Лауреатом Нобелівської премії з літератури у 2023 році став норвезький письменник та драматург Йон Фоссе.
Про це оголосили на церемонії оголошення у Стокгольмі у четвер, 5 жовтня.
Зазначається, що Фоссе нагородили Нобелівською премією за “його інноваційні п’єси та прозу, які висловлюють невимовне”.
Хто такий Йон Фоссе?
Йон Фоссе (Jon Fosse) — норвезький письменник та драматург, що пише новонорвезькою мовою “nynorsk”. Вважається одним із представників постмодернізму в норвезькій літературі. Дебютував як письменник 1983 року романом “Червоне, чорне”, загалом написав чотири романи.
Йона Фоссе називають найсильнішим драматургом Норвегії після Ібсена. Фото: Tom A. Kolstad |
Крім того, пише книжки для дітей, новели та вірші, його п’єси ставлять у багатьох країнах світу – Німеччині, Франції, США та Японії. Фоссе називають найсильнішим драматургом Норвегії після Ібсена.
В українському перекладі можна почитати лише один роман Фоссе “Ранок та вечір”. Його опублікував журнал “Всесвіт”.
З ким конкурував Фоссе?
Напередодні вручення британська The Guardian назвала найімовірніших претендентів на Нобелівську премію з літератури. Розповідаємо, з ким конкурував Йон Фоссе.
Цань Сюе (справжнє ім’я Ден Сяохуа) – китайська письменниця-авангардистка та літературна критикиня, яка зійшла на літературну сцену у 80-ті роки ХХ століття. Вона народилася 1953 року в родині китайського інтелектуала, що був репресований у період Культурної революції в КНР.
Харукі Муракамі – японський письменник і перекладач. Він навчався класичній драмі на факультеті театральних мистецтв університету Васеда. У 25 років відкрив свій джаз-бар, але через шість років продав його, вирішивши заробляти своїми творами.
Джеральд Мурнейн – австралійський письменник-романіст. За 84 роки свого життя майже ніколи не покидав свій рідний штат Вікторія.
Маргарет Етвуд – канадська письменниця, поетеса, літературна критикиня, активістка захисту довкілля та жіночих прав. Двічі Лавреатка Букерівської премії: 2000 року за роман “Сліпий убивця” і 2019 року за роман “Заповіти”.
Українською перекладено чотири романи письменниці, всі вони вийшли у видавництві КСД.
Салман Рушді – британський письменник, критик, публіцист індійського походження, засновник Міжнародного парламенту письменників.
Українською твори Рушді виходили у Видавництві Жупанського та Видавництві Старого Лева.
Ласло Краснагоркаї визнаний у світі угорський письменник, він є лавреатом Букерівської премії 2015 року. Ласло прославився своїми антиутопічними гротескними притчами про ізольованих від зовнішнього світу людей.
В Україні немає жодного перекладу творів Ласло Краснагоркаї.
Людмила Уліцкая – російська письменниця. Їй 80 років, і в Україні вона відома тим, що у березні 2014 підписала звернення російських діячів культури проти окупації Криму, а 2018 року стала на захист українського режисера, на той момент політв’язня російської тюрми Олега Сенцова. Одразу після відкритого нападу Росії на Україну на початку повномасштабного вторгнення вона публічно заявила, що “Відповідальність людей, які сьогодні влаштували цей кривавий балаган надзвичайно велика… Я думаю, …буде суд на кшталт Нюрнберзького чи Гаазького, який розглядатиме дії людей, які сьогодні цю війну затіяли”. Врешті наприкінці 2022 року емігрувала до Німеччини.
… В українському перекладіВ Україні українською вийшла її сімейна сага на основі біблійної легенди “Драбина Якова”.
Румунському письменнику, літературному критику та поету Мірчі Картереску 67 років. Також він є теоретиком румунського постмодернізму. Його твори перекладені щонайменше на 23 мови світу. Його вже
Томас Пінчон – загадковий американський письменник-постмодерніст, автор великої кількості прозових творів. Про нього мало що відомо: він не з’являється на люди, не дає інтерв’ю, у мережі є буквально сім його фото, і ніхто не знає, де і як він живе.
Українською його твори “Веселка тяжіння” та “Виголошення лоту 49” перекладені і видані Видавництвом Жупанського (2021 та 2017 роки). Збірка короткої прози “Нетямущий учень” виходила у “Темпорі” (2018 рік). “Смерть і милість у Відні” виходила 2015 року в журналі іноземної літератури “Всесвіт”.
https://life.pravda.com.ua/culture/2023/10/5/256900/