Міжнародні партнери України – ЄС, США, Велика Британія, Німеччина, Канада, Рада Європи, ПРООН, ЄБРР – запропонували своїх експертів для перевірки та відбору членів вищих судових органів в рамках процесу, що може стати першою масштабною судовою реформою за 30 років незалежності України. Про це повідомив глава Представництва Євросоюзу в Україні Матті Маасікас виданню “Європейська правда”.
Пан посол зауважив, що Україна не має міжнародних зобов’язань щодо реформування судової системи у той чи інший спосіб. Але ж
Є важливі загальноєвропейські принципи, що стосуються незалежності судочинства, суддівської етики та професіоналізму, які мають поважати та дотримуватися всі держави-члени Ради Європи, а також держави, що мають асоціацію з ЄС.
Злагоджена, прозора, справедлива судова система – це дуже європейська річ. І дуже євроатлантична.
Тому міжнародні партнери готові допомогти Україні, надавши їй неупереджених експертів, які мають блискучі кар’єри, всеохопний досвід і, найголовніше, повну незалежність від будь-яких особистих інтересів, і які готові працювати спільно з українськими колегами.
Згідно з опитуванням Центру Разумкова від липня-серпня 2021 року, судова система є третім за рейтингом інститутом в Україні з найменшим рівнем довіри, після російських ЗМІ та забюрократизованого державного апарату. 74% українців повністю не довіряють або схильні не довіряти судовій системі.
Судова система, що не має довіри, щодня підриває Українську державу та демократію.
Тож судова реформа – це більше, ніж просто внутрішнє питання.
Справедлива судова система, якій довіряють, – це ключ до економічного розвитку та іноземних інвестицій.
“Настав час українським партнерам, насамперед Раді суддів та Вищій раді правосуддя, ухвалити рішення, – зазначає пан Маасікас. – На вибір є два шляхи: спробувати затягнути та послабити реформу або призначити своїх експертів та приступити до роботи.
Особисто я категорично відкидаю цинізм у пострадянському стилі, який іноді чую в Україні, адепти якого кажуть: “цього ніколи не робили”, “це неможливо зробити”, “ніхто не зацікавлений у справедливій судовій системі” та “судова мафія не дозволить цього”.
Люди, які вийшли на Майдан під час Революції гідності і які рішуче повернули Україну до Європи, вимагають судової реформи. І вони на це заслуговують.
Президент Зеленський та політичні лідери України продемонстрували неймовірну рішучість у відповідь на цю вимогу, ухваливши необхідне законодавство.
Тепер необхідні наполегливість і відданість, щоб усунути останні перешкоди.
Співпраця з боку судової системи відповідає інтересам суспільства. Політичне керівництво завжди має нести відповідальність за реформи та отримувати належне визнання у разі їх успіху.
Україна та її міжнародні партнери можуть цього досягти, рухаючись разом”.
ДОВІДКОВО
Міжнародні партнери допомагали реформувати Верховний суд у 2016 році та створювати Вищий антикорупційний суд у 2018 році, надаючи юридичні консультації щодо конституційних змін, консультативну підтримку, менторство, комунікаційну та фінансову підтримку Громадській раді доброчесності, а також допомогу для психологічного тестування кандидатів на посади суддів Верховного суду.
Обидва суди користуються вищим рівнем довіри з боку громадян та бізнесу, аніж судова система загалом.