На форумі з місцевого розвитку, який цієї осені відбувся в Запоріжжі з ініціативи Запорізької обласної державної адміністрації, обговорили питання громадської безпеки та відновлення міста.
Партнерами форуму, в якому взяли участь понад сто учасників, включаючи представників місцевої влади, бізнесу та громадських організацій, стали представники Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та Європейського Союзу.
Співзасновник Ради відновлення Запоріжжя, доктор політичних наук, професор Запорізького національного університету Дмитро Арабаджиєв поділився досягненнями коаліції та ознайомив присутніх із першим етапом проведених досліджень.
– Основна тема заходу — громадська безпека та відновлення, що також є ключовими напрямками роботи Ради як дорадчо-консультаційного органу, – підкреслив він. – На сьогодні вона включає біля 30 експертів, науковців, представників громадськості, які працюють над стратегуванням і плануванням відновлення та сталого розвитку нашого міста.
Як наголосив речник, Рада відновлення ініціювала співпрацю з місцевою і державною владою, участь у робочих групах і зустрічах органів місцевого самоврядування, готує для них рекомендації та проводить відкриті громадські обговорення, забезпечуючи комунікацію з громадськістю та демократичний процес планування при відновленні Запоріжжя та області.
За останні півтора року було проведено низку інклюзивних тренінгів для соціальної згуртованості та співпраці для сталого відновлення та розвитку, з обговорення викликів війни тощо.
Також Радою відновлення Запоріжжя організоване перше соціологічне дослідження щодо впливу війни на запоріжців та бачення відновлення. Результати соціологічних опитувань, фокус-груп і дискусій стали методологічною базою дослідження «Дорожня карта відновлення Запоріжжя».
Експерти Ради відновлення та науковці Запорізького національного університету виконали аналіз основних викликів та пріоритетних заходів із зеленого післявоєнного відновлення Запорізької міської територіальної громади. Подали структурно-логічні схеми відновлення у вигляді дорожньої карти для найбільш вразливих секторів, які значною мірою пошкоджені під час повномасштабної війни та є ключовими для сталого розвитку міста.
Крім того, члени Ради беруть участь у роботі над плануванням відновлення у робочих групах Запорізької міської ради. Зокрема Візії Запоріжжя-2030 (стратегічне і просторове планування відновлення і розвитку Запоріжжя) та Програми комплексного відновлення Запорізької територіальної громади.
Проведене дослідження «Добре врядування Запоріжжя очима влади та громади». Його сутність:
* бачення доброго/належного врядування та залучення громадськості в Запоріжжі з різних сторін та можливостей ефективнішої координації діяльності;
* сильні/слабкі сторони, виклики, загрози, візії, потенціал мережування та кластеризації;
* стан використання інструментів громадської участі та рекомендації із запуску тих інструментів, які мало задіяні;
* рекомендації з міжсекторальної співпраці із налагодження діалогу та підвищення ефективності співпраці в питаннях відновлення.
На регулярній основі проходять і публічні діалоги між представниками громадськості та державних структур. Такі зустрічі присвячені гострим питанням життя громади і проводяться із використанням методик «ненасильницької комунікації».
Лише у жовтні відбулися діалоги на теми «Сенси і візія стійкості Запоріжжя. Чому я залишаюсь в Запоріжжі? Чому варто повертатись в місто?» та «Демократія як основа стійкості та згуртованості Запоріжжя: що таке добре врядування?»
Учасники заходу також взяли участь у тематичних сесіях, де розглядали шляхи відновлення громад, інтеграції переселенців і ветеранів тощо. Однією з ключових тем стало зміцнення соціальної згуртованості та безпеки під час війни, де обговорювали практичні рішення для розбудови безпечніших та стійкіших громад у Запорізькій області.
Представники влади презентували на форумі проєкти, які вже вдалось реалізувати в регіоні. Порушили й питання заходів, які сприятимуть підвищенню рівня громадської безпеки та соціальної згуртованості.
– Нам в ПРООН дуже приємно підтримувати перший в Запоріжжі регіональний форум із місцевого розвитку та відновлення. Це можливість обговорити важливі питання майбутнього відновлення, зокрема безпекові питання, інклюзивність та допомогу населенню. Тут представлені думки місцевої влади, правоохоронців, ДСНС та громадських активістів. Завдяки цьому ми можемо визначити пріоритетні напрями роботи та обмінятися думками щодо спільних проєктів, – відзначила в. о. регіонального менеджера ПРООН в Україні Федеріка Діспенца.
Керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Штефан Шльойнінг також підкреслив значущість процесів відновлення на місцевому рівні та непохитну готовність ЄС підтримувати громади, що постраждали від війни.
Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє наголосив на важливості тісної співпраці з місцевими громадами на кожному етапі відновлення.
– ПРООН активно підтримує розвиток сильних, згуртованих та стійких громад, впроваджуючи підхід “відбудувати краще, ніж було”, — сказав пан Сільє. — Водночас саме громади відіграють ключову роль у визначенні свого майбутнього.
Зі свого боку заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Євген Мироненко подякував ЄС та ПРООН за підтримку та висловив сподівання на продовження плідної співпраці.
– Цей майданчик став важливим місцем для обговорення ідеї безпеки. Саме безпека є основою стабільного життя в громаді. Вона складається з багатьох компонентів, над якими потрібно працювати одночасно, – наголосив посадовець. – Активна співпраця з громадами в регіоні вже показала перші результати. Через війну громади Запорізької області стикаються з безпрецедентними викликами, проте ми намагаємося створити не тільки комфортні та безпечні умови для наших жителів тут і зараз, а й закладаємо основу для майбутнього розвитку регіону.
Загалом форум продемонстрував, що такі заходи дають можливість розширити партнерську мережу та покращити життя в громадах. Він також важливий, як зазначили учасники заходу, для обміну досвідом та наявними напрацюваннями.
Фото з відкритих джерел