У Запоріжжі відкрився “Молодіжний центр People.UA”. Це простір для спілкування, розвитку, саморозвитку та втілення ідей молодих людей, які вимушені були евакуюватися з тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Голова Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров наголосив, що такі ініціативи важливі для молоді з ТОТ: «Саме ті люди, що приходитимуть до цього центру, будуть відновлювати життя, коли наші героїчні військові деокупують території. Тому треба об’єднувати їх та готувати до цієї вкрай важливої роботи».
“Люди хочуть збиратися разом, аби вирішити проблеми”
Ініціатива впроваджується активістами ГО “People.UA” за сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні, за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».
Як розповіла головна кураторка проєкту, керівниця компоненти “Громадська безпека та відновлення” ПРООН в Україні Федеріка Діспенца, із Запорізькою областю ця потужна міжнародна організація працювала і до початку повномасштабного вторгнення. Мала позитивний досвід роботи зі сімома громадами (більшість із них зараз, на жаль, тимчасово окуповані). “В усіх громадах ми намагалися підтримати створення майданчиків для спілкування, обговорення, які проблеми мешканців турбують, і щоби вони могли спільно вирішувати ці проблеми. Безпека, інклюзія, залученість – ці проблеми об‘єднують людей, які насправді хочуть збиратися разом, щоби їх вирішити”, – сказала пані Діспенца.
Теперішній проєкт допомоги у створенні Молодіжного центру People.UA був обраний для втілення на конкурсній основі. Його підтримали, бо він змістовний і цікавий.
Чинники підтримки: партнерство та результат
Ще одним чинником, який посприяв підтримці, є синергія, і в даному випадку громадська ініціатива спиралася на партнерство із міською та обласною владою.
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров підкреслив, що синергія, коли гілки влади працюють в одному напрямку, – потужна річ. На цьому шляху існують окремі перепони, але їх можна спільно подолати, бо благами від реалізації подібних проєктів будуть користуватися усі мешканці.
“Окрім синергії, важливо і те, як проєкт реалізується. Усі, хто відповідав за реалізацію проєкта, мають величезний досвід. Починаючи з 2015 року, ми розуміли, що наш стратегічний партнер – це міжнародні організації. І потрібно – довго, складно, тернисто, покроково – але вибудовувати прозорі стосунки і досягати результату. Цей проєкт ми розпочали майже півроку тому, а сьогодні отримали результат. І всі стали бенефіціарами цього успіху, кожна людина в нашому регіоні”.
Допомогти не відчувати себе покинутими
Деталями засад функціонування Молодіжного центру People.UA поділилася його керівниця Альона Кузнецова. “Первинно ми орієнтувалися на молодь з числа ВПО, але сюди може прийти кожен бажаючий. І вже приходить і запорізька молодь, їм цікаво, зручно, ми відкриті і раді будь-кому.
Комунікація і спілкування – це нам дуже необхідно. Спочатку було кілька років карантинів, потім релокація, і наша молодь втратила можливість спілкуватся. Онлайн – це чудово, але цього не вистачає.
Навіть ті молоді люди, які знаходяться в інших містах чи за кордоном, виходять на зв’язок, беруть участь у наших заходах, бо там інші спільноти, і соціалізуватися чи адаптуватися досить важко. Тепер ми маємо можливість допомогти їм відчувати себе не покинутими”.
За дуже орієнтовними даними, зокрема, з Мелітопольщини евакуювалося близько 80-ти відсотків молоді, у Запоріжжі знаходиться приблизно половина.
Хто повернеться додому після деокупації? Важко сказати. “Відверто, якийсь процент залишиться на новому місці. Молодь взагалі мобільна, це нормально. Але саме активні молоді люди, що з нами працюють, повернуться точно, бо це їхня мета: навчитися, скласти команду і налагодити роботу, щоб допомогти відновленню та відбудові нашого краю. Це їхня мета”, – впевнена Альона Кузнецова.
Молодь має щось робити для молоді
Пані Альона розповіла також, що перед написанням заявки було проведено соціологічне дослідження, де були запитання, що необхідно зробити і у який спосіб. І вже на основі побажань була розроблена концепція.
Головний принцип роботи центру – молодь щось має робити для молоді. І вже є певні результати, коли активні молоді люди, які щось вміють робити і бажають цим поділитися, організовують для своїх однолітків тренінги, семінари, навчання. “Я вважаю, це досить крутий результат, і якщо ми будемо продовжувати – а ми продовжуватимемо, бо це є мета нашого проєкту, – то отримаємо свідомих громадян, які докладуться до відновлення нашої країни”.
Центр відкрито з 10.00 до 20.00 щоденно. Тут є коворкінги, два музичні класи, приміщення для занять і тренінговий кабінет, де можна працювати вузьким колом і нікому не заважати. Передбачена кухня – гарна річ, на яку був запит. “Якщо молодь може зробити собі кави під час роботи, то це вже душевний комфорт, коли можна відчувати себе вільно, як вдома…” – каже Альона Кузнецова.
Міжнародні партнери чекають на наступні креативи
У центрі працюють четверо співробітників і велика кількість волонтерів. Є перелік певних заходів, які організовуються.
- Наймолодшим (від 12-ти років) пропонуються спілкування й розважальні заходи.
- Старшим школярам і студентам – тренінги, навчання, тобто інструменти, які їм потрібні для майбутнього.
- А для молодих людей у віці від 21 до 35 років створені умови для самоосвіти і пропонуються інструменти, які зараз допомагають їм у роботі, або для набуття знань і навичок, що прислужаться їм для реалізації в іншій сфері.
Новий центр вже оцінили його перші відвідувачі – студенти мелітопольських вишів.
«Я в захваті. Тут є те, що я шукала – взаємодія та комунікація. Я знайшла своїх людей – однодумців, з якими зараз працюю в команді. Центр дає мені можливість самовираження – тут я організовую заняття гуртків, які подобаються як мені, так і іншим студентам», – ділиться Анастасія.
У центрі працює Школа волонтерства, буде курс дизайну, SMM і проєктного менеджменту. І усе, що забажають впровадити молоді люди.
“Це початок життя цього центру. Майбутнє залежить від тих людей, хто буде тут працювати. Ми готові до подальшої співпраці, але все залежить від їхньої енергії та ініціативи. Ми очікуємо креативів та цікавих ідей”, – запевнила пані Федеріка Діспенца. І додала, що програма підтримує також інклюзивні, адаптаційні, інтеграційні, ветеранські проєкти: “Усі наші конкурси відкриті, і будь-хто може податися. Єдине, що заявки мають відповідати певним ідеям й оцінюватимуться на сталість, ефективність і вплив на життя громади”.
Тож громадські діячі Запорізької області у партнерстві з владою мають усі шанси скористатися відкритими можливостями міжнародної підтримки цих напрямків.
Очікуємо на продовження!
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки