Демонтований пам’ятник маршалу Івану Конєву – у Празі, на площі Інтербригади [náměstí Interbrigády], має бути замінений інтерактивним монументом, який вшановуватиме пам’ять, мужність і силу людей, які воювали наприкінці Другої світової війни, – пише www.prahain.cz
Його форма має відображати позачасовий символізм свободи. Прилеглий парк перетворять на міський сад.
Колишній відомий воєначальник маршал Іван Конєв протягом останніх років був частим об’єктом критики за свої повоєнні дії. Йому приписують участь у жорстокому придушенні угорського народного повстання в 1956 році, спробі військового вторгнення в Польщу в тому ж році або роль в ескалації військової ситуації в розділеному Берліні, що завершилося будівництвом знаменита Берлінська стіна. За даними деяких істориків, він також брав військову участь у підготовці вторгнення дружніх армій до Чехословаччини в 1968 році.
Наслідком публічної дискусії про особу Івана Конєва стало позбавлення його почесного громадянства, яке він отримав у 1945 році, два роки тому тодішній мер Зденєк Гржиб заявив, що він не чесна людина і тому не може навіть бути почесним громадянином Праги.
Порожнє місце після статуї заповнить унікальний пам’ятник
Пам’ятник мають встановити на náměstí Intebrigády у 2026 році. На фото Прага 6: Візуалізація меморіалу на площі Інтербригади.
Порожнє місце, залишене суперечливим маршалом, тепер нарешті побачить заміну. Як повідомляє Praha 6 у прес-релізі, дизайн витвору мистецтва під назвою Voláme váché було створено під керівництвом архітектора Броніслава Стратіла у співпраці зі студією RSAA, садового архітектора Люсі Міовської за художньої співпраці скульптора та дизайнера Якуба Бердича Карпеліса та за підтримки широкої мультидисциплінарної команди.
Анонімний мистецько-архітектурний конкурс у два тури визначив, що саме цей твір буде створено на місці.
Автори описують його як вершину темної матерії жахів війни та розділеного суспільства, яке переможене спільною людською силою. Форма схожа на відбиток хвилі тиску, створеної силою дій усіх учасників. Інтерактивним елементом пам’ятника є сурмач із головою, що говорить. Саме нетрадиційне сприйняття монументальності пам’ятника та поєднання елегантності та інтерактивних елементів найбільше оцінило журі конкурсу.
Усю площу повністю переобладнають за два роки.
Весь простір отримає нову концепцію. Центр парку буде прикрашений монолітом, який на своїй похилій поверхні буде нести пластичний абстрактний рельєф Празької долини з річкою Влтава та 2200 барикад у вигляді золотих точок, встановлених на реальних місцях оригінальних історичних подій.