Народне свято 12 липня: традиції, прикмети, поради дня

586
VIEWS

Свято Петра і Павла здавна шанували в Україні. Наші предки дуже поважали апостола Петра, вважаючи його хранителем ключів від раю. До свята готувалися заздалегідь, дотримуючись посту, прибираючись в будинку і заготовлюючи продукти.

В Україні з днем Петра і Павла пов’язувалося багато повір’їв та звичаїв. На Пе́тра вперше після посту, який в народі називають Петрівка, дозволялося готувати молочні страви.

Господині варили вареники із сиром, пекли мандрики — сирні бабки. З цього часу переставала кувати зозуля, «мандрикою вдавилась», пояснювали дітям бабусі, бо ж вона, згідно з легендою, вкрала у св.Петра одну мандрику й за це її Бог покарав тим, що вона на Петра давиться мандриками й перестає кувати. А якщо кує зозуля й після Петра, то це, за народним віруванням, вішує нещастя.

https://silskinovyny.com/assets/pages/thumb/den-petra--pavla--.jpg

silskinovyny.com/page

Святий Петро вважався покровителем пастухів. У нього, певно ж, був і батіг. Згадайте високі з ніжними блакитними квітами стебли цикорію — в Україні його називають «Петровим батогом».

https://traditions.in.ua/images/4_Svatkovyi_kalendar/petra.jpg

/traditions.in.ua/kalendarni-sviata

До цього дня готувалися колись в Україні як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, прибирали на подвір’ї. Вранці цього дня всі йшли до церкви. Дівчата прикрашали свої голови вінками із польових квітів, а особливо червоними маками.

https://joy-pup.com/wp-content/uploads/2020/07/Petr_i_pavel_2020_4.jpg

На честь свята деякі господині досі готують «мандрики» – сирно-борошняні пончики, якими харчувалися святі під час своїх мандрів світом.

Повернувшись із церкви, люди розговлялися мандриками. Кажуть, що їхня назва походить від того, що мандруючи по світі, Петро з Павлом харчувалися мандриками. У цей день господарі неодмінно виносили громадським пастухам гостинця: мандрик та грудку масла.

На Бойківщині пастухи збиралися на пасовиську, будували «петрівник» — невелику землянку чи загорожу, прикрашену зеленню і разом обідали. Їли молочне — щоб корови краще доїлися.

У східних регіонах України існував звичай на Петра «заполіскувати дійниці». Жінки обідали гуртом, а потім рвали трави, що мають жовтий цвіт, і годували ними корів: «щоб жовте молоко було».

Після Петра розпочиналися жнива. В українській петрівчаній пісні співалося:

  • Минулася петрівонька,
  • Почались жнива.
  • Наробилася у полі,
  • Що тільки жива.

На другий день після Петра відзначали колись теж свято, але наполовину менше, і називалося воно «На-пів-Петра» або «Петрового батька». На Слобожанщині у цей день різали трьох півників і варили борщ у трьох горнятах-«три борщі, бо св. Петро три рази відрікався від Христа».

***

День Петра і Павла в Київській Русі був одним з найважливіших народних свят літа. Відзначали його з великим розмахом протягом декількох днів. Додому запрошували рідних і пригощали кашею, пивом, обрядовими мандриками.

Свято 12 липня здавна вважається дуже вдалим і щасливим для рибалок, оскільки сам Петро до служіння Богу був майстерним рибалкою. Вважається, що в цей день апостол благословить рибалок на багатий улов.

У давні часи вважали, що в цей день цілющі і очисні властивості має “петровська водиця”, тому намагалися скупатися у водоймі.

Вірили, що таким чином можна зцілитися від хвороб і позбутися від пристріту. А для величезного везіння і міцного здоров’я в цей день потрібно вмитися з трьох різних джерел (колодязі теж враховуються).

Також в народне свято 12 липня очисним вважали вогонь. На багатті в це свято спалювали зламані речі та одяг хворої людини. Молодь на Петра і Павла стрибала через вогонь і в цілому веселилася, не лягаючи спати до ранку.

https://joy-pup.com/wp-content/uploads/2020/07/Petr_i_pavel_2020_1.jpg

Ягоди і фрукти наливаються соком: з’являється перший урожай.За часів Київської Русі в народі відбувалися загальні частування – братчини – /joy-pup.com/ua/holidays-ua/den-petra-i-pavla-2020-istorija-tradiciji-p/

 Багато українців від дідів і прадідів знають, що на Петра і Павла вперше збирають цибулю і часник – до цієї дати овочі не чіпали.

Дата 12 липня дуже вдала для шлюбу, визнання в любові і сватання. Пара, яка одружиться в цей день, буде разом все життя.

Народжені 12 липня люди дуже романтичні і мрійливі, але з реальними проблемами справляються важко. Вони не дуже організовані, часто втрачають речі і запізнюються. Це дуже віддані друзі і люблячі батьки. Для них великою цінністю є сім’я.

Що не можна робити 12 липня

Подружжю в цей день не можна конфліктувати, згадувати старі негаразди і ображати один одного, інакше відносини зіпсуються назавжди.

Не варто в цей день займатися важкою фізичною працею, ремонтом, будівництвом, рукоділлям, а також піднімати важкі речі.

На Петра і Павла не можна курити і зловживати спиртними напоями.

Прикмети погоди 12 липня

https://chasdiy.org/wp-content/uploads/2022/07/lito43.jpg

/chasdiy.org/society

Існують такі прикмети про погоду в цей день:

  • Яка погода в Петрів день, такими будуть наступні 40 днів.
  • Якщо вранці видно росу на траві, то день буде сонячним і жарким.
  • Павук на вулиці сплів велику павутину – до спекотної і посушливої погоди.
  • Жовтуваті хмари в цей день віщують опади.
  • Зозулі і солов’ї перестали співати – до вдалого сінокосу і хорошого врожаю в цьому році.
  • Якщо з берези почало опадати листя, то в цьому році буде рання осінь.
  • Хмари пливуть проти вітру – до дощу.

У наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.

https://www.unian.ua/lite/holidays/kakoy-segodnya-prazdnik-12-iyulya-2023-primety-chto-nelzya-delat-12324555.html

https://traditions.in.ua/kalendarni-sviata/litnii-tsykl/1608-12-lypnia-petra-i-pavla

Новини від МИГа mig.com.ua в Telegram та Instagram та facebook. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/migcomua та facebook та  Instagram

Related Posts

Next Post

Публікації

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/migcomua