформацію, готові до співпраці і зробимо все можливе для чіткої роботи стаціонарних та пересувних поштових відділень, хоча це доволі непросто в умовах прифронтової території, якою є наша область, – підкреслила вона.
Про суттєве скорочення друкованих видань і проблеми, які в зв’язку з цим виникають з забезпеченням своєчасної доставки, розповіла учасникам зустрічі директор з розвитку мережі АТ «Укрпошта» Запорізького регіону Оксана Скачкова.
– У редакторів місцевих друкованих ЗМІ проблем не менше. Але газети повинні надходити до людей вчасно, бо правдива інформація на прифронтових територіях потрібна людям як повітря, як хліб, – зазначив генеральний директор газети «МИГ» Геннадій Дерибас. – То ж наші редактори, весь журналістський загал пропонує знайти можливість і знизити тарифи на доставку газет для прифронтових територій.
Редактор газети «Наше життя» з Новомиколаївки Катерина Заварзіна підкреслила, що у проведенні успішної передплати важливим фактором є активна участь у цій кампанії не тільки редакцій газет, але й поштовиків. Адже саме «Укрпошті» люди платять за доставку друкованих видань. Тож ви напряму матеріально зацікавлені у збільшення переплати, за вашої участі оті 3%, про які ви говорили, можуть суттєво зрости. Якщо ж враховувати ідеологічні та політичні аспекти цієї проблеми, то «Укрпошта», як українське державне підприємство, повинна нарівні з усіма іншими забезпечувати права населення на одержання правдивої інформації про війну.
Дискусія була плідною і активною. Досвідом організації роботи по передплаті, більш активним залученням читачів поділилася редактор газети «Горожанін інформ» Любов Стародворська. Зокрема, редакція організувала Благодійний фонд і надає всіляку допомогу своїм передплатникам.
Про роботу з населенням в прифронтових громадах по передплаті газети «Голос Гуляйпілля» розповіла її редактор Тетяна Велика, про графіки виїзду пересувних поштових пунктів в громади Оріхівщини говорила редактор газети «Трудова слава» Світлана Карпенко.
Підсумовуючи результати зустрічі, голова ЗОО НСЖУ Наталія Кузьменко сказала, що розмова була корисною і водночас, ще раз окреслила проблеми запорізьких медіа, які потребують невідкладного рішення на рівні держави. І саме над цим зараз працює Національна спілка журналістів України, саме про це говорив її голова Сергій Томіленко на Всеукраїнській нараді редакторів:
– Національна спілка журналістів України акцентує увагу, що сьогодні українські медіа, як ніколи раніше, потребують державної підтримки. Тому ініціюємо звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України із закликом до негайної розробки та впровадження державної політики підтримки української преси виходячи з інтересів інформаційної безпеки, з реалії опору пропагандистським атакам окупантів. При цьому пропонуємо зробити окремий акцент на підтримку медіа з деокупованих і прифронтових територій.
Закликаємо урядовців упроваджувати комплексну програму підтримки українських медіа, де були б ураховані питання поширення і поштової доставки передплатних періодичних видань, забезпечення газетним папером і друку. Тобто просимо врахувати всі складові, які забезпечують функціонування української преси з тим, щоб ми забезпечили право українців на доступ до інформації. Тим більше, що преса на багатьох територіях, де зруйнована інфраструктура, залишається єдиним джерелом інформації.
Валентина Бистрова
Фото Юрія Зелінського