Нашу групу в гуманітарному центрі “Завжди разом” інструктор із тактичної медицини Сергій відразу охрестив “Перелякані очі”. Такий вираз обличчя волонтери центру, переважно жінки, мали минулого разу, слухаючи поміж корисною інформацією реальні історії та факти про війну, яку Сергій добре розуміє вже дев’ятий рік…
У понеділок 29 серпня він навчав нас накладати турнікети – найнеобхідніші під час бойових дій засоби для зупинки кровотечі. Суворо попередив, щоб усі мали одяг із довгими рукавами та холошами. Це для тренування. На війні… як на війні, ніхто не буде питати тебе, чому ти не підклав під турнікет шматок футболки чи хустки…
“Запам’ятайте, турнікетів кожен має мати чотири. Свої.
Накладаючи, використовуйте турнікети пораненого. Собі будете накладати свої – для рук закріплені на одязі чи бронежилеті, для ніг – кожний у бічній кишені на холоші [не на поясі, боже збав!] пораненої ноги”.
Декілька правил укладки та використання можемо показати на фото.
Перед використанням – струсонути розправлений турнікет гладкою стороною [не липкою] до себе.
На фото – як правильно скласти турнікет для верхніх кінцівок.
Цей турнікет – бойовий, на ньому вказано час, коли їм зупинили кровотечу. Встановивши турнікет, собі чи товаришу, маєш зробити те саме. Найдовший час утримування турнікета – дві години. Та краще, якщо є змога вже через годину послабити, щоб повернувся кровообіг. Перед тим треба затампонувати та перев’язати рану.
Уявляючи уявою поранені руки та ноги, що стікають кров’ю за швидкістю 30-40 мл за хвилину, ми півтори години терпляче освоювали правила укладки турнікетів, а також їх швидке використання.
Та – корисно було б кожному отримати таке практичне заняття, щоб відчути в руках турнікет та складати, розбирати та накладати його навмання, не втрачаючи марно анісекунди свого чи життя чи життя товариша.
Інеса АТАМАНЧУК, фото автора