У вересні минулого року в Запоріжжі запрацював кар’єрний хаб «ВОНА». Головна мета створення цієї благодійної організації – допомога жінкам, що постраждали від домашнього або гендерно зумовленого насильства та знаходяться у групі ризику або потрапили в скрутні життєві обставини. Проєкт реалізується Фондом ООН у галузі народонаселення UNFPA за фінансової підтримки USAID разом з ГО “Ділові українські жінки в Запорізькій області”.
Назва хабу теж має особливе значення. Це не просто займенник жіночого роду. Це абревіатура, що розшифровується як Вільна, Окрилена, Незалежна, Амбітна. Команда хабу прагне до того, щоб саме так відчувала себе кожна жінка, яка звернулася до них по допомогу.
Тут безкоштовно надають допомогу не лише у пошуках роботи, а також у визначенні особистого та професіонального потенціалу, вибору сфери застосування своїх знань і освіти, стратегії кар’єрного росту. Крім того, відвідувачки хабу мають можливість пройти навчальні курси та опанувати нову професію.
Величезне значення, особливо під час війни, має і робота з професійним психологом. Це допомагає подолати стрес, страх, вийти з кризової життєвої ситуації та відчути впевненість у своїх силах.
– За час роботи «ВОНА хабу» понад 700 жінок отримали офлайн та онлайн консультації з питань працевлаштування або відкриття власної справи, – каже кар’єрна радниця організації Анна Бардаченко. – З них 350 жінок знаходяться в супроводі, отримуючи постійну підтримку і консультації, понад 30 наших підопічних успішно знайшли роботу, ще десять відкрили власну справу. Зокрема це невеличка онлайн-крамниця крафтової продукції в Інстаграмі, власний кабінет масажу; ще сім жінок самозайняті в б’юті сфері. Також 435 жінок пройшли тренінги з гендерної рівності, фінансової грамотності, навичок спілкування, ведення бізнесу та написання резюме. Ще 26 жінок завдяки хабу закінчили навчальні курси та отримали нові професії за чотирма спеціальностями – перукарки, візажистки, майстрині манікюру та нарощування вій…
Анна Кулага, переселенка з селища Комишуваха, нещодавно отримала сертифікат по спеціальності «Майстриня нарощування вій».
– Раніше я працювала оператором лінії виробництва молочних продуктів, – каже вона. – Але після початку повномасштабної війни втратила роботу. Наше селище постійно обстрілювали, діти дуже боялися. Тому ми переїхали в Запоріжжя. Професія майстрині з нарощування вій мені дуже подобається. Я вдячна хабу і вчительці Марині Новіковій. Моя сестра вже давно живе в Запоріжжі і планує відкрити власну невелику перукарню. Тож будемо працювати разом…
Тренерка хабу Марина Новікова відкрила в Запоріжжі свою студію з нарощування вій «Праліне» п’ять років тому. Але родом вона з Оріхова. Саме там жили всі її близькі родичі. Марина розповідає, що після того, як Оріхів почали нещадно бомбардувати, рідня теж вимушена була переїхати до Запоріжжя. До того ж батьки та інші родичі залишилися без житла – його знищили росіяни. Зараз разом з Мариною в її невеличкій квартирі живуть її мама, папа, дідусь та бабуся. Тому майстриня не з чуток знає, що означає опинитися в складних життєвих обставинах. І це допомагає їй у роботі в хабі.
У Інни Метельченко, яка у хабі опанувала професію перукарки, своя історія війни. За фахом вона масажист, має професійну медичну освіту. Проте через російську збройну агресію вже двічі втратила все – і дім, і роботу.
– До 2014 року ми з родиною жили в Маріуполі. Але після початку російської агресії переїхали в Гуляйполе, – розповідає Інна. – Згодом тут обжилися, звикли. Я відкрила свій масажний кабінет, обзавелася хорошою клієнтською базою. Після початку поломасштабної війни чоловік пішов на фронт воювати. А я з двома синами переїхала в Запоріжжя. Тут ми винаймаємо житло. В однокімнатній квартирі нас дві сім’ї. Тож клієнтів на масаж не приведеш. Та й клієнтська база втрачена. У хаб прийшла, щоб здобути спеціальність, з якою могла б заробляти гроші в будь-якому місці, куди б не поїхала, і розвиватися далі. Обрала професію перукарки, яка мені давно подобалася.
За словами Інни, вона ще в Маріуполі брала кілька уроків перукарської майстерності. І думала, що багато чого вміє. Але виявилося, що це не так. Саме майстер-стиліст і господиня салону краси “Hair’isma” Катерина Індєєва навчила азів професії, показала такі техніки, що можна зробити будь-яку стрижку і моделювати її, залежно від бажання клієнта.
– Нещодавно я дізналася, що наш будинок у Гуляйполі розбомбили, повертатися вже нікуди, – зазначає Інна Метельченко. – Дуже вдячна хабу «ВОНА» за можливість навчитися новій професії. Свої знання я можу застосувати в будь-якому куточку світу і мати достойний заробіток. Додатково організація надала необхідніші інструменти для роботи, що дає змогу працювати вже сьогодні.
Ще одна клієнтка хаба – Ольга Овчаренко з Матвіївки Запорізької області. Вона багатодітна мати. Старшому синові 12 років, доньці сім і молодшим синам-двійнятам по рочку. Чоловік служить у ЗСУ і зараз на фронті. За словами Ольги, у неї з чоловіком ще до того, як він пішов воювати, був дуже складний період у взаєминах. Довелося навіть звертатися по допомогу до мобільної бригади соціально-психологічної допомоги.
– Це нас врятувало, – каже вона. – А потім чоловіка, разом з іншими військовослужбовцями ЗСУ, відправили на військове навчання до Великої Британії. І там, крім іншого, проводили тренінги з навичок неконфліктного спілкування і придушення невиправданої агресії. Загалом, наша сім’я зараз подолала головні труднощі. Я теж вирішила не залишатися простою домогосподаркою, а освоїти спеціальність майстра з нарощування нігтів і працювати вдома. Чоловік мене підтримав. У хабі “ВОНА” пройшла навчальні курси. Спасибі всім організаторам і нашим вчителям! На сьогодні я вже підготувала необхідні інструменти та матеріали для того, щоб почати працювати самостійно.
До речі, відпрацювати отримані на курсах навички випускниці мають змогу теж у хабі, де обладнана соціальна перукарня. Саме сюди можна приводити своїх клієнтів – доти, доки не з’явиться можливість знайти постійне місце роботи або розпочати власний бізнес.
У “ВОНА хабі” проводиться чимало різноманітних та актуальних заходів. Зокрема пройшов семінар-тренінг з теми «Психологічна підтримка під час війни» від партнерів хабу ГО «Центр психологічної підтримки Атлант-Запоріжжя». На семінарі було розкрито ряд важливих тем, що є надзвичайно актуальними сьогодні. А саме: правила бою; комунікація з військовослужбовцями; базові правила поводження.
Про що мова? Часто буває, що при поверненні військовослужбовця додому, близькі люди помічають зміни в його поведінці. Щоб досягнути взаєморозуміння, треба розібратися, як мислить людина, що пройшла війну. Крім того, комунікація – це не тільки про те, що і як говорити, потрібно ще й чути…
У найближчих планах хабу – відкриття школи стартапів «ВОНА», до якої запрошуються жінки, котрі бажають відкрити власний бізнес. Проєкт розрахований на три місяці. Перший місяць – це навчання, другій – підготовка стартап-проєктів, третій – конкурс проєктів за участю тренерів, експертів, інвесторів. Переможці конкурсу (1-3 місця) отримають нагороди у вигляді мікрогрантів від 5000 грн до 25000 грн.
У Запоріжжі «ВОНА хаб» знаходиться за адресою: вул. Леоніда Жаботинського, буд. 27;
Телефон: 067-005-58-22.
Додаткова інформація
За час роботи хабу його команда склала портрет їхньої клієнтки за різними показниками.
* Проаналізувавши віковий розподіл відвідувачок, виявилось, що це переважно молоді жінки працездатного віку: 39 відсотків ܺ– віком 18-35 років; 48 відсотків – віком 36 – 55 років; 13 відсотків – віком 55+ років.
* Переважна більшість жінок, які звертаються за допомогою, зазнала насамперед психологічного насильства. На другому місці – скарги на економічне насильство. И на останньому – постраждалі від фізичного насильства.
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки та з відкритих джерел
*Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів