“А ми на минулих вихідних із нашим хором давали гастролі по місту. Чи не десять концертів за два дні! А найкраще нам вдався “Щедрик”” – написала мені наша коллега Тетяна Морозова, яка більш ніж десять років тому працювала у технічному відділі нашої газети, а нині з родиною мешкає у канадському місті Сааскатун. Та не забуває рідну мову та рідних людей. Тетяна – наш щирий та невтомний волонтер.
За посиланнями на сайти міста Сааскатун, які прислала Таня, я дізналася, що співає вона у хорі «Ластівка» [художній керівник і диригент-засновник Ларрі Клопушак].
Святкові заходи минулого тижня були присвячені українському Новому року, який тут має традицію відбуватись 14 січня за юліанським календарем.
“О шостій годині вечора учасники хору, які збиралися надворі, бурхливо увійшли в дім, граючи на акордеоні, струнному басу, тромбоні та дерев’яних свистках, а хор співав свою вітальну пісню. Художній керівник і диригент Ларрі Клопушак сказав, що їхнє колядування сягає багатовікової традиції.
«Звичайно, це почалося в язичницькі часи, просто бажаючи людям здоров’я та процвітання в Новому році, як ми всі це робимо зараз. Потім, коли настали християнські часи, були додані колядки, які прославляли народження Бога, Ісуса, і таким чином традиція виросла», – пояснив він.
Зберігалися й деякі нерелігійні традиції, як-от розсипання зерен пшениці по землі, щоб «засіяти пшеницю», щоб побажати щедрості, здоров’я та процвітання сім’ї в наступному році.
Клопушак сказав, що близько півдюжини з приблизно 20 членів також є українцями-новачками. Тетяна Морозова, яка приїхала до Канади кілька років тому, тільки приєдналася до хору.
«Я тут кілька місяців. Я це люблю. Я думаю, що моя любов ніколи не буде колишньою, оскільки я приєдналася до хору», – сказала вона.
У вересні приєдналася Олена Синичич.
«Я дуже люблю співати, – сказала вона. «Це моя пристрасть».
Марія, одна з ветеранів хору, сказала, що її надихнула українська культура Саскатуна та почуття спільноти.
«Коли я приєдналася вперше, я була вражена тим, як українська культура Саскатуна передає традиції з покоління в покоління», – сказала вона”.
Цього року хор «Ластівка» святкує своє 40-річчя.
Ларрі Клопушак сказав сайту https://www.ckom.com/2023/01/17/saskatoons-lastiwka-ukrainian-choir-and-band-celebrates-40th-anniversary/ , що сподівається, що традиції та колядування триватимуть ще багато років. За бажанням хор виступатиме вдома до кінця січня. Протягом решти року хор виступає на різноманітних заходах не лише в Саскатуні, а й по всій Канаді.
«У 2020 році ми все ще ходили колядувати, і, звісно, у березні, після того, як колядували, усе припинилося, – сказав Ларрі Клопушак. – Звичайно, приємно повернутися, так би мовити, на повний газ».
Хор святкує своє 40-річчя у 2023 році, лише через кілька місяців після 100-річчя пісні Carol of the Bells, яка вперше була виконана в Північній Америці.
«Це більше схоже на новорічну колядку, яка базується на тому, що люди відвідують домівки та бажають іншим бути здоровими та процвітаючими, а в їхніх оселях – доброго щедроту на наступний рік», – сказав Клопушак.
Та зізнається, що реакція жителів Сааскатуна робить виступ вартий того.
“Це варіюється від радісних вигуків і оплесків до сліз радісного спогаду”, – радіє пан Клопушак.
Тож, українці всього світу пишаються своїм походженням та знають свою культуру.
Інеса АТАМАНЧУК